CONCILHOUSE2-GREEN_ARCHITECTURE

ساختمان کاونسیل هاوس دو CH2، نمونه ای برجسته در معماری سبز

CONCILHOUSE2-GREEN_ARCHITECTURE

امروزه در استرلیا برای ساختمان ها سیستم رتبه بندی به نام ستاره سبز وجود دارد. در استرلیا شش ستاره سبز بالاترین رتبه است.استفاده از آبگرمکن های خورشیدی و منابع ذخیره آب باران در ساختمان ها و استفاده از روش های تهویه داخل ساختمان به صورت طبیعی، از نخستین مواردی است که باید رعایت شود. ساختمان کاونسیل هاوس دو با شش ستاره سبز، با فناوری منحصر به فردش برنده ی جوایز متعددی در زمینه معماری، و معماری پایدار در استرلیا شده است. جدا سازی زباله ها در مبداء، لزوم اندازه گیری دمای داخل، کنترل میزان مصرف برق در طول شبانه روز، و تشویق کارمندان به استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی برای آلوده نکردن محیط زیست، از فعالیت های عادی به شمار می آید. تمام مواد و مصالحی که قرار است در نازک کاری ساختمان ها به کار روند دارای شناسنامه سبز هستند و باید نشان دهند این مواد چگونه تهیه شده و بعد از چند سال چگونه به چرخه طبیعت بر می گردند، این امر حتی شامل صندلی ها هم می شود. در غیر این صورت معماران مجاز به استفاده از آنها نیستند.


CH2 یک ساختمان آینده نگر است که می تواند راهی را که استرالیا، و البته دنیا به سوی معماری پایدار طی می کند، نمایش دهد. این ساختمان در اگوست 2006 به بهره برداری رسید. فن آوری پایدار در تمام جنبه های آن و در هر 10 طبقه ساختمان رعایت شده است. تاسیسات تصفیه آبهای زیر زمین، کاربرد مواد تغیییر حالت دهنده در سرمایش، پنجره های خود کار برای خارج کردن گرما در شب، آفتابگیرهایی که با حرکت خورشید تغییر جهت می دهند و حتی ظروف نگه داری گیاهان در نما، همگی نشان از تفکری نو دارند. گرچه بیشتر اصول به کار گرفته شده در این ساختمان جدید نیستند- مانند ذخیره گرما برای ایجاد سرمایش یا استفاده از گیاهان برای کنترل نور ورودی و…- ولی پیش از این در استرالیا سبکی چنین جامع و به هم پیوسته به کار گرفته نشده بود.CH2  استانداردهای جدیدی به ارمغان آورده که نشان می دهد چگونه یک ساختمان می تواند استاندارد های مالی، اجتماعی، و زیست محیطی را با هم رعایت کند.

sustainable_architecture2

CH2 همانند بوم زیست کره ی زمین طراحی شده که مجموعه ی گسترده ای است از اجزای به هم پیوسته. همان گونه که در  کره زمین بررسی نقش هر بخش بدون مراجعه به کل غیر ممکن است،CH2 هم از اجزای متعددی تشکیل شده که در کنار هم، برای ساختمان گرما، سرما، برق و آب تولید  می کنند و در همان حال محیطی هماهنگ با هم می آفرینند . به طور مثال رنگ های تیره گرما را جذب می کنند و هوای گرم بالا می رود. بر اساس همین خاصیت، نمای شمالی CH2 ده دریچه ی تخلیه هوا با رنگ تیره دارد که از خورشید گرما جذب می کنند و هوای مانده ی داخل را به بالا رانده و از ساختمان بیرون می رانند (به علت قرار گرفتن استرلیا در نیمکره ی جنوبی، آفتاب در شمال ساختمان حرکت می کند). دریچه های نمای جنوبی رنگ روشن دارد که هوای تازه را از بام به سمت پایین توزیع می کنند. کارکنان این ساختمان می توانند جریان هوای تازه را در فضای کاری خود با دریچه های تعبیه شده در کف هر طبقه تنظیم کنند. آفتابگیرهای ضلع غربی  که از چوب بازیافت شده ساخته شده اند، بر نما سایه می اندازند. انرژی حاصل از صفحات خورشیدی بام، برق مورد نیاز برای حرکت آفتابگیرها را تامین می کنند که با توجه به وضعیت خورشید در آسمان تغییر جهت می دهند. این اجزا دست به دست هم می دهند تا معیارهای معماری پایدار، محیطی سالم و کنترل شده به وجود آورند.هر روزه در حدود صد هزار لیتر فاضلاب از کانال خیابان کالینز (در مجاورت CH2) گرفته می شود. یک کانال فاضلاب شهری معمولا 95% آب در خود دارد که این چیزی نیست جز هدر دادن آب و افزایش بار فاضلاب در شبکه. در CH2 این فاضلاب وارد تصفیه خانه  ساختمان می شود که آب را از آن جدا می کند و قسمت جامد را به شبکه فاضلاب می فرستد. آب استخراج شده با سیستم میکرو فیلتر تصفیه می شود که آبی با درجه  A را تهیه می کند که برای استفاده غیر آشامیدنی مناسب است.بخشی از آب بازیافت شده برای تامین آب شبکه سرمایش، موتورخانه، سیفون توالت ها و سامانه ی آب فشان اطفای حریق استفاده می شود. مابقی در دیگر ساختمان های شهرداری، فواره ها و تاسیسات شهری استفاده می شود. حجم آب قابل ملاحظه ای هم با جمع آوری آب باران در این ساختمان ذخیره می شود.

sustainable_architecture1

باغ های عمودی


بخشی از آب بازیافت شده برای آبیاری باغ های عمودی به کار می روند که در سرتا سر نمای شمالی ساختمان وجود دارند. این باغها برای کمک به سایه افکنی و جلوگیری از نور شدید خورشید و همچنین طروات بخشیدن به هوای داخل طراحی شده اند. گیاهان در گلدان های مخصوصی هستند که در بالکن های هر طبقه ثابت شده اند. پیچکهای بالا رونده را شبکه ای ساخته شده از فولاد ضد زنگ نگه داری می کنند. پیچک های هر طبقه قد می کشند و پیجک های طبقه بالاتر راه آن ها را ادامه می دهند.

CH2_balcony


برج های آب فشان و مخازن سرد کننده


در سیستم سرمایش ساختمان، در مقایسه با سیستم گرمایش آن، هزینه ی بیشتری صرف شده است، به این دلیل که فعالیت های انسانی و لوازم الکترونیکی داخل ساختمان گرمای قابل ملاحظه ای ایجاد می کنند. سامانه ی تولید هوای گرم این ساختمان چنان طراحی شده که از این گرما استفاده کند. در نتیجه بخش عمده انرژی برای سرمایش ساختمان استفاده می شود. در CH2 هوای تازه خارج ساختمان از ارتفاع حدود 17 متری سطح خیابان به داخل آب فشان های ضلع شمالی ساختمان هدایت می شود. در همان حال که هوا در داخل برج ها پایین می آید، در اثر تبخیر آب پاشیده شده با دوش، خنک می شود. هوای خنک به مغازه های طبقه همکف و آب خنک به مخزن مواد تغییر حالت دهنده در زیر زمین رسانده می شود. این مخزن سرما را در خود ذخیره می کند. آب خنک شده در برج ها در مخزن حرکت می کند و باعث یخ زدن مواد درون آن می شود. جریان آب جداگانه ای هم که در صفحات و لوله های سرد کننده در طبقات در جریان است، از داخل مخزن می گذرد و خنک می شود. 

آب سردی که در صفحات سقفی و لوله های جلوی پنجره ها جریان می یابد، سرمای ملایمی ایجاد می کند که با دمای حدود 18 درجه سانتی گراد بر فضای کاری فرود می آید. این روش، جایگزین روش سنتی استفاده از فن برای دمیدن هوای سرد بر افراد ساختمان است.

sustainable_architecture6sustainable_architecture9

پنجره های خود کار برای تهویه شبانه

 
این ساختمان شب هنگام با تهویه طبیعی خنک می شود. پنجره های ضلع شمالی و جنوبی به صورت خودکار باز می شوند تا اجازه دهد هوای تازه و خنک وارد اتاق ها شود، هوای گرم را خارج کند و در نتیجه ساختمان خنک شود. این فرآیند تخلیه شبانه یا تخلیه هوا در شب نامیده می شود. حسگرهای باد، باران و دما پنجره ها را به صورت خودکار باز و بسته می کنند. هوای خارج ساختمان در فرآیند تخلیه شبانه، سقف های بتنی 180 میلی متری پیش ساخته را خنک می کند و سقف، با توجه به ظرفیت حرارتی بالای بتن ، سرمای زیادی را در خود ذخیره می کنند، سرمای ذخیره شده در بتن در طول روز به اتاقها پس داده می شود و به سرمایش آنها کمک می کند و در نتیجه بار برودتی موتورخانه را در تابستان تا 14% کاهش  می دهد.

sustainable_architecture7

برآوردها  


برآورد شده است که صرفه جویی ناشی از ویژگی زیست محیطی CH2، در مقایسه با ساختمان های متداول، بتوانند هزینه های اضافی ساخت آن را در 10 سال جبران کند، اگرچه بیشترین ارزش CH2 در این است که همچون الگویی قابل نسخه برداری است. انتظار می رود 85% برق کمتر و 87% گاز کمتر در مقایسه با ساختمان پنج ستاره ی ABGR مصرف کند. این بدین معنی است که CH2 فقط 13 تا 15 درصد از انرژی ای را که ساختمان سابق شهرداری استفاده می کرد به کار می برد. برآورد می شود CH2 60% کمتر از بهترین ساختمان پنج ستاره، و یک پنجم ساختمان سابق شهرداری ملبورن گاز های آلاینده تولید کند. مجموعه ی جامع بازرسی بوم زیست شناختی مصالح ساختمان، همه جنبه های تولید و حمل آنها را در ارتباط با تاثیر بر محیط و افراد استفاده کنند از ساختمان مورد ارزیابی قرار داده است.

با وجود کاهش چشمگیر هزینه های ناشی از مصرف انرژی، سود اقتصادی این پروژه بیشتر در افزایش بهره وری نیروی انسانی، کاهش غیبت کارمندان و جایگزینی آنها (به خاطر ایجاد محیطی مطبوع و سالم) است که سالانه میلیون ها دلار به کارفرمایان ضرر می رساند. بررسی ها نشان می دهند بهینه سازی هوای داخل ساختمان در سامانه ی تهویه ی پروژه ای مانند CH2 می تواند باعث کاهش 4.9 درصدی غیبت کارمندان شود. پیش بینی می شود این موضوع بتواند باعث ذخیره 1.2 میلیون دلار برای شهر ملبورن شود.”  

    

CH2_inside1

sustainable_architecture5

منبع:

مجله معمار شماره 56

www.building.co.uk/council-house-2-melbourne-australia’s-greenest-office-building/3104100.article

http://www.melbourne.vic.gov.au/Environment/CH2/Pages/CH2Ourgreenbuilding.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Council_House_2 


 


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *