Malama

فوم های زیست سازگار گیاهی

Malama
“مالما کامپوزیتز”
یک شرکت زیست آگاه است که در سان دیگو، کالیفرنیا، آمریکا قرار دارد. این شرکت کوچک اما مبتکر پیشگام توسعه فوم های پلی یورتن است. محصولات این کشور از دولت آمریکا برچسب ارزشمند “زیست سازگار” را دریافت کردند که یعنی در آنها درصد مشخصی از مواد زیستی سازگار با محیط زیست قرار دارد.

foam 1
مالما یک کلمه از هاوائی است به معنای مراقبت یا محافظت. نام این شرکت نیز مالما می باشد، چون با استفاده از مواد گیاهی، فوم های پلی یورتن می سازد. معمولاً درست کردن فوم بسیار سمی است و به همین دلیل شرکت هایی هم تعطیل شده اند. برخی از مواد شیمیایی بسیار سرطان زا هستند، اما فوم های این شرکت هیچ کدام از آن مواد را ندارند. در واقع، آنها از یو اس اید (سازمان کشاورزی آمریکا) گواهینامه ای دریافت کرده اند که شرکت شان را زیست سازگار نامیده، زیرا محصولات تولیدی این شرکت % ۴۶ محتویات زیستی دارد و این بسیار مهم است. تولید کنندگان فوم اصلی را “آینا کور” می نامند که “آینا” به زبان هاوائی، یعنی زمین.


مزایای استفاده از فوم های آینا کور

فوم استاندارد پلی یورتن، یا اسفنج “پی یو” از دهه ۱۹۵۰ به طور گسترده در صنایع ساختمان سازی، ترابری، بسته بندی و تفریحی استفاده شده است. به طور سنتی این ماده از ترکیبات مضری نظیر نفت خام و مواد سمی شیمیایی ساخته می شود. فوم پی یو، گاز یا در واقع ترکیبات ارگانیک ناپایدار (وی او سی ها) نیز به هوا ساطع می کند که این می تواند اثرات کوتاه و طولانی مدتی بر سلامتی بگذارد. محصولات اسفنجی استاندارد در محل دفن زباله ها تجزیه نمی شوند و به شدت قابل اشتعال هستند. وقتی این مواد می سوزند، گازهای بسیار سمی نظیر گاز بسیار سمی هیدروژن سیانید به هوا می فرستند. وقتی مواد مشتعل شدند، خاموش کردن آنها بسیار دشوار است. متأسفانه استفاده از پلی یورتن در مبل ها، عامل % ۳۰ از مرگ ها در اثر آتش سوزی در طول سال است.

header-furniture


بر خلاف فوم های سنتی، “آینا کور” به جای نفت خام از روغن های گیاهی مختلف استفاده می کند. به همین خاطر نسبت به فوم های پی یو، بسیار زیست سازگار تر است و قابل بازیافت و زیست فروپاش نیز می باشد. بعلاوه این شرکت می گوید که “آینا کور” نسبت به فوم های پلی یورتن بازدهی بسیار بیشتری دارد و می تواند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در شرکت “مالمل کامپوزیتز” تیم با استعداد مهندسان و محققان متعهد هستند تا از بیوسفر حفاظت نمایند.
بنیانگذار و رئیس این شرکت ادوارد ند مک ماهون، می گوید: مواد ما از نظر مصرفی خیلی زیاد شبیه دیگر فوم های پلی یورتن است. ما فوم های ۲ پوندی یا ۵ پوندی می سازیم. منظور از این مقدار پوند، وزن هر فوت مکعب است. این فوم ها، استفاده های خیلی زیادی دارند. از موج سواری و اسکی روی آب تا تیغه های آسیاب و مصالح ساختمان سازی و مخازن فیلامان و حتی قایق سازی… موارد مصرف آن عالی است.

 header-transportation  header-building


استفاده از مواد گیاهی به جای نفت خام در آینا کور

آنها از ذرت، شکر و روغن کرچک فوم می سازند و از چیزهایی مثل جاتروفا و جلبک استفاده می کنند، اما در حال حاضر سویا مصرف می کنند، چون می توانند سویا را در همین منطقه تهیه کنند و فرمول های سویا در حال حاضر بسیار خوب هستند. سویایی که برای این تواید استفاده می شود، از زنجیره غذایی نیست. بلکه ته مانده سویاها در مراحل تولید سویاست. این پس مانده سویا در بخش تولید روغن اغلب در صنایع غذایی استفاده می شود. لذا آنها از سیستم تولید غذا چیزی بر نمی دارند، اساساً در تولید فوم ۲ بخش وجود دارد: بخش الف و بخش ب.
بخش الف در واقع محصولات پیش ساخته ای است که می توان از بازار تهیه کرد و در بخش ب سویا وارد می شود و فرمول جادویی روی آن پیاده می شود. دوام زیاد “آینا کور” در مقایسه با فوم های سنتی آن را به انتخابی عالی به عنوان مواد ساختمانی تبدیل کرده، زیرا عایقی عالی است و ماده ای محکم و قابل انعطاف. با داشتن دیوارهایی از فوم، ساختمان به مقدار زیادی عایق سازی می شود، چیزی که با الوار مستقیم نمی توان انجام داد.

اگر کسی بخواهد در جهت حفاظت از محیط زیست حرکت کند، می تواند محصولاتی پاک و  زیست سازگار بسازد. این کار امکان پذیر است. به راستی که از مالما کامپوزیتز و دیگر شرکت هایی که فوم های گیاهی می سازند، می توان دید که تولید اینگونه فوم ها برای محیط زیست بسیار ایمن تر شده و در نتیجه به جوامع نیز سود می رساند و از سیاره نیز حفاظت می کند.  در واقع این فوم ها نه تنها استحکام و ویژگی های مطلوب ما را داراست بلکه مناسب و سازگار با محیط پیرامون ما نیز می باشد.
آنچه در مقایسه فرایند تولید فوم های سازگار و ناسازگار با محیط زیست دیده می شود، این گفته را تایید می کند.

      technology-2    technology-1 


www.MalamaComposites.com
http://www.monheit.com/fire-injury/index.asp
http://oecotextiles.wordpress.com/2010/01/27/does-soy-based-foam-deliver-on-its-promise

 


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *