به دلیل گرمایش جهانی احتمال افزایش وقوع زمین لغزه های عظیم وجود دارد.


“پرمافراست” یا لایۀ منجمد دائمی روی قلل مرتفع کوهستانی، “چسب” مورد نیاز برای کنار هم نگاه داشتن خاک و  سنگهای کوه را فراهم میکنند.  ولی در دهۀ گذشته وقایعی در کوههای سراسر جهان رخ داده زیرا افزایش دما، زمین را سست کرده و خاک منجمد را به گل تبدیل نموده است.

 

مشاور محیط زیست آمریکا، “دنیل تورمی”، یک زمین لغزۀ عظیم در ۱۱ هزار سال پیش را که در کوه آتشفشانی “پلانشون- پتروآ” شیلی روی داد مطالعه کرده، که طی آن مشخص شد ذوب یخچال طبیعی سبب فروپاشی مخروط آتشفشان و زمین لغزه ای متشکل از  ۱۰ میلیارد متر مکعب سنگ  شده که در ۳۷۰ کیلومتر مربع پخش شد.

 

محقق انگلیسی،  دکتر “بیل مک گوایر” از “کالج دانشگاهی لندن” بر خطر مشابهی برای شهرهای مدرنی همچون سیاتل، آمریکا تاکید کرده و گفت “ما ۳۹ شهر با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر واقع در محدوده  ۱۰۰ کیلومتری از آتشفشان را یافتیم که در گذشته متلاشی شدند و بنابراین احتمالاً در آینده نیز مستعد فروپاشی هستند.”             

 

فجایع خیلی زیاد شده اند، در هر جایی رویدادی رخ میدهد، ما نمی توانیم تا ابد با طبیعت رقابت کنیم، غیر از اینکه به ندای او گوش دهیم و در هماهنگی با همه موجودات زندگی کنیم و بگذاریم  آنها نیز زندگی کنند، گیاهخوار باشیم و از محیط زیست حفاظت کنیم. این راه حل نهایی است.  این مهم ترین راه حلی است که باید برگزینیم تا گرمایش جهانی را متوقف سازیم.   

http://www.newscientist.com/article/mg20827825.100-a-warming-world-could-leave-cities-flattened.html

http://www.scientias.nl/opwarming-doet-vulkanen-wankelen/17985

http://www.entrix.com/about

 

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقالۀ  “شواهدی دال بر وجود ارتباط میان ذوب یخها و زلزله” مراجعه کنید:

http://phce.org/1388-05-26-17-12-09/367-1389-06-02-14-39-36.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *