Categories
اخبار فجایع زیست محیطی

حریق در باتلاقهای تورب طی وخیم ترین گرمای بی سابقه در مسکو مه دود ایجاد کرد.

 دود ناشی از سوختن باتلاقهای تورب زیر زمینی در مجاورت مسکو  بر شهر مستولی شد و مه دود را تشدید و بوی بسیار بارزی ایجاد کرد.

از آنجا که ذرات سمی مانند خاکستر  به غلظت پنج تا هشت برابر میزان عادی رسیده اند مقامات بهداشت روسیه به ساکنین گوشزد کرده اند که در خانه بمانند. عوارض نامطلوب آن با گرمای مفرط وخیم تر شده و مسکو به دمای سوزان و بی سابقه ی ۳۷٫۸ درجه سانتیگراد رسیده که گرمترین دما از آغاز ثبت دما در ۱۳۰ سال گذشته است.

زیست شناس مشهور در سطح بین المللی و رییس حزب سبز روسیه، دکتر آلکسی یابلوکوف، هشدار داد که احتمال دارد صدها نفر در اثر غلظت بالای ذرات سمی و گازها جان خود را از دست بدهند.

در عین حال در ۲۳ ناحیۀ تولید کنندۀ محصولات کشاورزی در سراسر کشور وضعیت اضطراری اعلام شده و وزیر کشاورزی، یلنا اسکرینیک، گفت که خشکسالی و گرمای سوزان اکنون به قریب به یک سوم از کل زمین های مزروعی یا ده و یک دهم میلیون هکتار زمین آسیب رسانده.

در عین حال، در حال حاضر ماموران آتش نشانی در تلاش برای مهار حدود ۳۴۰ حریق جنگلی هستند و قریب به  ۴۵۰ هزار هکتار زمین از آغاز آتش سوزیها در تابستان امسال نابود شده اند…

نخست وزیر روسیه، ولادیمیر پوتین، خواستار  کمک مالی از وزیران سوانح اضطراری و اقتصاد به خصوص جهت امداد رسانی در آتش سوزیهای حوالی مسکو شده است.

تمامی این خشکسالی ها و افزایش شدید دما که منجر به آتش سوزی در کشورهای بسیاری از جمله ایران شده است، بخاطر تغییرات آب و هوایی و برهم خوردن تعادل زیست محیطی است که مسبب آن انسان ها هستند.

بخاطر دامپروری و درنتیجۀ آن تخریب جنگل ها برای ایجاد چراگاه یا کشت غلات و سویا برای غذای دام، گاز متان بسیار زیادی تولید می شود که در بحث گرمایش جهانی از دی اکسید کربن 72 برابر قوی تر است.

بیایید هرچه سریع تر گاز متان را کاهش دهیم تا دیگر شاهد چنین فجایع زیست محیطی نباشیم و محیط زیستمان را از نابودی نجات دهیم.

http://www.bloomberg.com/news/2010-07-29/moscow-breaks-heat-record-as-city-continues-to-choke-from-peat-bog-fires.html

http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5jyxREgfU3kYxH8J2DlKQOSCtWnBgD9H8RLBO3

http://www.news90.com/topic/boris-gromov

http://news.mongabay.com/2010/0727-hance_russia_temp.html

http://www.bloomberg.com/news/2010-07-27/moscow-may-break-heat-record-as-russia-s-heartland-burns-drownings-rise.html

http://tvnz.co.nz/world-news/scientist-says-hundreds-may-die-moscow-fog-3676029

http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=11260901

http://www.itar-tass.com/eng/level2.html?NewsID=15356752&PageNum=0