Categories
حمایت از حیوانات

چرا سگها را دوست داریم، مرغها را میخوریم و گاوها را می پوشیم: کارنیسم (قسمت 1)

Dogs-in-our-familyچرا ما برخی از انواع حیوانات را دوست داریم و همچون اعضای خانواده با آنها رفتار می کنیم، اما گوشت برخی دیگر را مشتاقانه مصرف می کنیم؟

در این مقاله با دکتر “ملانی جوی” از ایالات متحده آمریکا آشنا می شویم، روانشناس اجتماعی، پروفسور دانشگاه و وگان (گیاهخوار کامل) که تقریباً یک دهه را به تحقیق در مورد روانشناسی نوعی سیستم اعتقادی که آنرا “کارنیسم” می نامند، گذرانده است.

این سیستم ما را شرطی کرده که گوشت برخی از حیوانات را بخوریم و برخی را نه.

Melanie-Joy1
دکتر جوی، دارای مدرک لیسانس از دانشکده آموزش عالی هاروارد آمریکا و دارای مدرک دکتری در روانشناسی، از دانشکده آموزش عالی سیبروک در آمریکا می باشد و در حال حاضر نیز پروفسور دانشگاه ماساچوست، بوستون آمریکاست.

ایشان در مورد روانشناسی، طرفداری از حقوق حیوانات، و عدالت اجتماعی،  مطالب زیادی نوشته، و در زمینه ایدئولوژی مرتبط با تولید و مصرف گوشت تخصص دارد.

او در جدیدترین کتاب خود، “چرا سگها را دوست داریم، خوکها را می خوریم و گاوها را می پوشیم: معرفی کارنیسم” به بررسی ارتباطات روانی و عاطفی ناهماهنگ و غیر منطقی میان انسانها و حیوانات می پردازد. این فیلمنامه در مورد تضاد موجود در کارنیسم می باشد.

دکتر جوی، در جوانی در مورد اثر انتخابهای غذایی خود درک عمیقی داشت.

دکتر جوی:

من در خانواده ای بدنیا آمدم که گوشت می خوردند و من نیز در بیشتر زندگیم گوشت خوردم. اما وقتی ۲۳ ساله شدم، در مورد چگونگی تبدیل حیوانات به گوشت مصرفی مان اطلاعاتی بدست آوردم و می دانم که پیش از آن نیز در معرض این اطلاعات بودم، اما به هر دلیلی که بوده، آن اطلاعات نظر مرا جلب نکرده و قانع نشده بودم.

لذا در ۲۳ سالگی، به خاطر همان اطلاعات گوشت را کنار گذاشتم و تغییر اساسی آگاهی ام برایم بسیار جالب بود.

اینکه چطور چیزی که زمانی برایم اشتها آور و خوشمزه بود، اینقدر نفرت آور شده بود.

من حدود ۲۰ سال پیش گیاهخوار شدم و ۱۰ سال است که وگان هستم. من به خاطر دلایل اخلاقی از خوردن گوشت حیوانات دست کشیدم. من نمی خواستم در رنج حیوانات دخیل باشم.

رژیم گیاهخواری نه تنها برای حیوانات، بلکه برای سیاره و بدن من نیز گزینه سالمی محسوب می شود. می توانم بگویم که امروز در سن ۴۳ سالگی، احساس می کنم از سن ۲۳ سالگی، ۲۰ سال پیش سالم تر هستم.

“ملانی جوی” که به خاطر تغییر ایجاد شده در آگاهی اش کنجکاو بود، در طول چند سال، در مورد گیاهخواری و گوشتخواری، تحقیقات گسترده ای انجام داد.

Dr-Melanie-Joy

من تصمیم گرفتم که در مورد این پدیده، یعنی روانشناسی گوشتخواری، و اتفاقی که برایم افتاده بود، دلیل آن و اینکه چرا این همه مدت طول کشیده بود تا این تغییر در من روی دهد، آن هم در حالیکه قبلاً نیز در مورد ظلم به حیوانات اطلاعاتی به دستم رسیده بود، تحقیق کنم.

به همین خاطر تحصیلاتم را در رشته روانشناسی اجتماعی تا سطح دکترا ادامه دادم. و با مردم مصاحبه کردم. با گوشتخواران و قصابان، و افراد دیگری در این حرفه ها. همچنین با افراد وگان و گیاهخوار.

می خواستم در مورد ارتباط آنها با خوردن گوشت و اینکه انسان چطور می تواند بی آنکه بداند در حال انجام چه کاری است، در این اقدامات غیر انسانی شرکت کند، اطلاعاتی کسب نمایم.

من دریافتم که یک سری مکانیزم های روانشناسی و اجتماعی از درک حقیقت در هنگام گوشتخواری، جلوگیری می کنند.

چگونه افراد نسبت به مصرف گوشت بی تفاوت هستند؟


meat-eater

برخی از روشهایی که مردم از نظر روانی به کار می برند، تا با گوشت موجود در بشقاب شان بی تفاوت باشند، چه هستند؟

برخی از این حالتهای دفاعی روانی عبارتند از:

اجتناب از کسب حقیقت، “این را به من نگو، غذا را به دهنم زهر میکنی.”

در واقع وقتی حیوانات را پرورش می دهند و به خاطر تولید گوشت می کشند، آنها رنج نمی کشند.”

یا آنچه در کتابم به عنوان “تری ان” (سه توجیه) به آن اشاره کردم، یعنی: یافتن یک توجیه خوب برای ادامه رفتار، تا فرد حس بدی در مورد آن نداشته باشد.

این سه توجیه می تواند تقریباً همه ایدئولوژیهای خشونت در تاریخ بشر را توجیه کند.

و سه توجیه کارنیسم عبارتند از “گوشتخواری، امری عادی، طبیعی و لازم است.”

کارنیسم در این مورد می گوید که چرا وقتی بشقابی از گوشت گاو، مرغ  را در مقابل ما می گذارند، آن حیوانات را تصور نمی کنیم و همچنین در این مورد که چرا وقتی گوشت سگ، قو یا خوکچه هندی را در بشقاب مان داریم، آنها را متصور می شویم.

کارنیسم شرطی سازی هایی است که سبب شده انسانها گوشت برخی حیوانات را بخورند و برخی را نه.

دکتر جوی از طریق تحقیقاتش متوجه شد که چرا افراد شفیق و مهربان می توانند در اقدام غیر انسانی گوشتخواری شرکت کنند.

کارنیسم چیست؟

meat-eatingکارنیسم در واقع متضاد وگانیسم است. ما معمولاً آن ایدئولوژی هایی را نامگذاری می کنیم که خارج از هنجارها هستند.

رژیم گیاهخواری در ابتدا رژیم فیثاغورثی نامیده می شد، که برگرفته از نام ریاضیدان و فیلسوفی به نام فیثاغورث بود.

اما تا به امروز چیزی به نام کارنیسم نداشتیم.

بر طبق گفته دکتر جوی، میان خورندگان گوشت و گوشتخواران (کارنیست ها) یک تفاوت آشکار وجود دارد.

برخی از خورندگان گوشت، خود را “گوشتخوار” (کارنیور) می نامند.

“کارنیور” می تواند هر حیوان، انسان یا غیر انسانی باشد که برای زنده ماندن، نیاز به خوردن گوشت دارد.

این امر واقعاً مهم است که دریابیم گوشتخواری برای ما الزام نیست، یک انتخاب است و انتخاب ها همیشه از باورها ناشی می شوند. لذا کارنیسم بازتابی است از سیستم باورها و ایدئولوژی ماست.

چرا افراد زیادی از این سیستم باوری متناقض بی اطلاع هستند؟

یکی از روشهای حفظ سیستم هایی نظیر کارنیسم، محرمانه بودن آن است. قربانیان کارنیسم، قابل رویت نیستند؛ حیواناتی که ما می خوریم، دور از چشم ما سلاخی می شوند، و ما به آنها فکر نمی کنیم. و این سیستم، محرمانه است. و منظور از محرمانه این است که بر این رفتارها نامی نمی گذارند.

 

وقتی چیزی نام نداشته باشد، نمی توان از آن نام برد، اگر نتوان از چیزی سخن گفت، نمی توان آن را به چالش کشید.

کتاب “چرا سگها را دوست داریم، خوکها را میخوریم و گاوها را می پوشیم: معرفی کارنیسم”


do-you-want-to-kill-me


“چرا ما سگها را دوست داریم”، کتابی در این باره نیست که چرا نباید گوشت بخوریم، بلکه می گوید که چرا گوشت می خوریم.

چه عاملی در سطح اجتماعی و روانشناسی سبب می شود که مردم عاقل، به رفتارهای نابخردانه دست بزنند، و یا از اعمالی غیر انسانی حمایت کنند، بی آنکه دریابند که در حال انجام چه کاری هستند.

هدف از این کتاب، آشکار کردن چیزهای نهان است، برداشتن ماسک از چهره این سیستم.

سیستمی که برای تضمین ادامه حمایت مردم، باید پنهان باشد، چرا که اگر این مردم به آنچه در پشت صحنه در حال انجام است، پی برند، دیگر از آن حمایت نمی کنند.

من در کتابم در مورد مکانیزم های دفاعی خاص روانشناسی و اجتماعی که در سیستم کارنیسم به کار برده می شوند، نام می برم تا در مورد روشهای تفکر و احساسی که به ما آموختند و مهم تر از آن، در مورد مسئله گوشتخواری، و احساساتی که به ما نیاموختند، آگاهی کسب نماییم.

چرا با حیوانات همدردی نمی کنیم؟

bad-treatment-with-pigs

دانشمندان اخیراً، یاخته های عصبی بازتابی را کشف کرده اند و این یاخته های عصبی مغز موقعی فعال می شوند که ما در حال تماشای کسی دیگر  باشیم که به انجام فعالیتی مشغول است.  آنها دریافتند که این یاخته ها همان هایی هستند که اگر ما نیز همان فعالیت را  انجام می دادیم،  فعال می شدند. آنها دریافتند که در افرادی که بالا رفتن یک حشره از پاهای فرد دیگری را مشاهده می کنند، در افرادی که با افراد دردمند در تماس هستند، بخش هایی از مغز فعال می شود که اگر این شرایط برای خودشان پیش آمده بود نیز همین بخش ها فعال می شدند، فقط به خاطر تماشای دیگران.

 این یعنی وقتی ما با کسی همدردی می کنیم، در واقع احساس او را  حس می کنیم.

پس چرا وقتی گوشت حیوانی را می خوریم که به طرز وحشتناکی در دامداریهای صنعتی رنج کشیده و بعد وحشیانه به قتل رسیده، این حس همدردی را نداریم؟

کارنیسم به نحوی تنظیم شده که مشاهده شفیق را مسدود کند. این سیستم طوری است که نسبت به حیواناتی که می خوریم، و در هنگام خوردن آنها، همدردی ما را از بین می برد. لذا اگر ما در واقع دارای محبت هستیم، اگر به طور بیولوژیکی یا بر اساس سیستم طبیعی انسان، همدردی در ما هست، کارنیسم جلوی ما را می گیرد تا بر اساس فطرت واقعی مان عمل نکنیم.

چرا مردم می خواهند از میزان رنج حیوانات بی خبر باشند؟

Bad-treatment-with-cows

بر اساس تحقیقات دکتر جوی، درک این مسئله که گوشتخواری، موجب رنج بسیار زیاد میلیاردها دوست حیوان ما می شود،

اثری بسیار سازنده بر فرد دارد و به طور قابل توجهی دیدگاه او نسبت به زندگی را تغییر می دهد.

یکی از دلایلی که مردم انتخاب می کنند در مورد میزان رنج حیوانات بی خبر باشند، به این خاطر است که این مسئله برایشان دردناک است. زیرا با درک این مسئله، جهان شما به شدت تغییر می کند، و دیگر واقعیت تان همچون گذشته نیست، زیرا به خود امکان داده اید که با واقعیت چیزی که برای تعداد بسیار زیادی از موجودات این جهان روی می دهد، ارتباط برقرار کنید و البته به نوعی نیز زندگی مشکل تر می شود، زیرا باید آن میزان درد ناشی از آگاهی تان را  با خود به هر سو ببرید.

از سوی دیگر اختیار بیشتری بدست می آورید، زیرا اینک این فرصت را دارید تا دست به انتخاب بزنید.
eating-meat-is-this

                                                                   

     وقتی انتخاب کنید که برای زندگی سازگار با نظام ارزشی،  بیشترین سعی تان را به خرج دهید،  توانمندتر می شوید.

1024not-a-nugget

www.MelanieJoy.org