نهنگ ها در ذخیره کربن جهان نقش دارند.

محققان از آمریکا و کانادا اخیراً در “کتابخانه عمومی علوم” به انتشار مقاله ای در مورد تأثیر شکار نهنگ بر چرخه دی اکسید کربن پرداختند و به این مطلب اشاره کردند که کشتار این پستانداران دریایی در قرن گذشته، موجب انتشار ۱۰۰ میلیون تن دی اکسید کربن به اتمسفر شده است…

 

دانشمند این تحقیق دکتر اندرو پرشینگ از دانشگاه مین، در آمریکا، با اشاره به اینکه نهنگ ها، “جنگل اقیانوس هستند، بیان داشت که والسان ها در بدن عظیم خود، کربن را ذخیره میکنند. وقتی نهنگی به طور طبیعی می میرد، کربن را به ته اقیانوس منتقل میکند، به جایی دور از جو که صدها سال در همانجا باقی می ماند. ولی وقتی نهنگ ها کشته میشوند، این کربن به جای ذخیره، در دریا، انتشار می یابد.

از این رو دانشمندان این موضوع را دلیل دیگری دال بر ارجحیت احیای جمعیت نهنگ ها و ماهی های بزرگ برای تعادل اکوسیستم دریایی و سیاره مان دانسته اند.           

 

حیوانات نقش های بسیار شریف و حیاتی در قلمروی فیزیکی دارند. در اقیانوسها، ماهی ها نقش مهمی را در بازیافت سریع مواد مغذی در اکوسیستم برعهده دارند که این به تمام موجودات دریایی کمک میکند.  

 

فک ها و وال ها یک نیروی عشق الهی عظیم شگفت انگیز را تجلی میدهند، یک عشق بدون قید و شرط  که می تواند به عشق میان مادر و فرزند تشبیه شود و همین عشق است که سیاره ما را نگهداشته و تا کنون آنرا از ویرانی حفظ کرده است. پس، ما هرگز نباید این حیوانات شریف، این ناجیان مهربان بشر و سیاره را شکار کنیم یا به قتل برسانیم.  

http://www.physorg.com/news202985104.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/8538033.stm

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *