تسریع سفید شدن مرجانها نشانۀ بالاترین حد فشار وارده بر آنهاست.

ناحیۀ پهناور دریایی در آسیای جنوب شرقی موسوم به “مثلث مرجانی  از آبهای شمال اندونزی تا فیلیپین امتداد دارد. که به منزلۀ یک مرکز تنوع زیستی دریایی تلقی می شود و خاستگاه بیش از سه چهارم از کل گونه های مرجانی است.

ولی به دنبال بالاترین حد دمای متوالی هفت ماهۀ امسال چه در خشکی و چه در دریا “مراقبان صخره های مرجانی” از “سازمان ملی اقیانوس و جو” (نوآ)، مستقر در آمریکا از وخیم ترین نوع سفید شدن مرجانهای ناحیه گزارش داد که بی سابقه می باشد….

 

روند سفید شدن که ناشی از افزایش دماهای مرتبط با گرمایش جهانی و همچنین اسیدی شدن فزاینده به علت جذب دی اکسید کربن در آب است به ایجاد پهنه هایی از ساختارهای بی جان مرجانی می انجامد. این نه تنها طیف وسیعی از ماهی ها و دیگر موجودات دریایی را در معرض خطر قرار می دهد که صخره های مرجانی زیستگاه شان می باشد، بلکه در عاقبت به سلامت اقیانوس نیز صدمه خواهد زد.

 

سفید شدن گسترده در فیلیپین، سریلانکا، تایلند، مالزی و همچنین بسیاری از نقاط اندونزی نیز گزارش شده و تخریب وارده به آبهای ساحلی “آچه” توسط “انجمن حفاظت از حیات وحش” مستقر در آمریکا به عنوان “یکی از سریعترین و وخیم ترین رویدادهای تلفات مرجانی که تاکنون به ثبت رسیده” توصیف شده است.

 

یک تیم بین المللی از دانشمندانی که در آنجا بر روی این روند مطالعه می کردند دریافتند  % ۸۰ برخی از گونه ها از زمان ارزیابی اولیه در ماه مه در صرف چند ماه از دست رفته اند. در عین حال دانشمندان نگرانند که به زودی ناحیۀ دیگری در کاراییب تحت تاثیر قرار گیرد که دماهای آب آن از ژانویه به بالای حد متوسط رسیده اند.

 

گرمایش جهانی بزرگترین تهدید است

 

زیرا باعث سفید شدن مرجان ها می شود، یا هنگامی که دما افزایش می یابد جلبک که همزیست مهم مرجان های دریایی است از دست می رود و کالبد سفید آنها را به جای می ماند و این نشانه از بین رفتن کلنی مرجان ها است.  

 

برخی دانشمندان پیش بینی می کنند که بیشتر صخره های مرجانی، در آینده نزدیک چنانچه گرمایش جهانی   ادامه یابد، نابود خواهند گردید.  

 

صخره های مرجانی مانند جنگل های روی خشکی هستند. آنها محافظ بیشتر از ۱۰۰ کشور ساحلی هستند، محافظ خطوط ساحلی در مقابل  طوفان گرد باد و جزر و مد و همچنین آنها حامیان بیش از % ۲۵  از جانوران دریایی می باشند.    

لذا می بینید که چقدر مهم میباشند و بسیاری از چیزها هستند که هنوز ما موفق به کشف مزایای مرجان های دریایی و جانوران دریایی نشده ایم.

 

لذا ما واقعاً باید هر کاری که از دستمان بر می آید را برای محافظت از آنها انجام دهیم. ما باید از گرمایش جهانی  جلوگیری نمائیم، این  همان کاری است که باید بشود.  تنها راه چاره رژیم گیاهی می باشد.    

 

http://wwf.panda.org/wwf_news/news/?uNewsID=194338

http://www.reuters.com/article/idUSTRE67G1BX20100817

http://www.scientificamerican.com/podcast/episode.cfm?id=corals-face-catastrophic-bleaching-10-09-13

http://english.aljazeera.net/video/asia-pacific/2010/09/20109116517326544.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Coral_Triangle

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *