Dr. Richard Oppenlander

دکتر اوپن لندر: “هزینه واقعی انتخاب محصولات حیوانی = تخلیه منابع زمین”

Dr. Richard Oppenlander
دکتر ریچارد اوپن لندر، طرفدار محیط زیست و سلامتی و یک گیاهخوار وگان هستند که در طول ۴ دهه گذشته به مطالعه اثرات انتخاب های غذایی بر سلامت انسان و محیط زیست پرداخته است. ایشان همچنین رئیس و بنیانگذار مرکز تولید و آموزش مواد غذایی ارگانیک و نیز از بنیانگذاران پناهگاه نجات حیوانات هستند.
یافته های تحقیقاتی ایشان نشان می دهد که…

تولید محصولات حیوانی و مصرف آنها به شدت به سلامت ما آسیب می رساند و با کاهش مقدار عظیمی از زمین ها، آب شیرین، هوای تازه، موجودی غذایی، تنوع زیستی و منابع انرژی با سرعتی هراس انگیز ، آسیب های زیادی به زمین وارد می کند.

ایشان به عنوان نویسندۀ کتاب “به راحتی نا آگاه: ویرانی جهان و مسئولیت غذایی… آنچه برای خوردن انتخاب می کنید، سیاره مان را نابود می کند” در برنامه های رادیویی شرکت می کنند و برای روزنامه ها و مجلات مقاله می نویسند تا به افزایش آگاهی در مورد تغذیه آگاهانه بپردازد.

comfortably unaware

دکتر ریچارد اوپن لندر: ما در حال از دست دادن منابع جهانی با سرعتی بی سابقه هستیم. ما سالانه ۷۰ میلیارد یا بیشتر حیوان تولید می کنیم و این کار با سرعت تصاعدی در حال افزایش است. توضیح و درک این ارقام دشوار است، زیرا در هر روز به گفته سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل 1.7 تریلیون مرغ در جهان و ۱ تا ۲ تریلیون ماهی در روندی قرار می گیرند که دیر یا زود کشته می شوند. این آمار بسیار زیاد است و همه منابع ما به خاطر همین مسئله، در حال کاهش است.

از سوی دیگر، ما همه این منابع و انرژیهایمان را برای تولید خوراک لازم برای پرورش این حیوانات به کار می بریم. در واقع فقط در حال تولید غذا نیستیم، بلکه حیوان تولید می کنیم و بعد آنها را می خوریم و نتیجه نهایی این است که ما چیزی می خوریم که برای خودمان نیز ناسالم است. لذا این به نوعی یک شمشیر دو لبه است که هم اینک با آن سر و کار داریم.

تولید گوشت در مقایسه با پرورش گیاهان برای غذا کم بازده است. سالانه ناحیه وسیعی از جنگل های بارانی ویران می شوند تا برای چرای دام و پرورش محصولات غذایی برای تغذیه دام زمین فراهم شود. بر اساس گزارش برنامه زیست محیطی سازمان ملل، فعالیت های مرتبط با پرورش دام بیش از % ۳۸ از زمین های سیاره را به خود اختصاص داده است. تولید محصولات حیوانی نیز به مقدار زیادی آب نیاز دارد. یک گوشتخوار، روزانه بیش از ۱۵ هزار لیتر آب مصرف می کند که ۱۵ برابر مقدار آبی است که یک فرد وگان مصرف می کند!

lake water

آب به تنهایی بزرگترین نگرانی هر دانشمندی است که به بررسی موقعیت ما در آینده می پردازد. ما در حال از دست دادن زمینها هستیم و انتظار می رود که تنها در عرض ۱۹ سال، سیستم های آبی مان را% ۴۰ خالی کنیم. لذا اگر ما برای همه جنبه های دامپروری، از آب استفاده نمی کردیم، حتماً می توانستیم هم اینک با صرفه جویی بیشتری آن را برای مصرف خود به کار بریم. واقعیت این است که همه در مورد کمبود آب نگران هستند، در حالیکه در واقع مشکل، مدیریت آب است.

توجه به گزینه های انتخابی مان و اثرات آن بر سلامتی خود و محیط زیست

به جای فن آوری ها، باید به گزینه ها نگاه کنیم. به جای انتخاب خوردن محصولات حیوانی که از مقدار زیادی آب استفاده می کند، می توانیم برای بقای خودمان از آب استفاده کنیم. اگر شما زمین تان را برای پرورش دام هایی به کار برید که از علف ها تغذیه می کنند، یک جریب هم برایتان کافی نیست.

no-meat-برای این کار در اکثر زمینهای جهان، به ۵، ۱۰ و حتی بیش از ۲۰ جریب نیاز دارید. وقتی این کار را انجام دهید، بعد از ۲٫۵ سال، یعنی زمانی که طول می کشد یک گاو رشد کند. اساساً ۴۸۰ پوند (۲۱۷ کیلوگرم) از آن محصول حیوانی که مردم به آن غذا می گویند، به دست می آورید. در طول این ۲٫۵ سال، شما حدود ۳ تا ۴ تن متان و دی اکسید کربن ایجاد می کنید. و از حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار گالن آب استفاده کرده اید.

این حداقل مقدار آبی است که آنها می نوشند. اما در بیشتر موارد، آنها حدود ۱ تا ۲ میلیون گالن آب مصرف می کنند، به خاطر همه یونجه ها، و دیگر جنبه های مصرف آب که برای مثلاً آبیاری زمین به منظور رویش چمن برای تغذیه آنها نیاز است.

اگر شما برای تولید چیزی نظیر ترکیب کلم یا کوینولا از همان مقدار زمین تان استفاده کنید، در عرض این ۲٫۵ سال، حدود ۱۵۰۰۰ پوند (۶۸۰۰ کیلوگرم) غذا تولید می کنید. اگر نیم هکتار از زمین تان را برای کشت آبی استفاده کنید، می توانید در آن ۲٫۵ سال، ۳۰ هزار پوند (۱۳۶۰۰ کیلوگرم) گوجه فرنگی تولید کنید و در نهایت غذایی دارید که خوردن آن برای شما و کشت آن برای سیاره بسیار سالمتر است، بر خلاف محصولات حیوانی.

ارزش تنوع زیستی، تخمین ناپذیر است. در سطح جهان مقدار زیادی از گونه های گیاهان، غذای جمعیت جهان را تأمین می کنند و به بهبود کیفیت زندگی انسانها و حیوانات می پردازند. به عنوان مثال، بیش از ۷۰ هزار گونه گیاهی منابع دارویی هستند. گیاهان همچنین از منابع آبی و خاک حفاظت می کنند و از ذخیره غذایی حمایت می نمایند. اما در حال حاضر به خاطر تولید و مصرف غذاهای حیوانی و دیگر فعالیت های بسیار زیان آور انسان ها، ما وارد مرحله ای شده ایم که به آن “ششمین انقراض بزرگ” می گویند و میزان کنونی کاهش تنوع زیستی گیاهان و حیوانات، هزار تا ۱۰ هزار برابر بیشتر از میزان انقراض طبیعی است.

بسیاری از مردم متوجه ارتباط غذایشان با کاهش گونه هایی نظیر ببر جاوان، ببر تاسمانی یا لاکپشت ریدلی نیستند. اما در واقع، به گفته تعدادی از سازمانهای علمی نظیر اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی، بیشترین مقدار از کاهش تنوع زیستی، به خاطر کاهش زیستگاه است.

فیلم مستندی وجود دارند که در آنها به وضوح نشان داده شده است که اکثر زمین ها برای دام استفاده می شود، نه برای کشاورزی. لذا سالانه ۳۰ هزار گونه حیوانی در حال انقراض هستند. در عرض تنها یک روز ۸۲ گونه حیوان دیگر نیز برای همیشه منقرض می شوند.
اکثر آن گونه های حیوانی به طریقی تحت تأثیر غذایی که ما می خوریم، یا اقدامات زیست ناپایدار برای صید ماهی در اقیانوس های ما، یا پرورش حیواناتی که در زمین شاهد هستیم، مرتبط است. واضح است که اگر ما به طور کامل از رژیم گیاهی پیروی کنیم، به سوی حفاظت واقعی از سیاره گام برمی داریم، چرا که در زیستگاه مان و در اقیانوس هایمان اینقدر ویرانی به بار نمی آوریم و گونه ها نیز حفظ می شوند.

هزینه های سنگین مصرف گوشت بر سلامت انسان ها و محیط زیست

background-author

دکتر اوپن لندر برآورد می کند که مصرف گوشت سبب می شود هزینه های درمانی سالیانه در آمریکا، حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار باشد. من معمولاً سعی می کنم این موضوع را به طور متفاوت توضیح بدهم. سعی می کنم به این اشاره کنم که ما در آمریکا ۲٫۱ تا ۲٫۳ تریلیون دلار هزینه درمان می دهیم. در سال (۲۰۱۰) این هزینه ۲٫۱ تا ۲٫۳ تریلیون بود. حالا حداقل مقداری که می توان به مصرف محصولات حیوانی مرتبط دانست، حدود ۱۵۰ میلیارد دلار است. این حداقل مقدار آن است. زیرا اگر شما بیش از ۸۸ میلیارد دلار هزینۀ بیماری های ناشی از محصولات حیوانی یا ۱۸۰ میلیارد دلار هزینۀ فشار خون، ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه سالیانه بیماری قلبی یا مشکلات قلبی عروقی و نیز ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار هزینه دیابت را نیز به آن اضافه کنید، می بینید که دام ها یا حیوانات حداقل بین ۲۰، ۲۵، ۳۰ درصد از عوامل خطرناک همه این بیماری ها هستند. لذا حداقل هزینۀ درمان ۱۵۰ میلیارد دلار است. من فکر می کنم که این امر باید در طرح های ملی خدمات درمانی و بیمه محاسبه شود. و فکر می کنم عنوان کتاب بعدی من این باشد: “چرا باید بهای چیزی را پرداخت کنیم که دیگران آن را برای خوردن انتخاب کرده اند؟”

پرورش دام، بزرگترین منبع ناشی از فعالیت های انسانی برای تولید مقدار زیادی متان است، این گاز گلخانه ای در طول یک دوره ۲۰ ساله، پتانسیل گرمایی ۷۲ برابر بیشتر از دی اکسید کربن دارد.
دانشمندان می دانند که با افزایش گازهای گلخانه ای در اتمسفر در این دوران، که بیشتر از هر زمان دیگر است، گرمایش جهانی افزایش می یابد. لذا ما باید برای حل آن کاری انجام دهیم. نمی توانیم همچنان به این کارهایی که می کنیم، ادامه دهیم.


تحقیقات محققان نشان داده است که
پرورش دام عامل % ۵۱ از همه آلاینده های گازهای گلخانه ای در اتمسفر ماست. مشکل از پرورش دام برای تغذیه انسان هاست. این آلاینده ها برطرف نمی شوند، مگر اینکه به طور کامل از خوردن حیوانات دست برداریم.

کشاورزی ارگانیک وگان به بهبود کیفیت خاک، آب و هوای سیاره می پردازد، لذا به تنوع زیستی کمک می کند. این اقدام همچنین با جذب و ذخیره دی اکسید کربن تغییرات اقلیمی را مهار می کند. آزمون کشاورزی مؤسسه رودال در آمریکا نشان داد که اگر ۳٫۵ میلیارد زمین قابل کشت در سیاره برای کشاورزی ارگانیک استفاده شود، این کار به حذف % ۴۰ از آلاینده های کنونی دی اکسید کربن می انجامد.

هم اینک جنبش های غذایی زیادی در جریان است. مشکل این است که همه آنها مثل یک قایق به پایین رود می روند و همه آنها با حیوانات مرتبط هستند. لذا این جنبش ها به هیچ جایی نمی رسند. در واقع آنها با این کار منابع بیشتری را هدر می دهند. لذا ما باید حیوانات را از این روند حذف کنیم. غذای واقعی، غذای ارگانیک و خرید غذاهای محلی، همگی بدون حیوانات بسیار سالم هستند. لذا می توان گفت که اگر ما حیوانات را مصرف کنیم، چه ارگانیک باشند چه نباشند، فرقی نمی کند، زیرا این کار برای محیط زیست، سیاره و خود ما سالم نیست. بنابراین اگر قرار است در مورد ارگانیک یا غیر ارگانیک صحبت شود، بهتر است آن را در مورد منابع گیاهی و سبزیجات به کار بریم و برای حفظ سلامتی خود و محیط زیست رژیم وگان ارگانیک را اتخاذ نماییم.

govegon2 save yourself and planet

برای کسب اطلاعات بیشتر از دکتر ریچارد اوپن لندر لطفاً از این سایت دیدن نمائید:

www.ComfortablyUnaware.com

background-speaking

کتاب ایشان، به راحتی نا آگاه Comfortably Unaware در سایت بالا در دسترس است. برای تماشای فیلم ها، سمینارها و گوش دادن به فایل های صوتی دکتر ریچارد اوپن لندر و همچنین مطالعه مقالات علمی ایشان، لطفا از این قسمت دیدن فرمائید:

http://www.comfortablyunaware.com/media/
http://www.comfortablyunaware.com/speaking/
http://www.comfortablyunaware.com/video-of-the-month/


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *