متخصص نهنگها از آیندۀ وحشتناک این گونه خبر میدهد.

گزارشی از جلسه سالانۀ کمیسیون بین المللی شکار نهنگ، از سطح بالا و هشدار دهندۀ فلزات سنگین و سمی در اسپرم نهنگ ها خبر داد. این یافته ها در نتیجۀ تحقیقی ۵ ساله از گروه تحقیقاتی و حفاظتی “ائتلاف اقیانوس” در آمریکا بدست آمد که دانشمندان در آن با بررسی نمونه ها، بدون آسیب رسانی به نهنگ های اقیانوس های زمین، از جمله نهنگ های مناطق دور افتاده، صحت آن را تأیید کردند.

آنها دریافتند که بافت پوست نهنگ ها، شامل مقداری فلزات سمی اعم از کادمیم، آلومینیوم، کرومیم، سرب، نقره، جیوه و تیتانیم است که تا به امروز، بیشترین مقدار یافت شده در بدن پستانداران است. این محققان هشدار میدهند که سلامت موجودات دریایی و انسانهایی که به مصرف غذاهای دریایی می پردازند، در معرض خطر است، بویژه که اندامهای درونی نهنگ ها، بیشتر به این مواد آلوده است. بعلاوه با بررسی منشأ این مواد آلوده در بافت ها، معلوم شد که این مواد در مناطق قطبی وجود دارند، و این نشان میدهد که فلزات سنگین، تا مسافت  بسیار گسترده تر از جایی که از آن انتشار یافته اند، گسترش پیدا کرده اند. و نگرانی بزرگتر این است که یک نهنگ مادر میتواند این سموم را به فرزندش نیز منتقل کند، و این برای نسل های آینده آنها براستی ویرانگر است…

زیست شناس آمریکایی و بنیانگذار “ائتلاف اقیانوس”، دکتر راجر راین گفت: “کل موجودات اقیانوس با مواد سمی آلوده شده اند که بیشتر این مواد به خاطر فعالیت های انسانی ایجاد شده اند… من برای گونه نهنگ ها، آینده ای به جز انقراض پیش بینی نمی کنم و افراد یا دولت به این امر توجهی ندارند که به نظر من نباید چنین باشد.”         

همه ما باید به یاد داشته باشیم که ما در این اقامتگاه سیاره ای با هم شریکیم، ما در آب، هوا، منابع، غذا، کل طبیعت با هم سهیم هستیم. ما نباید در مورد طبیعت  احساس مالکیت داشته باشیم. بنابراین بهترین کاری که  می توانیم برای کل حیوانات بکنیم این است که از آزار آنها، از کشتار آنها دست بکشیم، از خوردن آنها و از صدمه زدن به محیط زیستمان دست بکشیم. گیاهخواری سیاره را نجات میدهد، تعادل را به اقیانوس ها و جنگل های ما باز می گرداند و از منابع پایان پذیر طبیعی ما حفاظت می کند. این در واقع بهترین راه برای بازیابی محیط زیست و اطمینان از بالاترین درجه صلح و آرامش است.   

http://www.news.com.au/breaking-news/toxic-heavy-metals-threaten-whales/story-e6frfku0-1225884066648

http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Payne

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *