آشنایی با “جان سالی”، قهرمان بسکتبال NBA، گیاهخوار و حامی حیوانات (قسمت اول)

“جان سالی”، اولین بازیکن در تاریخ “اتحادیه ملی بسکتبال” (ان.بی.ای.) بود که با سه تیم مختلف مقام قهرمانی را از آن خود کرد. “جان” با قد ۲ متر و ۱۳ سانتی، بعنوان بازیکن عالی دفاع در طول حرفه ۱۴ ساله اش معروف بود که چهار بار مقام قهرمانی در “ان.بی.ای.” را کسب کرد. او دو عدد از آنها را در سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ با “دترویت پیستونز” با بازی در کنار  ایزیه توماس” مشهور از آن خود نمود، قهرمانی دیگر با “مایکل جوردن” افسانه ای در  سال ۱۹۹۶ با “شیکاگو بولز” بود و چهارمی را در سال ۲۰۰۰ با “لس آنجلس لیکرز” و با “کوبی بریانت” و “شکیل اونیل” معروف از آن خود نمود.

 

“جان سالی” یکی از حامیان درجه یک رژیم غذایی نجات دهنده زمین و زندگی بخش وگان (گیاهی) ارگانیک است:

 

 

 

من در “بروکلین”، نیویورک، در طرحی بنام “خانه های با منظره خلیج”، در ساحل شرقی “بروکلین” بزرگ شدم. از ۱۱ یا ۱۲ سالگی، می گفتم می خواهم یک ورزشکار حرفه ای بشوم و من اینطور به این نگاه کردم، باید موفق شوم، در ۱۰ سال آینده باید بهتر از هر کسی در همسایگی ام بشوم تا یک حرفه ای بشوم. بنابراین من ۱۰ سال از زندگیم را وقف حرفه ای شدن کردم. بنابراین از ۱۱ تا ۲۱ سالگی، تمرکز من این بود. در مدرسه خوب بودم، در مدرسه توجه می کردم، هر کاری که لازم بود انجام دهم انجام می دادم، هر اندازه که توانستم بازی کنم، بازی کردم. اگر خواب نبودم یا در مدرسه نبودم، بسکتبال بازی می کردم.

 


“جان سالی” از دانشگاه تکنولوژی “جورجیا” فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۸۹، در اولین دور بازی بازیکنان جدید تیم “ان.بی.ای“، توسط  دترویت پیستونز” انتخاب شد. بعد از دو قهرمانیش با “دترویت”، “جان” این شانس را داشت که با یک پزشک کل نگر روبرو شود که زندگیش را تغییر داد. این ملاقات مجددا علاقه اش را به بازگشت به دانشگاه و  پزشک شدن شعله ور کرد و همچنین او را به این شناخت رساند که یک ورزشکار بودن در رده جهانی باز هم نمیتواند تضمین کند که فرد از بیماریهای مربوط به گوشت مانند سرطان در امان باشد. از اینرو، زندگی جدید و  پاداش دهنده اش بعنوان یک گیاهخوار از سال ۱۹۹۱ شروع شد:

 

 

در ۱۹۹۱ گیاهخوار شدم. هنوز بازی می کردم. از سال ۱۹۹۱، ۲ قهرمانی دیگر را برده ام. در سال ۱۹۹۶، در “شیکاگو” برنده شدم؛ در سال ۲۰۰۰ در “لیکرز” برنده شدم. گیاهخوار بودن برای من پیروزیم بوده، باعث می شود تا برتر از بازیکن حریف باشم تا بازی خوبی داشته باشم. بازیکن حریف نمی توانست از من ببرد تا زمانیکه تن ها گوشت را در شکمش دارد. من کم کم با طب هومیوپاتی و پزشکی طبیعی و  غذاهای طبیعی و گیاهان طبیعی و چیزهایی شبیه این آغاز کردم و در زمینۀ این که چگونه تا آنجایی که ممکن است سالم و قوی باشم متمرکز شدم.

 

 

در خانواده ام همه از سرطان می میرند. پدرم از سرطان مرد، عموهایم، عمه هایم. و برای اینکه از هر سلول سرطانی در بدنم جلوگیری کنم، تصمیم گرفتم تا بدنم را با اکسیژن زیاد تا آنجا که می توانم “بازی” کنم و بعنوان راهی بهتر برای اجرای آن، اطمینان حاصل کردم معبدم  (جسمم) تا آنجایی که می تواند ممکن باشد پاک ترین باشد و با پاکسازی معبدم (جسمم)، توانستم چیزها را بدست آورم، چیزها را احساس کنم و همچنان احساس جوانی کنم. پیری اتفاق می افتد. من هر روز پیرتر می شوم، اما از نظر ذهنی و از نظر فیزیکی احساس جوانی می کنم. “شما چطور می توانید یک موجود معنوی باشید وقتیکه یک معبد (جسم) کثیف دارید؟”

 

من زندگیم را دوست دارم. اینرا هر روز می گویم، حداقل شش بار در روز. من با خودم رو راست هستم. غذاهای خوب به بدنم می دهم. با آبی که میخورم احساس خوبی دارم. مطمئن می شوم تا به اندامهایم کمک کنم خوب کار کنند. 

 

 

 

“جان سالی” برای پاک و سالم نگه داشتن بدنش چه کاری انجام می دهد؟

 

اولا: فقط چیزهایی می خورم که به دادن انرژی به من کمک می کنند؛ من غذایم را غذای انرژی می نامم. بنابراین غذایی که می خورم سوخت برای بدنم است. اطمینان حاصل میکنم این سوخت خوب است، سوخت پاک.  اطمینان حاصل می کنم که از درون پاک هستم. من پیاده روی، تقویت عضلانی و تمرینات کششی، بارفیکس، بالا کشیدن بدن روی میله، نشست و برخاست زیادی انجام  میدهم و بر هر ماهیچه ای از بدنم تمرکز می کنم. پس اگر نشست و برخاست انجام میدهم، روی آن ماهیچه تمرکز میکنم. بنابراین به میزان زیادی از ذهنم استفاده می کنم تا بدنم را خوب نگه دارم. من دائما آنرا زنده نگه میدارم، و آنرا اکسیژن دار نگه میدارم.

 

مردم اغلب می پرسند، “شما هیچ گوشتی نمی خورید؟” من می گویم، “نه”. و آنها ادامه می دهند، “چرا نه؟” می گویم “من گوشتخوار نیستم.” و این جواب من است. می گویم، “من جسد نمیخورم.” آنها ادامه می هند، “آن فقط گوشت است.” من ادامه میدهم “نه، این گوشت نیست. این گوشت که می گویید در واقع چیزی است که شما می خورید و شما را دیوانه می کند و شما  را بیمار می کند.” من فقط باید برای آنها توضیح دهم. آنها ادامه می دهند، ” شما عالی بنظر می رسید.”

مردم می گویند شما فقط سالاد و برنج می خورید؟ “من همان غذاهایی که شما می خورید می خورم بدون هیچ محصولات حیوانی.” من می توانم پوره سیب زمینی بدون کره درست کنم. من می توانم همه چیز بجز  مرغ و بجز گوشت بخورم. این چیزی است که به دخترانم یاد می دهم.

 

در ۱۸ نوامبر 2009، “جان” در رویدادی در  Capitol Hillدر واشینگتن دی.سی. حضور یافت. در آنجا، همراه با سیاستمداران و مشاهیر، او از کنگره درخواست کرد تا از گزینه های گیاهی ناهار مدارس حمایت کنند. او اظهار داشت: “برای موفقیت بعنوان یک  ورزشکار قهرمان یا دانش آموز قهرمان، به غذای مغذی فراوان برای ذهن و بدن احتیاج است. دانش آموزان به میوه ها و سبزیجات بیشتری نیاز دارند که به آنها کمک میکند تا سالم، متناسب و آماده برای یادگیری باقی بمانند. به همین علت برای کنگره مهم است تا با  اصلاح “قانون تغدیه کودک” به موفقیت دست یابد.

 

من پسر عمویی دارم. وزن او ۱۱ کیلو بیشتر از من بود و قد او فقط ۱٫۷۰ متر است و من  ۲٫۱۳ متر هستم. یک روز به او نگاه کردم و به او گفتم او خودخواه است. و او گفت، “منظورت از اینکه من خودخواه هستم چیست؟” من ادامه دادم،

“تو می خواهی بدنت را نابود کنی و بعد از من و از هر کس دیگری  انتظار خواهی داشت تا دخترت را بزرگ کنیم در حالیکه می توانی زمان زیادی را با دخترت بگذرانی. اما تصمیم گرفتی  چیزهای را در دهنت بگذاری که وارد بدنت شود که تو را خیلی بیمار می کند.”

 

در آن زمان  او نمی توانست بخوابد، او یک ‘دستگاه خواب’ داشت، او دیابت نوع ۲ داشت، او خودش را دوست نداشت. او لباسهایی با سایز ۵ یا ۶ ایکس می پوشید، از رفتن به جاهای معینی شرمنده می شد، نمی توانست در صندلیهای خاصی جا بگیرد. و من گفتم، “شما می دانید، این معلولیتی است که می توانی درستش کنی، بر خلاف برخی انواع معلولیتها که با فرد متولد می شود.” و به او گفتم، “از خودخواهی دست بردار. از تنبلی دست بردار، به خودت مباهات کن.” بنابراین، او گوشت و لبنیات را از رژیمش حذف کرد. به سالن ورزش میرفت. او اکنون ۷۵ – ۸۰ کیلو است. پس تقریبا ۴۵ کیلو کم کرد. حالا خیلی شاد است. لباسهایش را می تواند از یک مغازه معمولی بخرد. هنگامیکه در یک رستوران  غذا می خورد اینطور احساس نمی کند که همه به او خیره شدند.

 

 

 

جان سالی چطور الگوی دیگران در پیروی از رژیم گیاهخواری است؟

 

افراد زیادی مرا می بینند و چنین می گویند، “اوه، شما بنظر می رسد که تغییر نکرده اید.” و من می گویم، “آیا این حیرت آور نیست؟” من تصمیم گرفتم یک الگوی زنده باشم و اگر من بتوانم آنرا انجام دهم، هر کسی میتواند آنرا انجام دهد.

 

“اگر من بتوانم اینرا انجام دهم، شما می توانید آنرا انجام دهید، البته اگر بخواهید آنرا انجام دهید.”

 

 

“غذاهای جان سالی” را حدود ۲ سال پیش بنیاد نهادم. شما می توانید غذای وگان (کاملا گیاهی) داشته باشید اما بایستی با ادویه های مختلف باشد، بنابراین من ابتدا سسهای مختلف را تولید کردم، بعد از همه دستور آشپزی هایم استفاده کردم و حالا اکثر وقتم را صرف تهیه پیتزای واقعا خوب می کنم.

 

ما یک شرکت غذایی خوراک ساده هستیم، همه غذاهایمان ۱۰۰% ارگانیک وگان (گیاهی) و “کوشر” هستند. در تولید غذایمان هیچ حیوانی استفاده نشده یا به هیچ صورتی آسیب ندیده است. وقتی شما محصولات ارگانیک و وگان “جان سالی” را انتخاب می کنید، غذاهایی با طعم طبیعی خواهید داشت که بدون  کود شیمیایی یا آفت کشها کشت داده شده اند:

 

http://www.johnsalleyfoods.com/products.html

 

www.JohnSalleyFoods.com

 

 

امروزه، “جان سالی” در سراسر آمریکا از رژیم غذایی گیاهخواری (وگان) طرفداری می کند و مخصوصا برای کودکان. از خودگذشتگی “جان” به این شیوه زندگی شریف نه تنها او را قهرمان  “ان.بی. ای.” ساخت بلکه از او یک قهرمان واقعی قلبها نیز ساخته است.

                                                   

       

http://www.johnsalley.com/blog/

http://espn.go.com/sportsnation/chat/_/id/25976/25976

http://farmsanctuary.typepad.com/making_hay/

http://www.farmsanctuary.org/mediacenter/2010/pr_john_salley2.html

http://news.tubefilter.tv/2009/04/22/redlever-acquires-bunco-moms-one-on-one-with-john-salley/

http://www.feeddistiller.com/blogs/Vegetarianism/old/200905.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *