روغن ماهی و خوراک حیوانات از گونه های زیستی گرفته میشوند که رو به کاهش هستند.

 “منهدن”، نوعی ماهی که نقش حیاتی در حفظ  اکوسیستم ساحل اقیانوس اطلس دارد از چندین دهه کاهش،  بخاطر ماهیگیری بی رویه و گرمایش جهانی رنج میبرد. صدها میلیون کیلو از ماهی منهدن مصرف خوراک خوکها، مرغها، حیوانات خانگی و ماهی آزاد میشوند، درعین حال برای استفاده در روغنهای امگا ۳ و رژلب، رنگ و دیگر اقلام نیز بکار میرود. همانطور که توسط “پل گرینبرگ”،  روزنامه نگار نیویورک تایمز و “اچ. بروس فرانکلین” نویسنده آمریکایی شرح داده شده، “منهدن” یک ماهی گیاهخوار است که مصرف جلبکها توسط این ماهی در واقع بمقدار فراوانی آب را تصفیه میکند. هرچند، بخاطر کاهش جمعیت آنان، محل هایی همچون خلیج “چساپیک” در آمریکا اکنون گلی قهوه ای هستند و شامل تعداد رو به  افزایش مناطق مرده میباشند.  بعلاوه، ضایعات دامداریهای خوک و مرغ که به رودخانه “نیوز” در کارولینای شمالی  در آمریکا جریان می یابند  باعث شده شکوفه های جلبک گسترده ای ایجاد شوند. درحالیکه میلیونها ماهی “منهدن” سعی میکنند به یکباره مقدار زیادی جلبک مصرف کنند، مقدار ناکافی اکسیژن در آب گرم باعث میشود که آنان بطور انبوه خفه شوند. در سال ۲۰۰۹ به تنهایی،  تا حدود ۵۰ میلیون “منهدن”  کشته شده و در طول رودخانه “نیوز” به ساحل رانده شدند.

نقطه قابل توجه این واقعیت است که بر طبق نظرات متخصصین تغذیه در کلینیک مایو در آمریکا، جایگزینهای روغن بدست آمده از ماهی “منهدن”، بصورت  آماده  در روغنهای گیاهی همچون  دانه کتان وجود دارد.

دعا میکنیم انسانها بسرعت  مصرف ماهی و گوشت را که عامل اصلی تغییرات آب  و هوایی و عدم توازن زیست محیطی میباشد، متوقف کنند. امید است که همه ما سعی کنیم شفقت را گسترش دهیم و با حیوانات همزیستمان در هماهنگی زندگی کنیم.

هر موجودی در زمین و دریا با ارزش است،  مهم نیست که تا چه حد  کوچک، به نظر برسند،  آنها وظیفه منحصر به فردی در این سیاره دارند. غفلت ما از این توازن و ارزشمندی تمامی حیات است که اکنون باعث شده جهان ما به خطر بیفتد. راه حل این مشکل توجه بیشتر به  تمامی انواع زندگی هاست. به این معنا که ما باید به همه زندگی ها در عمل  احترام بگذاریم. اگر همه وگان باشند، یک رژیم عاری از محصولات حیوانی داشته باشند، آنگاه چشم انداز و مفهومی متفاوت برای همه نوع  پیشرفت وجود خواهد داشت. در مورد ما، آن با شفقت و توجه به پیش خواهد رفت که همان چیزی است که نیاز داریم تا شگفتی های حیات دریایی ما احیا گردد.  


http://www.ethicurean.com/2009/03/23/menhaden/      

http://www.newbernsj.com/news/top-54224-economy-journal.html

http://www.findingdulcinea.com/news/environment/2009/dec/Dwindling-Population-of-Crucial-Fish-Could-Require-Federal-Attention.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *