sodium-lauryl-sulfate

محصولات مراقبت از بدن، جایگزین های طبیعی برای افزودنی های شیمیایی

sodium-lauryl-sulfate
اکثر ما می خواهیم زیبا، تمیز، با نشاط و جذاب باشیم، اما آیا تابحال دربارۀ مواد داخلِ محصولاتی همچون پاک کننده های پوست، تونرها، کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده، لوسیون ها، شامپوها و نرم کننده ها فکر کرده اید؟ به گفتۀ گروه کار زیست محیطی، یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در ایالات متحده، هر روزه بزرگسالان بطور متوسط از 9 محصول مراقب شخصی استفاده می کنند و حدود 126 مواد شیمیایی را به پوستشان می زنند، که نزدیک به 90 درصد از آنها از نظر ایمنی یا سمیت مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

محصولات مرسوم مراقبت شخصی با استفاده از مواد مصنوعی تولید می شوند و ممکن است نتایج کوتاه مدت داشته باشند، اما می توانند پوست های خشک، جوش دار و آکنه دار، اگزما و بیماری های جدی از قبیل سرطان در دراز مدت را ایجاد کنند. برای زنان باردار، این مواد می تواند سبب یک خطر واقعی برای جنین شود، زیرا هر چیزی که توسط بدن مادر جذب شود، ممکن است به نوزاد درحال رشد منتقل گردد. در این مقاله دربارۀ 10 ماده ای که بطور معمول در محصولات مراقبت شخصی یافت می شوند و باید از آنها اجتناب کرد و دربارۀ جایگزین های طبیعی آنها خواهیم آموخت.

1. سولفات ها

سولفات ها از قبیل سدیم لاریل سولفات و سدیم لورت سولفات، پاک کننده و عامل کف زایی هستند که در صنعت خودرو بعنوان پاک کننده گریس موتور بکار می روند و آنها را در پاک کننده ها، شامپوها، خمیر دندان ها، حمام های حباب، صابون های دستی و شوینده های بدن می توان یافت. این ترکیبات ممکن است از مواد نفتی گرفته شوند، اما با استفاده از نارگیل و روغن های گیاهی دیگر نیز می توانند تولید گردند. با اینحال برخی از مواد آرایشی ممکن است ادعا کنند که آنها “طبیعی” هستند زیرا سولفات های بکار رفته از نارگیل می آیند، اما این منبع گیاهی ممکن است با آفت کش ها آلوده شده باشد. وقتی سولفات ها توسط پوست جذب می شوند، ممکن است برای مدت طولانی در قلب، کبد و مغز باقی بمانند. آنها همچنین می توانند سبب آسیب رسیدن به چشمان شوند، در حالیکه تماس خارجی می تواند سبب سرفه کردن، سردرد، حالت تهوع و استفراغ شود. بعلاوه سولفات ها می توانند سبب سوزش چشم و پوست، پوسته پوسته شدن پوست مشابه شوره سر و دیگر واکنشهای حساسیت زا شوند.
بجای دسته بندی محصولاتی شامل سولفات ها، شخص میتواند آنها را با کالاهایی که از گلوکوزیدها استفاده می کنند، جایگزین کند، که سورفاکتانت های طبیعی گرفته شده از شکر هستند. محصولات جدیدتر ایمن تر هستند و حباب هایی تولید می کنند که کوچک تر بوده و در جدا کردن روغن های سطح بدون باقی گذاردن بقایای خود بسیار موثرتر هستند.

2. پروپیلن گلایکول

پروپیلن گلایکول، مادۀ اصلی در ضد یخ خودرو است که هم خانواده های شیمیایی اش (پی ای جی) پلی اتیلن گلایکول و (پی پی جی) پلی پروپیلن گلایکول هستند که بعنوان جاذب رطوبت برای حفظ رطوبت، امولسیفایر و مرطوب کننده در محصولات مراقبت بدن بکار می روند. پروپیلن گلایکول بخاطر نرمی اش برای ایجاد حس رطوبت و نرمی به پوست بکار می رود. اما، این ترکیب یک (نروتوکسین) یک سم عصب گرای معروف است و می توانند سبب التهاب، خارش و خشکی پوست گردد. همچنین یک تقویت کننده نفوذ است، یعنی اینکه می تواند به دیگر مواد سمی شیمیایی اجازه دهد تا عمیق تر در پوست نفوذ کنند و در نهایت به جریان خون وارد گردند. از اینرو تصور می شود که تماس با پروپیلن گلایکول سبب مشکلات تنفسی، مسمویت دستگاه ایمنی و سیستم عصبی گردد. جایگزین های طبیعی برای پروپیلن گلایکول شامل گلیسیرین گیاهی، روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن فندق می باشد. این مواد نه تنها بخاطر ایجاد پوستی با نشاط بسیار عالی هستند، بلکه رطوبت پوست را حفظ کرده و از آن محافظت می کنند.

3. رنگها و رایحه های مصنوعی

 ممکن است از محصولات جانبیِ قطران زغال سنگ برای تقلید رنگ ها و رایحه های طبیعی استفاده شوند. رنگ های مصنوعی ممکن است حاوی نمک های فلزات سنگین باشند که می توانند سموم را بر پوست باقی گذارده و سبب حساسیت و سوزش گردند. همچنین شناخته شده که آنها سبب التهاب پوستی، واکنش های حساسیت زا، آسم و حتی سرطان در کودکان می گردند. در ایالات متحده رنگهای مصنوعی، برچسب های FD&C یا D&C بهمراه یک رنگ یا رایحه و یک شماره ممکن است داشته باشند. رایحه های سنتزی یا مصنوعی ممکن است حاوی فتالات ها باشند که بعدا مورد بررسی قرار خواهیم داد، اما آنها اساسا مواد شیمیایی سنتز شده بکار رفته برای تثبیت رایحه ها هستند و پلاستیک ها را کمی هموارتر می سازند. این مواد شیمیایی یافت شده در مواد آرایشی و بهداشتی می توانند سببِ عطسه، سردرد، سرگیجه، سرفه های شدید یا حتی خارش و دیگر سوزش های پوستی شوند. با این حال بر روی برخی ازمحصولات مراقبت پوست برچسب غیر معطر خورده است، آنها ممکن است حاوی رایحه های پنهانی باشند که از نظر عطر خنثی هستند، یعنی هنوز هم رایحه دارند. جایگزین های رنگ ها و رایحه های مصنوعی روغن های ضروری خالص گرفته شده از گیاهان و گل ها و سبزیجات یا رنگ دانه های میوه و مواد معدنی زمین هستند. بعلاوه، رایحه های طبیعی می توانند یک اثر درمانی معطر داشته باشند درحالیکه برخی از رنگ دانه های مواد معدنی، حفاظت طبیعی در برابر آفتاب سوختگی دارند.

Cosmetics and_health_risks_5

4. استرالکونیوم کلرید

استرالکونیوم کلرید، در صنعت پوشاک بعنوان یک نرم کنندۀ پارچه و در محصولات مراقبت از مو از قبیل نرم کننده ها برای ایجاد احساس موی نرم بکار می رود.اما، در مقایسه با چیزی که در کوتاه مدت ایجاد می شود، مصرف دراز مدتِ استرالکونیوم کلرید حقیقتا به مو آسیب رسانده و به آن ظاهری خشک و غیر جذاب می دهد. جایگزین آن، استفاده از نرم کننده های طبیعی و ضد وز کردن مو، از قبیل آواکادو و روغن شیا می باشد که مو را سنگین نمی سازد و همچنین برای درخشندگی به آن رطوبت می دهد.

5- فتالات ها

فتالات ها ترکیبات سمی حاوی مواد شیمیایی هستند که نرم کنندۀ پلاستیک ها و عطرآگین بوده و برای تولید لاک ناخن استفاده می شوند. از آنجا که در ایالات متحده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا اجازه داده می شود تا عطرها بعنوان “اسرار تجاری”طبقه بندی شوند، فتالات ها اغلب در برچسب های محتویات درج نمی شوند، بلکه در عوض بسادگی بعنوان “عطر” برچسب خورده می شوند. فتالات ها همچنین بطور دیگر با عناوین دی بوتیل فتالات (ها) یا دی بی پی، دی اتیل فتالات، دی بوتیل استر، دی بوتیل 1و2- بنزن دی کربوکسیلات بنزن دی کربوکسیلیک اسید و دی- ان- بوتیل فتالات فهرست می شوند. این مواد، جنین های در حال رشد، نوزادان و کودکان جوان را در معرض خطر قرار می دهند زیرا وقتی دستگاه تولید مثل حیاتی، غدد درون ریز و سیستم ایمنی در حال رشد اند، آن ها می توانند میزان هورمون را تغییر دهند. به سبب نقش شان بعنوان مختل کننده های بالقوۀ غدد درون ریز، مسموم کننده های معده و روده یا کبد، مسموم کننده های کلیۀ و مسموم کننده های عصبی، اتحادیۀ اروپا استفاده از آن ها را در مواد آرایشی ممنوع کرده است و برخی از کارخانه های بزرگ آمریکایی اخیراً این مواد شیمیایی را از لاک های ناخنشان حذف کرده اند. به گزارش بانک اطلاعاتی استانداردهای کیفیت آب آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، فتالات ها تحت قانون آب پاکیزه در رتبه اولِ آلاینده های آب و تحت قانون هوای پاکیزه، آلاینده های خطرناک هوا هستند. مواد جایگزین برای عطرهای حاوی فتالات، رایحه های گرفته شده از روغن ها و دم کرده های واقعی که توسط انسان در طبیعت فراهم می گردد، می باشد. با وجود اینکه هنوز امکان ساخت لاک ناخن کاملاً غیر شیمیایی وجود ندارد، توصیه می شود که از لاک های مبتنی بر آب بجای انواع مبتنی بر پلاستیک استفاده شود.

poison

6. وازلین

ششمین افزودنی مشکل ساز، محصولی فرعی از نفت خام است که بعنوان نرم کننده یا روان سازنده استفاده می شود.این محصول با نام های ژل نفتی، وازلین، پارافین مایع یا روغن سفید معدنی مشهور است. این ماده در کالاهای مراقبت از بدن استفاده می شود زیرا احساس یک پوست مرطوب را ایجاد می کند. هرچند، بیشتر اوقات، پرده ای نازک را روی پوست تشکیل می دهد و با اجازه ندادن به تنفس پوست، می تواند منافذ را بسته و دفع سموم از طریق پوست را متوقف کند. بدین ترتیب با مختل کردن سیستم مرطوب کنندۀ خود بدن، این محصول فرعی نفت سرانجام منجر به پوستی ترک خورده و خشک می شود. استفادۀ مداوم می تواند باعث حالت هایی از قبیل آکنه و التهاب پوستی شود. بعلاوه، ناخالصی ها و آلودگی هایی نیز اغلب در نفت یافت می شود از قبیل هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای که با سرطان سینه مرتبط اند. بخاطر این دلایل استفاده از نفت و محصولات فرعی آن در مواد آرایشی توسط اتحادیۀ اروپا ممنوع گردیده است. جایگزین ها برای وازلین ترکیبی از موم های گیاهی و روغن های طبیعی از قبیل روغن بادام شیرین است، که می تواند تاثیری ژل مانند، شبیه به وازلین ایجاد کند اما با مزیتی از نرمی واقعی و پوستی شفا یافته.

7. روشن کنندۀ پوست هیدروکینون

یک عامل سفید کنندۀ پوست که 1،4- بنزندیول،1،4- دی هیدروکسی بنزن، پی- دیوکسی بنزن،4-هیدروکسی فنول و پی- هیدروکسی فنول نیز نامیده می شود. روشن کنندۀ پوست هیدروکینون به طور بالقوه برای کبد خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت جیوه، مشکلات غدد فوق کلیوی و اکرونوزیس، یک بیماری پوستی بدشکل کننده و برگشت ناپذیر شود. جایگزین برای روشن کننده های جای زخم و لکه های پیری ویتامین آ و سی و عصارۀ زردچوبه است.

8. پارابن ها و فورمالدئید

شمارۀ هشت پارابن ها و فورمالدئید هستند، مواد شیمیایی که بطور گسترده بعنوان نگهدارنده در مواد آرایشی استفاده می شوند. پارابن ها گروهی از مواد را شامل می شوند که تقریباً در هر محصول آرایشی که حاوی آب یا روغن هستند، می توان آنها را یافت. انواع پارابن ها شامل بوتیل پارابن، متیل پارابن، اتیل پارابن، پروپیل پارابن وایزوبوتیل پارابن ها،همگی می توانند پوست حساس را تحریک کنند و واکنش های حساسیت زا و تحریکات پوستی، مشکلات بافت قلبی، تاثیرات تداخل هورمونی و خطرات ابتلا به سرطان را هم در مردان و هم زنان ایجاد کنند. برای مثال، در انگلستان، مطالعات علمی باغلظت بالایی از پارابن ها که درغلظت بالایی از پارابن ها که درتومورهای آزمایش شده یافت شده ارتباط میان پارابن ها و سرطان سینه در زنان را نشان داده اند. یکی از خطرناکترین مواد شیمایی که در مواد آریشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود، فورمالدئید است که در مرطوب کننده های صورت و پاک کننده ها، حالت دهنده ها، شامپوها، شستشو دهنده های بدن، ژل های حالت دهنده، کرم های ضد آفتاب، کرم پودرها و بسیاری دیگر می توانند یافت شوند. در یک مطالعه روی محصولات مراقبت از پوست کودکان، کمپین ائتلافی غیر انتفاعی برای مواد آرایشی بی خطر مستقر در ایالات متحده دریافت که 23 محصول از 28 محصول آزمایش شده، یا 82 درصد، حاوی سطوحی از فورمالئید بین 54 و 610 قسمت در میلیون هستند. فورمالدئید یک مادۀ سرطانزای انسانی معروف، سم عصب گرا،حساسیت زا برای پوست و ریه و معده و روده، کبد، سیستم ایمنی و مسموم کنندۀ تنفسی می باشد. همچنین این ماده به محلول فورمالدئید (فورمالین)، فورمیک آلدئید، متیل آلدئید، متانال، آکسومتان و اوکسی متیلن نیز مشهور است. ادارۀ ایمنی و سلامت شغلی ایالات متحده (اوشا) کشف کرده است که تماس با فورمالدئید حتی تماس با مقادیر محدود قانونی آن موجب سرطان می شود. مادۀ جایگزین طبیعی برای پارابن ها و فورمالدئید فنوکسی اتانول است، که از گل های رز گرفته می شود و حاوی آنتی اکسیدان هایی از قبیل ویتامین “سی” و “ای” که تاثیرنگهدارندگی دارند می باشد. دیگر آنتی اکسیدان ها که مفید هستند شامل عصارۀ دانۀ گریپ فروت، عصارۀ رزماری و روغن های ضروری می باشند.

breast cancerjpghealth and_care_6

9. تالک

نهمین افزودنی خطرناک تالک یا پودر تالک می باشد که برای جذب رطوبت به زیر بغل و نواحی تناسلی استفاده شود. اما، پودر تالک در واقع با بستن منافذ، کاری برعکس انجام می دهد و بنابراین می تواند باعث ناراحتی پوستی شود. تحقیقی نشان داده که استفادۀ مرتب از پودر تالک توسط خانم ها در نواحی تناسلی،خطر ابتلا به سرطان واژن و تخمدان و دیگر مشکلات مهم بهداشتی را افزایش می دهد. مادۀ جایگزین برای پودر تالک، نشاستۀ ذرت بخوبی آسیاب شده است که نرم، ابر جاذب، غیر سمی و حتی بی خطر برای نوزادان است.

10.ترکیبات حیوانی

آخرین افزودنی زیان بار که دربارۀ آن بحث می کنیم محصولات حیوانی از قبیل سدیم تالوویت و جفت حیوان می باشد. سدیم تالوویت نوعی چربی حیوانی است که به همراه دیگر روغن ها بعنوان پاک کنندۀ پوست استفاده می شود در حالیکه جفت حیوانی در کرم های پوست، شامپوها و ماسک ها استفاده می شود. علاوه بر بی رحمی ذاتی محصولات حاوی این مواد، استفاده از این کالاها می تواند هورمون های بیشتری را به بدن انسان اضافه کند زیرا معمولاً حیوانات با مقادیر زیادی از هورمون ها برای تسریع در رشدشان، تغذیه می شوند. جایگزین های سالم و انسانی، بویژه وقتی نوبت به تولید آب و حبابهای صابون می رسد، روغنهای صابونی گیاهی از قبیل زیتون هستند، که حباب های بسیار بهتر و پاک کننده ای ملایم و مغذی را مهیا می کنند.

چند نکته قابل توجه از زبان دکتر ذرین آذر در رابطه با مناسبترین مواد شوینده برای پوست و مو:

بهترین وسیله شستشو برای بدن در حقیقت آب خالی است . البته زیر بغل یا کشاله ران را می توانید با صابون ملایمی که عطری نبوده، بدون رنگ اضافه و در طبیعی ترین شکل ممکن باشد تمیز کنید. پوست سایر نقاط بدن را اول با کیسه یا برس از الیاف طبیعی بصورت خشک ماساژ دهید. سپس آب کشی فراوان و کافی کرده ، با حوله نرم آهسته و بدون فشار و کشش خشک کنید و برای قسمتهای لازم از یک کرم طبیعی بدون رنگ و بو استفاده کنید. “من از روغن خالص نارگیل که بدون حرارت و بصورت سرد استخراج شده بعنوان کرم و لوسیون مرطوب کننده برای پوستم استفاده می کنم.” ضمنا برای بانوان عزیز استفاده از ماسک خیار، لیموترش ، آووکادو برای مرطوب نمودن و تغذیه پوست توصیه می شود. نیازی به شستشو با صابون یا برس کشیدن هر روزه پوست نیست هرچند شستشوی هر روزه صورت و بدن با آب خالی توصیه می شود. برای شستشوی سر البته باید از شامپو، صابون یا سایر مواد شستشو مانند سدر استفاده کنید . شستشوی سر برمبنای نوع پوست و مو بیش از یک یا دو بار در هفته توصیه نمی گردد. در صورت استفاده از سدر یا سایر مواد طبیعی گیاهی باید مطلقا از خالص بودن آن مطمئن باشید. برای خرید شامپو به دنبال نام و مارک نباشید بلکه به لیست مواد آن توجه کنید. اگر نامی در آن لیست هست که نمی شناسید از خرید آن خودداری کنید. حتما دقت کنید که شامپو یا صابون شما دارای سدیم لوریل سولفات و یا پارابن paraben در هر فرم و شکل آن نباشد. 

بنابراین، همیشه در انتخاب محصولات مراقبت شخصی دقت داشته باشید و برای اجتناب از بخطر انداختن سلامتی خود و عزیزانتان محتویات آنها را بررسی نمایید. کالاهایی که تمام محتویاتشان طبیعی و گیاهی است و روی حیوانات آزمایش نمی شوند بهترین گزینه برای شما هستند!

health1


منابع

http://www.naturalwellbeing.com/blog/top-ten-cosmetic-ingredients-to-avoid-how-to-read-cosmetic-labels
http://drzarinazar.blogfa.com/post-283.aspx


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *