hert_helth

دکتر مارک کتز : سلامتی قلب و رژیم وگان

hert_helth
بیماری تصلب شرائین
مشهور به بیماری روش زندگی” است، زیرا می توان از آن پیشگیری کرد. علت های این بیماری عبارتند از استعمال دخانیات، عدم انجام ورزش و مهم تر از همه رژیم غذایی ناسالم.  به گفته سازمان بهداشت جهانی، سالانه، حدود ۱۶٫۷ میلیون نفر یا % ۲۹٫۲ از همه مرگها، به خاطر این بیماری است.

دکتر مارک کتز، جراح قلب وگان و  مدیر مرکز قلب و عروق بن سکورس، در ریچموند، ویرجینیا، آمریکا می باشد. ایشان بر این باورند که رژیم وگان می تواند به پیشگیری و درمان این بیماری و دیگر  بیماری های مرگبار کمک کند.

about_main_photo
دکتر کتز، متخصص برجسته در زمینه جراحی مغز رباتیک و با تخ
صص ویژه در ترمیم دریچه میترال، پیوند قلب و دیگر جراحی های قلبی می باشند. ایشان اولین پیوند دوگانه ی قلب – کلیه را در شرق ایالات متحده آمریکا انجام دادند. در حال حاضر، او تنها جراحی است که در ویرجینیا عمل قلب رباتیک انجام می دهد. 

robotheart_mainpic
دکتر کتز:
  بیماری تصلب شرائین، به زبان برخی از مردم و بویژه دکتر تی کالین کمپبل، در کتاب “تحقیق چینی”، به عنوان بیماری قشر مرفه  شناخته می شود که علت آن و بسیاری دیگر از بیماری های قلبی عروقی، به رژیم غذایی و روش زندگی مرتبط است. من در کتاب “تحقیق چینی” خواندم که وقتی دکتر کمپبل ۶۵ منطقه روستایی چین را مورد بررسی قرار دادند، که مردمی از طبقه کارگر داشتند و یا کشاورزی نسبتاً فعال بودند، همگی رژیم وگان داشتند و شیوع بیماری قلبی عروقی و یا بیماری دیابت، سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و همه بیماری های مشابه، در میان آنها بسیار کم بود. در خلال این تحقیق، اگر فرزندان این افراد که از مناطق خود خارج شده بودند و به شهرهای بزرگ نقل مکان کرده بودند و یا جاهایی که رژیم غذایی شان به سبک غربی در می آمد، آنگاه این بیماریها در آنها شیوع می یافت.

 آترواسکلروز یا تصلب شرائین، به معنای ساخت پلاک در رگهای خونی است که در نهایت به بسته شدن رگها و یک سری بیماریهای جدی منجر می شود. محصولات حیوانی دارای مقدار زیادی چربی اشباع شده و کلسترول هستند و منبع این مواد خطرناک می باشند.

heartچیزهای مشخصی همچون مشکلات دریچه میترال، قابل ترمیم هستند و خوشبختانه برای بیمارانی دچار این مشکل، راه حلی وجود دارد. بیمارانی با بیماری قلبی عروقی، از نوع متفاوتی هستند. در حالیکه  مشکلات دریچه میترال به رژیم غذایی ربط ندارد، گرفتگی رگها فقط شامل رگهایی که به قلب می روند، نمی شود، بلکه این گرفتگی در رگهایی که به مغز می روند، سبب سکته می شوند و در رگهایی که به پاها می روند، موجب می شود در حین راه رفتن، در پاها درد ایجاد شود، یا قطع عضو و دیگر مشکلات پدید می آورد که همگی به طور واضح به رژیم غذایی ربط دارند. اگرچه وقتی این بیماریها به حد معینی می رسند، جراحی می تواند در درمان شان کمک کند، اما عامل ایجاد آن که سبب پیشرفت بیماری شده را درمان نمی کنند. این یک روند سوخت و سازی است و به طور واضح به رژیم غذایی ربط دارد. و اگر بتوانیم بیماران بیشتری را متقاعد کنیم که رژیم غذایی شان را تغییر دهند به بسیاری از این مشکلات رسیدگی می شود.

  دکتر کالدول اسلستین و دکتر دین اورنیش، هر دو به چاپ تحقیقاتی پرداخته اند که نشان می دهد بیمارانی که از رژیم کم چربی، غذاهای کامل، غذاهای گیاهی و وگان تبعیت کرده اند، نه تنها روند بیماری را متوقف کرده اند، بلکه در بسیاری از موارد، روند بیماری را معکوس کردند.

 

در کتاب دکتر اسلستین، “جلوگیری و معکوس کردن روند بیماری قلبی” در مورد رژیم غذایی گفته شده و آنژیوگرام هایی نشان داده شده، که تصویر رگهای قلبی بیمارانی را نشان می دهد که در آغاز تحقیق،  دچار گرفتگی رگ بودند و بعد از یک یا دو سال، آنژیوگرافی کرده اند و رگهای آنها به طور  قابل ملاحظه ای باز شده بود.  این اخبار برای من بسیار قابل توجه بود. بعلاوه، این رژیم ها، به صورت جدی تر می تواند التهاب درون رگها را برطرف سازد و این امر بسیار مهم است، زیرا این التهاب سبب می شود که  این پلاک ها پاره شوند و رگی که هنوز به طور کامل بسته نیست، به ناگهان بسته شود. در این شرایط، حمله های قلبی شدیدی روی می دهد و معمولاً وضعیت حاد و اضطراری پیش می آید. لذا با تغییر رژیم غذایی  و استفاده از غذاهای کامل و رژیم گیاهی، می توان به مزایای زود هنگام دست یافت که البته مزایای طولانی مدت نیز وجود دارد.

 در واقع ما به انجمن قلب آمریکا گفته ایم که در آنجا تحقیقات ما بر روی بیمارانی در مراحل پیشرفته بیماری قلبی را انجام دهند و برخی از آزمایشهای انجام شده توسط دکتر اسلستین و دکتر کمپبل را مجدداً انجام دهند و به این افراد یاری رسانند تا از رژیمی شامل غذاهای کامل و گیاهی استفاده نمایند و با آنژیوگرام های سی تی (توموگرافی کامپیوتری) بیشتر در اینباره تحقیق کنند، تا اثر این رژیم ها بر این بیماریها و یا معکوس کردن روند آنها را  مشاهده نمایند.   اگر ما بتوانیم بیماران بیشتری را به تغییر رژیم غذایی شان یا تغییر روش زندگی شان، ترغیب کنیم، از بسیاری از این مشکلات پیشگیری می شود. سازمان بهداشت جهانی برآورد می کند که امسال ۴۰۰ هزار نفر آمریکایی به خاطر بیماری قلبی جان شان را از دست داده اند. آنها همچنین اشاره کرده اند که نیمی از این افراد می توانستند از این مرگ جلوگیری نمایند، یعنی با تغییر رژیم غذایی، ۲۰۰ هزار نفر از آنها زنده بودند.

چه چیز دکتر کتز را تشویق کرد تا از رژیم وگان، پیروی نماید؟

   healthy-vegetable-heart-thumb8429981من همیشه بیماری قلبی عروقی را یک بیماری مرگ آور می دانستم و فکر می کردم ما می توانیم روند آن را کند کنیم و با عمل “بای پاس”  بیمار را در مقابل مشکلات آنی حفاظت نماییم، اما همیشه به بیماران می گفتم که ما  نمی توانیم مشکلات پایه ای  که سبب ایجاد این بیماری  شده اند را برطرف نماییم و می گفتم که من می توانم رگهای شما را باز کنم، اما اگر می خواهید این عمل  همچنان مؤثر باشد، باید رژیم غذایی تان را عوض کنید. لذا با خواندن آثار  دکتر اسلستین و دکتر کمپبل،  بویژه افرادی نظیر دکتر اورنیش، یک سال پیش تصمیم گرفتم که  اگر قرار باشد این رژیم را به بیمارانم توصیه کنم، باید خودم آنرا امتحان نمایم.

 من در عرض یک شب، رژیمم را عوض کردم. من ۱۵ کیلو وزن کم کردم و بیش از % ۳۰، کاهش  کلسترول داشتم. و تصمیم گرفتم که در زندگی از این رژیم پیروی نمایم.

 دکتر کتز، چطور بیماران خود و دیگران را تشویق می کند تا از رژیم گیاهی پیروی نمایند؟

 من حقایق را به مردم نشان می دهم و اطلاعاتی در اختیار آنها می گذارم و به منابع اطلاعاتی  که خودم خوانده بودم،سوق شان می دهم که تعداد این منابع کم هم نیست، کتابهای زیادی از پزشکان بسیار در این باره نوشته شده است.

من سعی کردم دوستان و بیمارانی که در این باره سؤال می کردند را آگاه کنم و آنها را به همان مسیری که خود طی کرده بودم، راهنمایی کنم و به آنها نشان دهم که در کجا اطلاعاتی در این باره کسب نمایند. فکر می کنم این چیزی نیست که بتوان دیگران را در مورد آن متقاعد کرد. آنها باید بتوانند اطلاعات را بخوانند و مفهوم آنها را دریابند.

رژیم وگان، علاوه بر بیماری های قلبی، بسیاری از بیماریهای جدی  دیگر را  درمان می کند.

  شما می توانید در این بیمارها فواید این رژیم را شاهد باشید، بسته به دلیل ایجاد دیابت نوع اول یا دوم در آنها. مردم می توانند به طور آشکار از وابستگی به انسولین رها شوند و در برخی موارد، کاملاً آن را حذف نمایند.

دکتر کمپبل در تحقیقات خود براستی نشان داد که  یک رژیم معمولی آمریکایی مقدار زیادی پروتئین دارد و در این باره تحقیقات بسیار جالبی انجام داد که  نشان می داد پروتئین زیاد محصولات حیوانی، میتواند به رشد تومور مغزی منجر شود. مدارک زیادی دال بر این موضوع وجود دارد که رژیمی که دارای فقط ۱۰درصد پروتئین، بسیار مناسب تر است و غذاهای سالم، در رژیم غذایی گیاهی  می تواند همه مواد پروتئینی که برای سلامت خود به آنها نیاز دارید را تأمین نماید.

اجرای طرح دوشنبه های بدون گوشت در مدارس.

  imagesCA2ZYHQDفکر می کنم این یک ایده عالی است. شهری در بلژیک، این کار را چند سال پیش انجام داد و با این کار به موفقیت بزرگی دست یافت و یک روز در هفته گیاهخواری داشت که اکثر مردم از آن پیروی می کردند، و شاهد مزایای بسیار آن نیز بودند. من فکر می کنم که آموزش بچه ها در این مورد، شروع خوبی است. زیرا تحقیقات نشان داده که بیماری قلبی عروقی در سن بزرگسالی آغاز نمی شود، این بیماری در سنین ۵۰،  ۶۰ یا ۷۰ سالگی آغاز نمی شود. بلکه در همان کودکی آغاز می شود. در حال حاضر در کودکان مسئله چاقی وجود دارد که روز به روز بدتر می شود.

 در ایالات متحده آمریکا، هزینه خدمات درمانی  در سال ۲۰۰۸، رقم سرسام آور ۲٫۳ تریلیون دلار بوده است.

به نظر من دولت باید در ترویج رژیم گیاهی به منظور  سلامت همگانی، فعالانه به ایفای نقش مهم خود بپردازد. در زمانی که دولت  به دنبال برنامه های اصلاحی در زمینه سلامت است، منطقی است که  در زمینه رژیم غذایی  اصلاحاتی ایجاد نماید و به نظر من با تغییر رژیم غذایی، می توان مقدار زیادی از هزینه ی سیستم خدمات درمانی را کاهش داد و یا شیوع بیماری های قلبی یا دیابت و سرطان هایی که  به طور واضح به رژیم غذایی مرتبط هستند را کاهش داد. این رژیم  فواید بسیار زیادی برای ما دارد، که فقط شامل سیستم  خدمات درمانی نمی شود، بلکه در اقتصاد نیز  نقش مهمی ایفا می کند.

 منابع اطلاعاتی مفید در زمینه رژیم وگان.

 از جمله این کتابها می توان به کتاب “تحقیق چینی” از دکتر تی کالین کمپبل، “پیشگیری و معکوس کردن روند بیماری قلبی از دکتر اسلستین و کتابهای دکتر اورنیش و یا کتابهایی از نویسندگان دیگر اشاره کرد.

من یک تبلیغ در مورد فیلمی از دکتر کمپبل، و دکتر اسلستین، به نام “غلبه چنگال بر کارد” دیدم که مدت آن کوتاه بود و به نظر می آید که فیلم کامل آن جالب باشد.

  

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مارک کتز، لطفاً از این سایت دیدن کنید:

 www.RoboticHeartSurgery.info

 

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *