claimate change 5

نگاهی بر فجایع زیست محیطی یک ماه گذشته (دسامبر)

claimate change 5
اكنون به خوبي براي پژوهشگران و نيز در سنوات اخير براي مردم عادي مسلم شده كه سياره زمين در اثر افزايش گازهاي گلخانه ای در حال گرم شدن است. آثار اين گرمايش با تغييرات جوي در قاره ها و افزايش سطح درياها و وقوع طوفانهاي پي در پي و دیگر بلایای زیست محیطی که روز به روز بر تعداد و شدتشان افزوده می شود، در اغلب نقاط جهان مشاهده مي شود. تعداد بلایای زیست محیطی که اخیرا رخ داده بسیار است، از اینرو در اینجا فقط به برخی از مهمترین بلایای زیست محیطی اخیر می پردازیم:

سیلاب در جنوب فیلیپین صدها تلفات به بار آورد

صلیب سرخ ملی فیلیپین گزارش داد که تا روز شنبه،۱۷ دسامبر، بیش از ۴۳۰ نفر در اثر سیلاب های طوفان استوایی سندانگ در جزیره میندانائو، جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی نیز هنوز مفقود هستند. بنیتو راموس، رئیس ملی آژانس امداد فجایع، اظهار داشت که سطح آبها خیلی سریع بالا رفت و وقتی سیلاب عظیم در شهرهای ایلیگان و کاگایان داورو، روی داد، هنوز تعداد زیادی خواب بودند. پس از اینکه رودهای محلی طغیان کردند ده ها هزار نفر تحت تأثیر قرار گرفتند و تعداد زیادی به مکانهای مرتفع گریختند. سیلابهایی در نیوزلاند موجب درهم ریختگی و آسیب هایی شدند. بارانهای شدید در روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر، موجب بدترین سیل در طی دهه ها شد که بخش وسیعی از «ساوت ایلند» را در بر گرفت. صدها شهروند آنجا را تخلیه کردند درحالیکه ۵۴ رانش زمین رخ‌ داد و موجب شد دهها خانه زیر گل و لای بروند. در نلسون وضعیت اضطراری اعلام شد، زیرا در آنجا در طی ۲۴ ساعت معادل با ۲ ماه باران بارید همچنین در تاسمانی شهروندان در احاطه ی آب قرار گرفتند.

claimate change

چرای بیش از حد احشام دلیل فرسایش مراتع مغولستان

به گزارش China Network Television معاون وزیر خواربار و کشاورزی و صنایع سبک مغولستان، خطاب به پارلمان این کشور اظهار کرد که ۷۰% از مزارع کشور، بخاطر استخراج معدن و چرای حیوانات تخریب شده اند، و تعداد احشام از دهه ۹۰ ، بیش از ۱۲ میلیون افزایش یافته است. همزمان با آن، یک مقام دپارتمان منابع آب اعلام کرد که بخاطر خشکسالی های شدید که توسط تغییرات اقلیمی ایجاد شده بیش از هزار رودخانه، دریاچه و نهر کشور ناپدید شدند. بیابان زایی نیز یک مشکل بزرگ برای کشورهای آسیای شده است، که شدت آن در آن مناطق در ۱۰ سال گذشته، ۵ برابر افزایش یافته است.

claimate change_6

طوفان و برف شدید بریتانیا را به زیر آب برد

باران های سیلابی و بادهای شدید که روز سه شنبه، ۱۳ دسامبر آغاز شد، بخش هایی از انگلیس، ولز، اسکاتلند و شمال ایرلند را تحت تاثیر قرار داد. برخی از ساکنین در انگلیس و ولز به خاطر امنیت خود منطقه را تخلیه کردند. از آنجا که سرعت بادهای شدید تا ۸۰ مایل در ساعت (۱۲۹ کیلومتر در ساعت) می رسید، حرکت کشتی ها در مسیر کانال متوقف شد و پروازهای چندین فرودگاه تأخیر داشتند. در عرض تنها ۱۲ ساعت، لندن، انگلیس، به اندازه % ۴۰ از کل بارندگی معمول ماه دسامبر را دریافت کرد و دیوون و کرنوال سیلاب های فصلی را شاهد بودند. در نزدیکی ساحل ایرلند، یک موج 20/4 متری بوجود آمد که بزرگترین موجی بود که تاکنون در آنجا به ثبت رسیده است.

claimate change_1

خشکسالی تاریخی، مکزیک را در بر گرفته است

در مقاله منتشره در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۱ مقامات مکزیک اظهار می کنند که بیش از یک میلیون جریب از محصولات اکنون در اثر شرایط خشک مفرط آسیب دیده اند و برخی از کشاورزان می گویند در کل سال به ندرت شاهد باران بوده اند. در اواسط نوامبر، مدیر کل سازمان ملی هواشناسی، فلیپه آدریان واتسکوئز گزارش داد که بیش از % ۷۰ از کل مساحت مکزیک دچار خشکسالی شده و متخصصان اکنون برآورد می کنند که ممکن است ۸۰ هزار خانواده تنها در ایالت چیوآوآ به شکل وخیمی آسیب دیده باشند. دولت در تلاش برای جبران خسارت خرده کشاورزان یارانه هایی به آنها ارائه می دهد و همچنین به مناطق دورافتاده نیازمند آب می رساند. ولی هواشناسان همچنین پیش بینی کرده اند که احتمالاً وضعیت جوی خشک در کل زمستان ادامه خواهد داشت. دانشمندان در مکزیک با همکاران محقق خود در جنوب غرب آمریکا که در آن نیز خشکسالی بی سابقه همچنان به قوت خود باقی است، تلاش برای حل این مسئله را آغاز کرده اند. با وقوع خشکسالی و آتش سوزی جنگلها، مکزیک با خطر جدی برای تأمین غذا مواجه است و تغییرات اقلیمی- ازطریق خشکسالی و سیل که محصولات را نابود میکند نیز البته یک دلیل مهم برای قیمت بالای مواد غذایی و ناامنی غذایی است.

تنها راه حل موجود که سازمان ملل پیشنهاد می کند، بهترین روش برای خنک کردن، به جای تمرکز بر دی اکسید کربن، کاهش عوامل کوتاه عمر گرمایش جهانی است. که شامل متان، کربن سیاه و لایه ی اوزون سطح زمین است. بنابراین همگی ما باید وگان شویم و بهترین آن رژیم گیاهی ارگانیک است.

claimate change_2

هشدار دانشمند برجسته اقلیمی ” دکتر جیمز هانسن” در مورد بروز فاجعه

در صورت افزایش دمای ۲ درجه سانتیگرادی

هنگامی که نشست اقلیمی سال ۲۰۱۱ روز یکشنبه ۱۱ دسامبر در دوربان، آفریقای جنوبی به پایان می رسید، شرکت کنندگان توافق کردند که در جهت یک توافقنامه ای لازم الاجرا از لحاظ قانونی تلاش کنند که تا سال ۲۰۱۵ نوشته می شود و پس از ۲۰۲۰ به اجرا در خواهد آمد. ولی در عین حال برخی از دانشمندان و سازمانهای زیست محیطی هشدار داده اند که تعهدات کنونی دولتها برای کاهش آلاینده ها حتی برای جلوگیری از افزایش دمای ۲ درجه سانتیگراد در سطح جهان کافی نیست و اقدامات فوریتری مورد نیاز هستند. به علاوه، در مطالعه جدیدی توسط دکتر جیمز هانسن و همکاران وی آمده هدف دو درجه ای که معادل تقریباً ۴۵۰ بخش غلظت دی اکسید کربن در هر یک میلیون است، “حکمی برای بلای بلند مدت” می باشد و خاطر نشان می کند که تمرکز کنونی و تقریبی ۳۸۹ بخش در هر یک میلیون از اکنون موجب وقوع واکنشهای اقلیمی شده است.

دکتر هانسن که مدیر انستیتوی مطالعات فضایی گادرد وابسته به سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) است در سخنرانی اخیری در انجمن ژئوفیزیک آمریکا در کالیفرنیا اظهار داشت: “هدف ما باید این باشد که دی اکسید کربن از حدود ۳۵۰ بخش در میلیون بالاتر نرود و در صورت امکان از آن هم قدری پایین تر باشد. اگر ما مایل به حفظ یخ پهنه ها و خطوط ساحلی با ثبات و جلوگیری از بسیاری مسایل دیگر باشیم، احتمالاً اینکار ضروری است.” همچنین وی در مورد ادامه افزایش آلاینده ها هشدار داد و اظهار داشت آب و هوای دوره های زمین شناسی قبلی زمین نشان می دهند که ۵۰ میلیون سال پیش وقتی دی اکسید کربن به ۵۶۰ بخش در میلیون رسیده بود، یخهای هر دو قطب از بین رفتند و سطح آب اقیانوسهای زمین ۷۰ متر بیشتر از میزان کنونی بوده است دکتر هانسن اظهار داشت: “اگر ما مایلیم سیاره ای را حفظ کنیم که مانند سیاره ای است که بشر می شناسد، آنوقت ما در اصل فرصتی نداریم. باید کاهش آلاینده ها را آغاز کنیم.”

آرزومندیم اینگونه درخواستهای الهام بخش مسئولان و همچنین تک تک افراد به تغییرات سریعی منجر شود تا سیاره مان را بتوانیم حفظ کنیم. قبل از اینکه حتی به چیز دیگری فکر کنیم. چراکه اگر سیاره ای نداشته باشیم، اگر گرمایش جهانی به بیش از ۲ درجه سانتی گراد برسد، آنوقت به چالش بزرگی خواهیم افتاد. این درحالی است که حتی برخی از دانشمندان معتقدند که بسوی افزایش ۵ درجه ای پیش می رویم. بنابراین برای جلوگیری از، از بین رفتن محصولات کشاورزی، پخش شدن بیماریهای واگیر دار ، نابودی تمامی موجودات زنده، و درنهایت از بین رفتن همه چیز، ابتدا، باید صنعت دامپروری را برای خنک کردن سیاره متوقف کنیم و آنگاه برای متوقف کردن عوامل دیگر زمان پیدا خواهیم کرد.

claimate change_3

منابع:

http://news.xinhuanet.com/english/world/2011-12/10/c_131298819.htm
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc00074m0.php

http://www.straitstimes.com/BreakingNews/Asia/Story/STIStory_743804.htm
l http://www.moneycontrol.com/news/world-news/moderate-quake-hits-southwestern-japan_632106.html  http://mdn.mainichi.jp
http://newsinfo.inquirer.net/109187/moderate-quake-hits-southwestern-japan

http://news.xinhuanet.com/english/world/2011-12/11/c_131299548.htm
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc000753q.php

http://mdn.mainichi.jp/mdnnews/news/20111211p2g00m0dm004000c.html
http://www.japantoday.com/category/national/view/m5-8-quake-hits-southwestern-japan
http://thecomingcrisis.blogspot.com/2011/12/magnitude-56-earthquake-south-of-fiji.html
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc000755k.php

http://news.xinhuanet.com/english/world/2011-12/11/c_131300225.htm
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc000756n.php

http://www.emol.com/noticias/nacional/2011/12/11/516568/sismo-de-50-richter-afecto-a-las-regiones-del-maule-y-biobio.html
http://noticias.123.cl/noticias/20111211_02aa6a307975c0c1083ffa32920a8c13.htm
  http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc000756c.php

http://news.xinhuanet.com/english/world/2011-12/12/c_131300479.htm
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/us2011uibs.php

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc000759z.php
http://www.antaranews.com/en/news/78374/earthquake-jolts-tual
http://www.thejakartapost.com/news/2011/12/12/magnitude-50-quake-hits-maluku.html
http://thecomingcrisis.blogspot.com/2011/12/50-magnitude-earthquake-sakhalin-russia.html
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc00075fa.php

http://theextinctionprotocol.wordpress.com/2011/12/10/idukki-region-of-india-shaken-once-again-by-rumbling-tremors /
http://www.abs-cbnnews.com/nation/regions/12/12/11/3-quakes-hit-dinagat-islands-surigao-del-norte
http://www.mercurynews.com/breaking-news/ci_19496381


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *