scientists-develop-first-practicial-artificial-leaf

ساخت اولین برگ مصنوعی دنیا برای تولید برق توسط دانشمندان دانشگاه ماساچوست

scientists-develop-first-practicial-artificial-leaf

دانشمندان در “انستیتوی تکنولوژی ماساچوست” مستقر در آمریکا به سرپرستی دکتر “دنیل نوسرا”، یک برگ مصنوعی جدید از جنس مواد ارزان ارائه کردند که برای تبدیل خانه ها به نیروگاههای خودکفا به خصوص در کشورهای در حال توسعه طراحی شده و روند آن به حدی کارآمد است که یک برگ قرار گرفته در ۴ لیتر آب در نور درخشان آفتاب می تواند الکتریسیته کافی را برای نیاز یک روز را تولید کند.

…………………

…………………

…………………

…………………

mit-professor-touts-first-practical-artificial-leaf-signs-deal-with-tata-to-show-up-real-plants_isa-c_0

این وسیله از مواد سيليسيم، الکترونیکی و کاتالیزورها درست شده است که واکنش شیمیایی را تسریع می کند. با قرار دادن این برگ مصنوعی در کمتر از 4 لیتر آب در زیر نور خورشید، این وسیله می تواند برق کافی برای مصرف یک خانه را در طول یک روز فراهم کند. این وسیله با تبدیل آب به هیدروژن و اکسیژن کار می کند. گازهای هیدروژن و اکسیژن در یک پیل سوختی ذخیره می شوند که این پیل، این دو ماده را برای تولید برق بکار می برد و می توان این وسیله را بر روی پشت بام یا در کنار آن قرار داد.  

این وسیله از مواد ارزانی درست شده که براحتی در دسترس هستند و تحت شرایط ساده کار می کند و بسیار پایدار است و می تواند بطور مداوم برای حداقل 45 ساعت بی وقفه کار کند.

مفید بودن این وسیله بخاطر کاتالیزورهای ارزان آن است که از نیکل و کبالت درست شده و قادرند آب را تحت شرایط ساده به اکسیژن و هیدروژن تبدیل کنند. هم اکنون، برگ مصنوعی دکتر دنیل نوسرا از نظر عمل فتوسنتز حدود 10 برابر از یک برگ طبیعی کارآمدتر است. همچنین ایشان اظهار کرده اند که می توانند کارآیی این برگ مصنوعی را در آینده حتی بسیار زیاد افزایش دهند.

nocera

دکتر نوسرا گفته اند: “طبیعت از عمل فتوسنتز قدرت می گیرد و من فکر می کنم که آینده نیز در شکل این برگ مصنوعی از عمل فتوسنتز انرژی خود را تامین خواهد کرد.”


 

http://www.physorg.com/news/2011-03-debut-artificial-leaf.html

http://www.solarserver.com/solar-magazine/solar-news/current/2011/kw13/debut-of-the-first-practical-artificial-leaf-mit-professor-mimics-photosynthesis-with-advanced-solar-cell.html

http://www.liquida.com/article/19506922/daniel-nocera-hydrogen-solar-cell/

http://blogs.nature.com/news/thegreatbeyond/2011/03/scientists_announce_first_prac.html


ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *