Gristle cover

غضروف: از دامداری صنعتی تا امنیت غذایی (قسمت 2)

Gristle cover
“غضروف” یک کتاب بسیار واقعی است. زیرا در این کتاب از ۱۵ متخصص مختلف در رشته های مربوطه آنها استفاده شده است که هر کدام از آنها فصلهای مختلف این کتاب را نوشته اند. در واقع در این کتاب به نوعی فقط حقایق ارائه شده است تا همه مردم این فرصت را داشته باشند که با آگاهی تصمیم بگیرند.


این 15 بخش و نویسندگانشان شامل: “محیط زیست” از “لورن بوش”، کارگران” از “کریستین چاوز” و “جولی چاوز رودریگیز”، بیماریهای “زونوتیک” از دکتر “میکائیل گریگر”، “سلامت کودکان” از “سارا کوبرسکی” و “تام اوهاگان”، ،”گرسنگی جهانی” از “فرانسیس مور لاپه” و “آنا لاپه”،”مالیات پردازان” از “جان مک کی”، “تغییرات آب و هوایی” از “دانیالی نیرینبرگ” و “مریدیت نیلز”، “حیوانات” از “وینی پاسیلی”، “جوامع” از “پل” و “فیلیس ویلیس”.

بریندان برازیر” ، قهرمان کانادایی که در مافوق ماراتون، دو مرتبه قهرمان شد و حریف مسابقات سه گانه مرد آهنین است و کاملا گیاهخوار می باشد. اولین فصل در زمینه سلامت غضروف” را نوشته است.

vegan-Brendan Brazier

“برازیر” : وقتی از من خواستند که آیا می توانم همکاری کنم و درباره سلامت بنویسم؟ من با خود فکر کردم که “این یک فرصت عالی است و من دوست دارم پیامی را پخش کنم که به آن ایمان دارم و این واقعا می تواند به افراد و حیوانات بسیاری کمک کند. به علاوه به محیط زیست نیز کمک کند. بنابراین، من افتخار می کنم که قسمتی از آن باشم.”


در سر آغاز این فصل حقایقی درباره گوشت، تخم مرغ و لبنیات هستند، همینطور که توسط دانشگاه معتبر “هاروارد” در آمریکا تحقیق شده است.

به عنوان مثال؛ آیا می دانستید که %۹۰ گوشت مرغها که در خرده فروشیها آزمایش شده با “ایی.کولی” و “کمپیلوباکتر” حاصل از مواد مدفوع آلوده می شوند؟ این آمار، مرغها را شایعترین علت مسمومیت غذایی می داند و سالانه بر میلیونها نفر تاثیر می گذارد. فقط یک بار آلودگی با “کمپیلوباکتر” می تواند در کل یک دوره زندگی “سندرم رودۀ تحریک پذیر” ایجاد کند.

salmonella-food poisoning

آیا می دانستید که علت عمدۀ صرع، ناشی از پارازیتهای مغزی بنام “تنیا سولیوم” است که کرم کدویی است که در خوک پیدا می شود. این بررسیها همچنین کشف کردند که تنها یک عفونت با “سالمونلا”، که در تخم مرغ و دیگر محصولات گوشتی آلوده پیدا می شود، می تواند فرد را با التهاب مزمن مفاصل و دردناک برای بقیه عمرشان تنها بگذارد.

آیا می دانستید که انسان می تواند از خوردن ماهی پرورشی که با گوشت گاو آلوده تغذیه شده باشد به بیماری جنون گاوی دچار شود که این بیماری می تواند کشنده باشد؟ در حقیقت، این پاتوژنها نمی توانند پخته شوند، حتی در حرارتهای بقدر کافی بالا که سرب را ذوب می کند.


واقعیت های سوبسید های صنعت دامداری


لابی گوشت، لابی دامداری صنعتی از این کتاب خیلی خوشحال نیست. بنابراین آنها جملاتی منتشر می کنند که چیزی شبیه این می گوید، “اوه، برای ستارگان راک ثروتمند، وگان بودن آسان است. اما در مورد بقیه ما که استطاعت آنرا نداریم چی؟”

“مmoby-picوبی” : من اینطور به این حرف پاسخ دادم ؛ “خب، سوبسیدها را بردارید و آنوقت نیم کیلو گوشت گاو بدون سوبسید با میانگین چیزی حدود 25 دلار، هزینه دارد ؟ یک وعده غذا برای ۴ نفر در مک دونالد، اگر شما همه سوبسیدها را بردارید، حدود ۷۵ دلار خواهد بود.”

برداشتن سوبسیدها از محصولات لبنی، از محصولات گوشت گاو، از محصولات دخانیات، چرا که نه؟ منظورم این است، اگر ما درباره پایین آوردن پولی که ما به مالیاتهای فدرالی می پردازیم صحبت می کنیم. چرا سوبسیدها را قطع نکنیم؟ غذای وگان ذاتا کم هزینه تر از غذای حیوانی است.

سوبسیدهای غذا، هزینه غذا را می شکند. برای من آسان است تا درباره وگانیزم صحبت کنیم زیرا این شیوۀ سالمتری برای زندگی مردم است. و اگر شما سوبسیدهای غذا را بردارید یک شیوِۀ کم هزینه برای زندگی مردم است. من نمی دانم اگر مردم درباره پایین آوردن هزینه مالیاتی شان و بکارگیری اقتصاد بازارهای آزاد صحبت می کنند، محصولات
حیوانی برای شروع بسیار خوب خواهد بود.

بدون اینکه مردم خیلی اطلاع داشته باشند، میلیاردها میلیارد از دلارهای مالیاتی برای سوبسید دامداریهای حیوانات صرف می شود.

union-of-concerned-scientists-logoگزارش ۲۰۰۸ ازاتحادیه دانشمندان نگران” کشف کرد که سالانه 16.1 میلیارد دلار جهت سوبسید توزیع و استفاده از کود در مزارع صرف می شود. 1.5 – ۳ میلیارد دلار از مالیات ها جهت استفاده بیش از حد آنتی بیوتیکهای حیوانات دامداری و تاثیرات بر بهداشت عمومی به هدر می رود. در کل، بیش از ۳۰٫۱ میلیارد دلار از مالیاتها برای تعمیر نشت تالابهای کود حیوانات و پرداخت سقوط ارزش مایملک استفاده شده است.
در نتیجه، هزینه غذاهای فست فود غیر بهداشتی نسبت به میوه ها و سبزیجات ارگانیک غنی مغذی، بطور چشمگیری کمتر است.

من بخشی از کودکیم را در شهر داخلی بزرگ شدم و ما خیلی فقیر بودیم. بنابراین من دقیقا می دانم که این شبیه چیست. ما به غذای تازه دسترسی نداشتیم. بنابراین فقط باید به مک دونالد یا گینگ برگر می رفتیم. مک دونالد و”این اند اوت برگر” و”برگر کینگ”، دلیل اینکه آنها می توانند برای غذایشان چیزی هزینه نکنند، به این دلیل است که توسط مالیات دهندگان، سوبسید خیلی سنگینی دریافت می کنند.

شما دلارهای مالیاتی را بردارید یا این سوبسیدها را مجددا توزیع کنید تا سوبسیدها برای ترویج کشاورزی سالم ارگانیک صرف شود و صرف ترویج غذاهایی شود که در واقع مردم را نمی کشد. یک خانواده چهار نفره، زنی که شیفت کاریش را تمام کرده و می خواهد به بچه هاش غذا بدهد. آیا او به مک دونالد خواهد رفت اگر هزینه یک وعده غذای بچه هایش ۷۵ دلار باشد؟ نه، او به جای دیگری خواهد رفت.
بنابراین، ارائه سوبسیدها به دامپروری واقعا ناهنجار است. اینکار به حیوانات آسیب می رساند، به محیط زیست آسیب می رساند، به جوامع آسیب می رساند، به مصرف کنندگان آسیب می رساند.

اگر شما به بیماری های قرن بیست و قرن بیست و یک نگاه کنید – بیماری قلبی، سرطان، چاقی، دیابت – این بیماری ها همه مربوط به رژیم غذایی هستند که توسط دلارهای مالیاتی مان سوبسید می گیرند. بنابراین به سوبسیدها پایان دهیم و تمرکز از صنایعی که غذای غیربهداشتی تولید می کنند به صنایعی که غذای سالم تولید می کند، تغییر داده شود.

killing animal for food


ما یک صفحه تهیه کردیم که در آن نشان داده شده است که “تعداد حیواناتی که در سال در ایالات متحده کشته می شوند۱۱۴۲۹۸۳۱۴۰۰ حیوان است.
این تعداد در یکسال است و واقعاً رقم بزرگی است!

این یعنی تعداد حیواناتی که در روز کشته می شوند” ۳۱۳۱۴۰۰۰ .
بعد شمار حیواناتی که در دقیقه در ایالات متحده کشته می شوند: ۲۱۷۵۰ در دقیقه است
!

 

 شرایط کثیف و خطرناک در دامداریهای صنعتی

killing animals for food-1

از هر چهار کارگر دامداری یک کارگر از مشکلات ناشی از گازهای سمی از جمله سولفور ئیدروژن، متان و امونیاک رنج می برد. گرد و غبار و میکروبهای مضر که با کود حیوانی تجزیه شده می تواند موجب فضایی با اکسیژن کم شود که قابل انفجار است. برای داشتن فاضلاب سمی تولید شده توسط حیوانات، دامداریهای صنعتی، چالهای کود حیوانی درست می کنند.

“موسسۀ ملی امنیت شغلی و بهداشتی” (ان.ای.او.اس.اچ)، درباره این تالابهای کود حیوانی خیلی نگران هستند که در تعداد زیادی از دامداریهای صنعتی وجود دارد. این موسسه نشریه ای دارند که در آن “پیشگیری از مرگ چالهای کود حیوانی” را نشان می دهد.
“دیده بان حقوق بشر” تعیین کرده است که کار کردن در یک کارخانه کشتارگاه، خطرناکترین شغل کارخانه ای در کشور است.

در بخش جوامع کتاب “غضروف”، سقوط ارزش املاک اطراف دامداریهای صنعتی را به تفضیل شرح داده شده است. دامداریهای خوکها در ایالت “ایوا” آمریکا تا۴۰% ارزش خانه هایی که در نیم مایلیش واقع شده است را تنزل داده است؛ خانه هایی در ۱ مایلی۳۰% ارزش ملکیشان ربوده شده بود.


تغییرات آب و هوایی و تولید گوشت

گزارشی از”سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد” (فائو) تاکید می کند که تولید دام علت اصلی تغییرات آب و هوایی، مسبب حداقل یک پنجم همه آلاینده های گاز گلخانه ای است.

lisa-bloomتحلیل گر قانونی سی.ان.ان.. سی.بی.اس.، حقوقدان “لیزا بلوم” نیز در مراسم کتاب”غضروف” معرفی شد و نظراتش را در زمینه ارتباط مستقیم بین پرورش گوشت و تخریب زیست محیطی ارائه کرد.

لیزا بلوم : من در طول زندگی ام گیاهخوار بودم و حالا وگان هستم. هیچ جای سوال و شک نیست که علت شماره یک تغییرات آب و هوایی تولید دام است. در حقیقت، بیشتر از همه ماشینها، کارخانه های، قطارها و قایقها !
تغییرات آب و هوایی بزرگترین تهدید برای فرزندانمان است و بزرگترین تهدید برای بشر در تاریخ جهان خواهد بود. بنابراین همه ما یک حکم اخلاقی داریم تا هر چه می توانیم برای توقف آن انجام دهیم و سریعترین راه برای تاثیرگذاری شروع بیدرنگ یک رژیم وگان (کاملا گیاهی) است. که هم خوشمزه است و هم برای سلامت تان خوب است بنابراین برنده– برنده است.

 برای اطلاعات بیشتر درباره موبی و “غضروف” از سایت های زیر دیدن کنید:

www.moby.com

http://gristle-book.com/

 


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *