biodiversity

گونه های گیاهی در اثر فعالیتهای انسانی از دست میروند.

مطالعه ای که اخیراً توسط دانشمندان “باغهای گیاه شناختی سلطنتی” در “کیو”، انگلستان به همراه همکاران شان در موزۀ “تاریخ طبیعی” در لندن و “اتحادیۀ بین المللی حفاظت از طبیعت” به پایان رسیده حاکی از آن است که حدود % ۲۲ از گونه های گیاهی یا یک گونه از هر پنج گونه در سراسر جهان در معرض خطر قرار دارند.

گزارش “لیست قرمز گیاهان” ارزیابی کرد که انتظار می رود ۷ هزار گونۀ گیاهی که معرف ۳۸۰ هزار گونه به حساب می آیند در جهان وجود داشته باشند.

علاوه بر اشاره به این ضایعه نگران کننده، مشخص شده که تهدید وارده به حیات گیاهان قطعاً از فعالیتهای انسانی همچون جنگل زدایی، کشاورزی و چرای دام نشات گرفته است.

 

یافته های این بررسی در همایش ماه آیندۀ سازمان ملل در مورد “تنوع زیستی” در ژاپن عرضه می شود که دانشمندان در آن توصیه خواهند کرد که اهداف جدید با تعیین محدودیتهایی برای از دست رفتن تنوع زیستی وضع شوند.

 

مدیر باغهای گیاه شناختی سلطنتی، “استفان هاپر” اظهار کرد: “ما نمی توانیم راحت بنشینیم و شاهد نابودی گونه های گیاهی باشیم- گیاهان مبنای کل زندگی بر روی زمین هستند که آب، غذا، هوای پاک و سوخت فراهم می کنند. کل زندگی حیوانات و پرندگان به آنها متکی است و ما نیز به همچنین.”                    

 

همه ما باید به یاد داشته باشیم که در این اقامتگاه سیاره ای با هم شریک هستیم، ما در آب، هوا، منابع، غذا،  کل طبیعت با هم سهیم هستیم. ما نباید نسبت به طبیعت احساس تملک داشته باشیم. بنابراین بهترین کاری که می توانیم برای کل حیوانات انجام دهیم این است که از آزار آنها، از کشتار آنها دست بکشیم، از خوردن آنها و از صدمه زدن به تمامی زیستگاه خود دست بکشیم. از صدمه زدن به محیط زیست خود دست بکشیم. گیاهخوار باشیم،  حامی محیط زیست شویم، گیاهخواری تعادل را به اقیانوس ها و جنگل های مان باز می گرداند و از منابع پایان پذیر طبیعی ما حفاظت می کند. این در واقع بهترین راه برای بازیابی محیط زیست و تضمین بالاترین درجه  صلح و آرامش است. 

 

http://newsinfo.inquirer.net/breakingnews/world/view/20100929-294956/One-fifth-of-worlds-plants-threatened-by-extinctionstudy

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/europe/09/28/plant.extinction.threat.study/index.html?hpt=C1

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1316095/1-5-worlds-plants-threatened-extinction-snowdrop.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *