آشنایی با آنتونی ارلیس (گیاهخوار)، قهرمان و کارشناس تناسب اندام. (قسمت دوم)

آنتونی آریلیوس که در بریتانیا بعنوان “کارشناس تناسب اندام شماره ۱“، شناخته میشود، مربی ثروتمندان و مشاهیر  با ۱۰ سال تجربه مربی گری و بیش از ۲۰ سال تجربه تعلیم تناسب اندام در اقصا نقاط جهان است. او کتابی موفق نوشته است: “چرا ورزش؟ حقایق یک شیوه زندگی سالم” و در طول ۱۰ سال گذشته، مقالاتی را برای  “مجله اف اچ ام”، “مجله سلامت مثبت” و “مجله سالم” نوشته است. در سال ۱۹۹۹، آنتونی تنها ورزشکار تناسب اندام در بریتانیا  بود که برای رقابت برای جایزه “ویدر” در رقابت آقای المپیا در لاس وگاس، آمریکا، انتخاب شد.  او خالق “چوی- بو” است، یک روش ورزشی جامع و منحصر.  آنتونی یک طرفدار پرتب و تاب رژیم غذایی وگان (گیاهخواری کامل) است و  بر این باور است که راز عملکرد مطلوب و سلامتی، یک رژیم بر مبنای گیاهان همراه با برنامه ورزشی صحیح است:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسیاری از مردم دچار این سوء برداشت هستند که برای رشد ماهیچه های خود باید از رژیم حیوانی یا رژیم پر پروتئین که از منایع حیوانی بدست می آید، استفاده کنند، اما به وضوح می بینیم که با رژیم وگان (گیاهخواری مطلق) قدرت و نرمی بیشتری داریم و خودتان نیز با پیروی از رژیم وگان، متوجه تغییرات خود می شوید.

 

 من شخصاً مقدار زیادی سبزیجات می خورم. برای صبحانه، ظرف بزرگی حلیم گیاهی و آب می خورم و همواره سعی می کنم تنوع را حفظ نمایم، از این رو میوه های مختلفی را برای صبحانه می خورم. در روز دوشنبه، مقدار زیادی تمشک و کیوی؛ در سه شنبه، کشمش و موز؛ در چهارشنبه، مقداری آب لیمو و مقداری هم شیره آگاو.

در روز، میوه های مختلفی می خورم، و در بعد از ظهر، برنج و سبزیجات میخورم. اما در طول هفته، همواره روند تغییر را حفظ میکنم و از سبزیجات مختلفی استفاده می نمایم. مثلاً در سه شنبه، کرفس و لبو می خورم؛ و در چهارشنبه، دارابی و آووکادو،  اینها را با هم مخلوط میکنم، مثلاً آووکادو و دارابی و لیموترش و خیار را با هم مخلوط می کنم و روغن کتان هم روی آن میریزم. از این رو مقدار زیادی مواد مغذی متنوع به بدنم می رسانم.


 

 

گیاهخواری کامل شامل طیف وسیعی از مواد مغذی است و مزایای زیادی دارد که فوری و قابل توجه اند. چطور یک رژیم  فاقد محصولات حیوانی، به معنویت شخص کمک میکند؟

 

من آگاهم که کیفیت غذایی که فرد میخورد، کیفیت خون او را مشخص میکند؛ و این نکته اصلی است و کیفیت خون فرد، کیفیت افکار  او را مشخص میسازد. از این رو پیروی از رژیم وگان (گیاهخواری کامل) راه درست به سوی معنویت است، زیرا اگر در غذایی که شما میخورید، خشونت باشد، مسلم است که خود را در بدن شما نشان میدهد و بر ذهن شما نیز تأثیر میگذارد. لذا خوردن گوشت، گوشتی که در اثر مرگ بوجود آمده است، آن هم مرگی غیر لازم، انرژی ای در بدن شما ایجاد میکند که به عقیده ی من، بر ذهن شما نیز اثر می گذارد.مواد مکملی که ادعا میکنند ماهیچه ساز هستند، یا وزن را کاهش میدهند، یا انرژی را زیاد می کنند، صنعتی میلیارد دلاری دارند. اما آیا این چیزها نیاز هستند و واقعاً کار می کنند؟ یا این امکان وجود دارد که فرد همه مواد مورد نیازش را از رژیم گیاهی بدست آورد؟

 

ما باید همه مواد غذایی را به بدن خود برسانیم. من از هیچ مکملی اعم از فرآورده های پروتئینی که غالباً از شیر گرفته شدند و می گویند که ماهیچه ها را بزرگ می کنند، استفاده نمی کنم. در واقع بزرگ شدن ماهیچه ها در اثر یک برنامه ورزشی مناسب ایجاد میشود. من به افراد کمک میکنم تا ماهیچه های خود را رشد دهند و با غذاهای درست دوباره خود را شارژ نمایند، اما این درست نیست که از طریق پروتئین مواد لبنی، مواد مورد نیاز را تأمین کنیم.

 

یک عقیده یا باور عمومی در میان مردم وجود دارد که فکر می کنند گوشتخواری برای ساخت ماهیچه، ضروری و اساسی است. این باور کاملاً نادرست است؛ من رژیم گیاهی دارم که برای ساخت ماهیچه، بیش از حد کافی است. من قویتر شده ام و بیشتر میتوانم ماهیچه بسازم زیرا گوشت نمی خورم و بیشتر سبزیجات میخورم. باید مقدار بیشتری بخورید. در گیاهان مقدار خیلی زیاد، یا حداقل به اندازه کافی پروتئین وجود دارد. این پروتئین ها سودمندتر هستند و به راحتی جذب می شوند و از نظر معنوی نیز راه درستی هستند. از این رو من هیچ مکمل غذایی نمی خرم و پیشنهاد میکنم از مولتی ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. غذاهای مناسب، مقدار زیاد و متنوعی از مغزها، لوبیاها، میوه ها، سبزیجات، بخورید. من غذاهای بخارپز میخورم، زیرا مغذی تر هستند و غذاهای خام میخورم و در این مورد تحقیق میکنم و همواره مشتاقم تا از بهترین آشپزهای وگان، این غذاها را فرا بگیرم.

 

 

برای داشتن تغذیه ای مناسب، عامل مهم بعدی که از نظر آنتونی برای سلامت عالی است، ورزش است؛ بر اساس باور او، یکی از مهم ترین دلایل برای ورزش کردن، افزایش ایمنی بدن است. اما چه نوع تمریناتی نیاز هستند؟

 

سیستم لنفاوی شما، رمز قوی بودن سیستم ایمنی بدن شماست. اگر زندگی شما طوری است که دائم در مقابل کامپیوتر نشسته اید، و حرکتی ندارید، و ورزش نیز نمی کنید، در عرض ۲۴ ساعت، جریانهای لنفاوی در بدن شما گردش نمی کند.

برخی از دانشمندان می گویند اگر زندگی بی تحرکی دارید، گویی روزانه ۲۰ نخ سیگار می کشید. یکی از دانشمندان کره، دکتر سنگ لی، بر روی سلولهای ایمنی کار می کرد. او دریافت که سلول ایمنی، در واقع، سلول “تی”  تحت تأثیر احساسات شماست. لذا اگر شما مشروب الکلی بنوشید، آنگاه گیج می شوید؛ من الکل نمی نوشم. در واقع این گیجی احساس سلول شماست؛ آشکار است که سلول شما ویروس یا دشمنی را می یابد  که برای بدن شما سودمند نیست و آنها را خنثی میکند. انرژی شما کلید سلامتی خوب شماست، همچنین داشتن رژیم وگان (گیاهخواری کامل) انرژی بیشتری به شما میدهد. اما ورزش را اگر به مدت  ۲۱ روز یا یک ماه ادامه دهید، انرژی شما بالا می رود. اگر انرژی بیشتری داشته باشید، بهتر میتوانید بر بیماری غلبه کنید، حس بهتری دارید، عشق بیشتری نسبت به دیگران دارید، با جهان در ارتباطید، و همین کلید تغییر بزرگ بر روی زمین است. لذا دلایل زیادی برای ورزش کردن وجود دارد.

 

چطور فرد می تواند سیستم لنفاوی خود را بهبود بخشد؟

 

شما بر روی بدن نقاط لنفاوی یا روی مفاصل خود گره های لنفاوی دارید. اکثریت این نقاط در شکم شما هستند؛ برخی از دانشمندان می گویند  ۴۰۰ تا ۶۰۰ نقطه وجود دارد. شما باید از طریق بینی نفس بکشید زیرا هوا تصفیه می شود، تصفیه می شود و بعد به درون سینه شما میرود و از دهان تان بیرون می آید. حال اگر شما از برنامه ورزشی استفاده کنید که آرام است، می توانید بر روی تنفس عمیق روی شکم خود تمرکز کنید.استخوانهای شما دارای منفذ هستند و مقدار زیادی خون به سوی آنها می رود. ورزش کششی موجب میشود  بخش خودکار نیروی سمپاتیک سیستم عصبی شما کار بیفتد. آرامش بیشتری بیابید، در این لحظه می توانید مقدار بیشتری غذا و ویتامین جذب نمایید. حرکات کششی بسیاری را شما میتوانید با ” چوی بو” انجام دهید.


مردم اغلب قوز می کنند و ماهیچه های گردن آنها فشرده می شود. از این رو ما از کشش کاملی در ” چوی بو” برای سلامت طولانی مدت این ناحیه استفاده می کنیم که همه مفاصل آنرا می کشد، هر ماهیچه را به طور کامل حرکت می دهیم.

بخش سمت چپ مغز شما به سمت راست بدن شما مربوط است، و بخش سمت راست مغز به سمت چپ بدن شما. در مرکز مغز شما چیزی است به نام  corpus callosumکه رشته عصبی است. اگر در دو سوی بدن شما تعادل باشد، رشته عصبی بیشتر میتواند با دو سوی چپ و راست نیمکره مغز در ارتباط باشد. برای مفاصل شما نیز بسیار سودمند است که هر دو سوی بدن را به یک اندازه کش بیاورید، تا مفاصل شما دچار عدم تعادل نشوند.                                        

 

غیر از جنبه علمی، تجربه من این است که نسبت به زمان گوشتخواری، % ۵۰۰ حس بهتری دارم. میتوانم حس کنم که بدنم مؤثرتر کار میکند. می تواند بهتر عمل کند؛ بازدهی آن بیشتر شده است، بهتر ورزش میکنم و به خواب کمتری نیاز دارم. وقتی صبح بیدار می شوم، میتوانم سرحال از جایم بیرون بپرم. مفاصلم عالی کار میکنند، کمتر می خوابم، آرام تر و لطیف تر هستم،  بیشتر با خودم در ارتباطم، در درون حساس تر شده ام – هم نسبت به خودم و هم نسبت به دیگران.

هرگز تصور نمی کردم به این شکل باشد. بهترین کاری که میتوانید بکنید این است که وگان (گیاهخوار کامل) شوید. وگان بودن هیچ تناقضی با قوی بودن شما ندارد. پروتئین گیاهی کافی است، برای ماهیچه سازی براستی نیاز به گوشت ندارید.

رژیم گیاهی بهترین انتخاب برای عملکرد عالی جسم، ذهن و روح است.   

http://www.bodyinbalance.tv/teachers-anthony-aurelius.html

http://picsicio.us/domain/veganbodybuilding.org/

http://vitalminerals.org/zen/index.php?main_page=product_info&products_id=197

http://vimeo.com/3453288

http://www.starnow.co.uk/AnthonyAurelius

http://keepingyourjointshealthy.com/podcasts.php

http://www.veganbodybuilding.org/anthony_aurelius.htm

http://www.mytrace.tv/video/iLyROoafJhwW.html

http://video.voila.fr/video/iLyROoafJdgj.html

 

 

برای تماشای ویدئوهای ورزشی و آموزشی آنتونی آریلیوس از وب سایت زیر دیدن کنید:

 

http://www.talktalk.co.uk/lifestyle/healthfitness/features/dynamic-choi-kwon-do.html

http://www.woma.tv/movies/1RD/choi-bo.html

 

 

 

برای مشاهدۀ لیست قهرمانان ورزشکار وگان (گیاهخوار مطلق)، لطفا به این سایت ها مراجعه فرمایید:

 

http://www.bestveganguide.com/vegan-athletes.html

http://www.veganfitness.net/viewtopic.php?t=723

http://vegenius.net/fast_strong.html

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_vegans

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *