Categories
محیط زیست

حفاظت از دولفین ها و آزادی تمام حیوانات

 به دنبال یک سانحه ی اخیر در  یک پارک سرگرمی دریائی در آمریکا که منجر به مرگ یک انسان شد،  آگاهی عموم در رابطه با ظلمی که به وال ها و دولفین ها میشود، بالا رفت. محققان دانشگاه نیوکاسل  در بریتانیا در مطالعه ای جدید دریافتند که اگر دولفین ها در زیستگاه بومی خود مجبور شوند ارتباط نزدیک و زیادی با مردم داشته باشند، استرس شدیدی را تجربه میکنند.

این تحقیق که در ساحل جزیره زنگبار در تانزانیا به عمل آمد نشان داد که وقتی گروه بزرگی از جهانگردها آمده و سعی میکنند با گروهی از دولفین های پوزه کوتاه شنا کرده و به آنها دست بزنند، این پستانداران دریائی وقت زیادتری را به حرکت  روی آب پرداخته و  زمانی را که صرف فعالیتهائی  مانند جستجوی غذا، تغذیه دولفین های کوچک و استراحت میکنند بطور چشمگیری کاهش می یابد.  در نتیجه نه تنها دولفین ها به تنهائی بلکه همه جمعیت آنها  آسیب می بینند.

حافظ محترم منابع طبیعی کانادائی مایکل بیلی، یکی از بنیانگذاران گروه زیست محیطی جهانی “صلح سبز”، در ماه های اخیر، خواستار احترام مجدد نسبت به دولفین ها و توقف کشتار آنها  بخاطر گوشت شان و  توقف اسیر نمودن آنها جهت سرگرمی بوده است.

آقای بیلی گفته اند که دولفین ها موجودات بسیار ویژه ای هستند. ذات و طبیعت شاد و آرامی دارند و یک طبیعت گروهی دارند که بسیار نادر است؛ شاید همانطور  که انسانها هزاران سال قبل بصورت گروهی با یکدیگر زندگی میکردند، این حیوانات آرام ما را دلگرم کرده، باعث میشوند احساس سرزنده بودن کنیم و درک کنیم که زمین ما سیاره ای ویژه میباشد. موجودات زیبایی داریم که این سیاره را با آنها سهیم هستیم و باید به آنها احترام بگذاریم  و برای همه ما سیاره را  تبدیل به مکانی بهتر کنیم. باشد تا چنین درکی هم به انسانها و هم به تمام همزیستمان ما کمک کند تا با صلح و آرامش با یکدیگر زندگی کنند.

اگر میخواهیم که خودمان را نژاد انسانی متمدنی بنامیم، باید از زندگی حیوانات که با زندگی ما در ارتباط است، محافظت کنیم. اگر میخواهیم بخشش ملکوت را برای زندگیمان در کره زمین داشته باشیم، ما باید خود اول در دادن احترام و آزادی به حیوانات بخشنده و مهربان باشیم.  تنها آنموقع است که میتوانیم بازگشت توازن محیط زیست را داشته باشیم.  

 

http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/7456102/Swimming-with-dolphins-traumatises-them.html

http://www.thaindian.com/newsportal/enviornment/dolphins-dont-like-to-swim-with-humans-study_100335939.html