آتش سوزیهای شدید در روسیه کشته داد و هزاران تن را بی خانمان کرد.

 به خاطر آتش سوزی جنگل ها تا کنون حداقل ۴۰ نفر در حریق های این کشور از پا در آمده اند و ۳۵۰۰ نفر منطقه را تخلیه کردند و ۲۲۰۰ خانه در خلال تداوم موج گرمای بی سابقه و شعله ور شدن حدود ۱۲۰۰ حریق نابود شده اند که حدود ۵۸۰ عدد از آنها هنوز شعله ورند. 

به علت آسیب پذیری بسیاری از خانه ها به خاطر ساختار چوبی شان، بر طبق گزارشات، کل روستا به خاکستر تبدیل شده و  ۲۰۰ روستای دیگر در نواحی  ورانژ، مسکو، نیژنی ناوگراد، در جمهوری موردویا، در معرض خطر قرار دارند.

از طرفی کشور همچنان با شدیدترین موج گرمایی در ۱۳۰ سال اخیر روبروست و خشکسالی وسیع و بادهای قوی،  آتش را تا ۱۲۰ هزار هکتار گسترش داده اند. مقامات همچنان در تلاشند تا آتش را مهار کرده و  از گسترش آن جلوگیری کنند، این در حالی است که در برخی مناطق، روزانه ۲۰ حریق جدید روی میدهد…

با افزایش آلودگی ناشی از دود تا 10 برابر میزان عادی در شهرهایی همچون مسکو، هشدارهای بهداشتی  صادر شده است و پزشکان اظهار می کنند که آسیب ناشی از استنشاق مه دود غلیظ برابر با مصرف دو بسته سیگار در ظرف چند ساعت است. ساکنین از درد سینه و حس ناتوانی عمومی در تنفس خبر داده اند.

در ۱۴ منطقه فدرال از ۸۳ منطقه روسیه، موقعیت اضطراری اعلام شده و حدود ۲۵۰ هزار آتش نشان چندین هزار تن از نظامیان،  ۲۵ هزار وسیله نقلیه و ۲۲۶ هواپیما، برای مهار آتش اعزام شده اند.

ارزیابی اولیه سازمان ملل بیان میدارد که میزان خسارت به حدی است که میتوان آن را یک فاجعه زیست محیطی جهانی نامید و نخست وزیر روسیه ولادیمیر پوتین، ۱۶۵ میلیون دلار برای کمک به آسیب دیدگان، اختصاص داده و با فرماندهان مناطق آسیب دیده، جلسه اضطراری برگزار کرده است.  

در عین حال رییس جمهور دمیتری مدودف دستور داد که افراد آسیب دیده جهت نوسازی کمک نقدی دریافت کنند و تاکنون ۲۲۱ میلیون دلار برای توزیع برآورد شده است. وی همچنین متعهد شد که دولت به تعهدات خود در جهت رسیدگی به شهروندان روس عمل خواهد کرد و از مدت زمان لازم و معمول خواهد کاست تا خانه ها تا پیش از فرا رسیدن فصل سرما در اکتبر بنا شوند.

رئیس جمهور اظهار داشت: “بسیاری از خانواده ها همه چیز خود را در حریق از دست دادند. مصیبت بزرگی است.  دولت مسئولیت مطلق خود را درک می کند. مردم از اکنون برای کمک به کسانی که در یک لحظه همه چیزشان را از دست داده اند به هم پیوسته اند.”  

http://www.itar-tass.com/eng/level2.html?NewsID=15368915&PageNum=0


http://www.spa.gov.sa/English/details.php?id=806620

http://www.euronews.net/2010/07/31/russia-ravaged-by-deadly-wildfires/

http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/07/2010731124053980941.html

http://www.spa.gov.sa/English/details.php?id=806580

http://en.rian.ru/russia/20100731/160024532.html

http://rt.com/Business/2010-07-31/drought-hammers-agriculture.html


 

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *