برآورد میزان نیتروژن در زیست پایداری غذا.

در تحقیق اخیر، دانشمندان بخش محیط زیست دانشگاه پیتزبورگ، دکتر “زو زیائوبو” و  پروفسور “امی لندیس” در پنسیلوانیا، آمریکا به برآورد کردن “رد پای نیتروژن” غذاهای مختلف پرداختند. آنها سپس میزان اثر زیست محیطی نیتروژن موجود در این غذاها، با رد پای کربنی آنها را با همدیگر مقایسه کردند:

 

یک تصمیم بسیار مهم که هر روز گرفته میشود، چیزیست که ما در بشقابمان قرار می دهیم.

 

کدامیک از غذاها بیشترین ردپای نیتروژنی را دارند و مخرب ترین مواد برای محیط زیست هستند؟

 

آلودگی ناشی از نیتروژن و هرز آب های کودهای فسفری و همچنین نیتروژن موجود در کود دامها، هر دو توسط باران به درون رودها و خلیج ها، و سپس به اقیانوس ها میرود و موجب رشد جلبکها میشود که پس از مرگ شان توسط باکتری ها مصرف میشوند. اثرات اکسیژن زدایی این باکتری ها، معمولاً به ایجاد مناطق مرده بزرگ در اقیانوس ها می انجامد، همچون منطقۀ ۸ هزار مایل مربعی در نزدیکی رود می سی سی پی و  خلیج مکزیک.

از میان همه غذاهایی که دانشمندان لیست کردند، محصولات گوشتی و لبنی در صدر لیست قرار گرفتند و از نظر نیتروژنی، به عنوان مخرب ترین مواد نسبت به اکوسیستم شناخته شدند، درحالیکه غذاهای گیاهی کمترین اثر را داشتند.

 

دام ۱۳۰ برابر بیش از جمعیت انسانی در آمریکا فضولات ایجاد می کند.

در ایالت ویرجینیا، حتی مرغداریها هم ۱٫۵ برابر بیش از کل ساکنین همان منطقه نیتروژن آلاینده تولید می کنند.

یک بار تالاب ۸ جریبی فاضلاب خوکی در کارولینای شمالی سر باز کرد و  ۲۵ میلیون گالن از این فاضلاب سمی را بیرون ریخت، دو برابر حجم نشت نفت کش اکسون- والدز معروف. صدها میلیون ماهی در ایالت «نیو ریور» فوراً   به خاطر نیتراتهای موجود در فاضلاب کشته شدند و اثرات مضر بیشتری پس از ورود آلودگی به اقیانوس به جا گذاشت.  

نواحی مردۀ عظیمی در خلیج مکزیک به مساحت نیو جرسی ایجاد شده که کل هستی دریایی در آنجا را خفه می کند و این عمدتاً ناشی از ضایعات نیتروژن منطقه غرب مرکزی ناشی از فاضلاب حیوانی و کود برای کاشت محصول جهت تغذیۀ دام است. این فاضلاب سمی است و حاوی آنتی بیوتیک، هورمون ها و آفت کشها و در قیاس با فاضلاب انسانی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر حاوی تجمع بیماری زاهایی مانند ای کولای و سالمونلا است.  

 

این دلیل بسیار خوبی برای منع گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات  – در کل، تمام محصولات حیوانی است. اگر ما خواهان حفظ این سیاره هستیم، باید اکنون و به هر قیمتی تولید دام را متوقف کنیم.

 

http://pubs.acs.org/cen/news/88/i32/8832news6.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cen_latestnews+%28Chemical+%26+Engineering+News%3A+Latest+News%29

https://www.greenbiz.com/blog/2010/08/06/how-does-your-diet-affect-gulfs-dead-zone

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *