Reducing Shorter Lived Climate Forcer

کتاب جدید کاهش عوامل مخرّب کوتاه مدت آب و هوایی از طریق تغییر رژیم غذایی

Reducing Shorter Lived Climate Forcer

کتاب کاهش عوامل مخرّب کوتاه مدت آب و هوایی از طریق تغییر رژیم غذایی:

بهترین فرصت ما برای حفظ امنیت جهانی غذا و محافظت از کشورهای آسیب پذیر در برابر تغییرات آب و هوایی

بحث در خصوص تنظیم محدوده ای برای افزایش دمای متوسط جهانی تا 2 C° به طور مداوم انجام می گیرد. کشورهایی که بیش از همه نسبت به تغییرات آب و هوایی آسیب پذیرند، شامل بخش اعظمی از آفریقا، جزایر کم ارتفاع و جزایری که برای آبیاری و تامین آب آشامیدنی وابسته به یخچال های طبیعی (که اکنون با سرعت در حال آب شدن هستند) می باشند، که خواستار توافق برای تغییر آب و هوایی بوده اند، تا افزایش دما را به کمتر از C°1.5 و یا حتی C°1 محدود نمایند تا از مردم کشور خود و معیشت شان و نیز امنیت غذایی محافظت نمایند. از سویی دیگر، دانشمندان بزرگ پژوهشگر در زمینه آب و هوا، ادعا می کنند که چنین محدودیت دمایی پایینی از نظر تکنیکی امکان پذیر نیست، زیرا مستلزم اقتصادی بودن فناوری انتشارات منفی قابل دوام می باشد که در حال حاضر چنین تکنیکی وجود ندارد که دی اکسید کربن (CO2) را از هوا استخراج نماید.

یکی از گزارش های جدید از بنیاد حیات وحش دنیا (WWF) چنین برآورد کرده است که تا سال 2020، نسبت به میزانی که برای حفظ افزایش دمای متوسط جهانی تا C°2 و یا کمتر از آن تخمین زده شده، 30 درصد انتشارات جوّی بیشتری وجود خواهد داشت.

در آغاز بحث تغییر آب و هوا، دی اکسید کربن (CO2) به عنوان تنها دلیل عمده برای تغییر آب و هوا شناخته شد. اما پژوهش جدیدتری نشان می دهد که کاهش گاز دی اکسید کربن (CO2) در چارچوب زمانی مربوطه، سبب خنک شدن زمین نخواهد شد. در حقیقت، گاز دی اکسید کربنی (CO2) که امروزه آزاد می شود، پس از گذشت هزاران سال، هنوز در جوّ باقی خواهد ماند. دکتر “دیوید آرچر” از دانشگاه شیکاگو در این باره می گوید:

“این عقیده که آزاد شدن گاز دی اکسید کربن (CO2) به خاطر دخالت های بشر در طبیعت، ممکن است آب و هوا را به مدت صدها هزار سال تحت تأثیر قرار دهد، هنوز به اطلاع عموم مردم نرسیده است.”

این بدین معنی است که اگرچه کاهش دی اکسید کربن (CO2) در دراز مدت ضروری است و در کوتاه مدت، از وقوع گرمایش بیشتر جلوگیری خواهد نمود، اما هیچ میزانی از سرمایه گذاری در زمینه انرژی تجدید پذیر، خودروهای برقی و غیره، در حقیقت شروع به ایجاد خنک سازی در این نسل (در کوتاه مدت) نخواهد نمود. بنابراین، در صورتی که کاهش انتشار عوامل کوتاه مدت (گازهای گلخانه ای دارای عمر کوتاه در جو) اهمیت داشته باشد، راه حل های دیگر علاوه بر کاهش انتشار دی اکسید کربن، اساسی خواهد بود.

در آلاینده های دارای عمر کوتاه در قطب شمال: که تأثیر آب و هوایی و استراتژی های کاهش احتمالی آنها به سرپرستی دکتر پاتریشیا کویین از اداره مسایل اقیانوسی و جوّی ایالات متحده آمریکا (NOAA) انجام شده است، مؤلفان توصیه کردند که کاهش گاز متان، ازُن سطح زمین و کربن سیاه می تواند منافع سریعی به همراه داشته باشد و همچنین توضیح دادند که:

کاهش انتشارات گاز دی اکسید کربن (CO2) در سطح جهانی، از میزان گرمایش سطح زمین و ذوب یخ و برف در قطب شمال خواهد کاست. اما تمرکز بر کاهش انتشار آلاینده های دارای عمر کوتاه در جو به همراه دی اکسید کربن (CO2) ، از این مزیت برخوردار است که سبب می شود تا در یک مقیاس زمانی بسیار کوتاه تر، بر آب و هوای قطب شمال تاثیر بگذاریم…

تعداد صفحات: 26 صفحه
فرمت: PDF
حجم فایل: 5 مگابایت
دریافت کتاب الکترونیک

http://phce.org/books.htmlاز دیگر کتاب های کانون انسان پاک، زمین پاک در زمینه گرمایش جهانی و بحران های زیست محیطی که خواندن آنها را به همگان توصیه می کنیم:

کتاب چالش های تغییرات آب و هوایی سال 2011

taghire eghlim 20112

تعداد صفحات: 46 صفحه
فرمت : PDF
حجم فایل: 1.6 مگابایت
دریافت کتاب الکترونیک

فهرست مطالب:
نگاهی کوتاه به وضعیت زمین
حقایقی در خصوص تغییرات آب و هوایی
تاثیرات زیست محیطی صنعت دامپروری
راه حل ها
منابع

دانشمندان بیان می دارند که در اثر خشکسالی، آلوده شدن بسترهای آبی، ذوب پوشش های یخی در مناطق بسیار از آمریکای جنوبی تا هیمالیا، و کاهش شدید آبهای زیرزمینی در هر سال، حدود % ۸۰ از مردم جهان در معرض خطر هستند.
ما در حال از دست دادن یخچالهای طبیعی دنیا هستیم كه آب بیش از یك و نیم میلیارد نفر را تامین می كنند. مناطقی كه از خشكسالی رنج می برند در سه دهه گذشته بیش از دو برابر شده اند، و آتش سوزیها، سیلها و تندبادها، قوی تر و مکرر تر از گذشته هستند. اكنون حدود ۲۵ تا ۴۰ میلیون نفر به علت شرایط آب و هوا آواره هستند كه به آسانی می تواند در دو سه دهه آینده به یك میلیارد نفر برسند. آنها باید به كجا بروند؟

گاز متانی که بصورت منجمد زیر سطح زمین بوده، به علت بالا رفتن درجه حرارت در قطب شمال تبدیل به یك بمب ساعتی شده است. ما در بدترین شرایط نمایشنامه زندگی هستیم و دانشمندان فریاد می زنند تا ما ترمز اضطراری را با شدت و هم اكنون بكشیم.

اما، راه حلهای پیشنهادی مانند تمركز بر روی كاهش مصرف سوخت های فسیلی، نتیجه كافی و سریع به ما نخواهد داد. زیرا دی اكسید كربن، كه به اتمسفر وارد شده، قرنها آنجا باقی می ماند. دانشمندان اکنون می گویند كه ما باید بر روی گازهای گلخانه ای کم عمرتر مانند متان، كه اتمسفر را ۱۰۰ برابر بیشتر از دی اكسید كربن گرم می كند اما سریعا در عرض 9 تا 12 سال ناپدید می شود و كربن سیاه ( یا دوده )، كه 2000 بار بیشتر از دی اكسید كربن قابلیت گرمایش زایی دارد، اما طی چند هفته ناپدید می شود، تمرکز کنیم.
اینها گازهای بسیار خطرناكی هستند كه سبب گرمایش می شوند اما به سرعت از بین می روند. اگر ما آنها را حذف كنیم می توانیم طی چند سال سیاره را خنک گردانیم. بنابراین نقطه شروع آن از صنعت دامداری است، زیرا صنعت دامداری و پرورش حیوانات، بزرگترین منبع تولید متان هستند كه به دست انسان ایجاد می شود. همچنین این صنعت منبع عظیمی از کربن سیاه، یا دوده نیز می باشد و مسبب بیش از ۵۱% از آلایندگی های گازهای گلخانه ای است که سیاره ما را گرم می کنند.
پس اگر ما صنعت دامداری را متوقف کنیم، آنگاه گرمایش جهانی را با سرعت و سهولت متوقف خواهیم کرد.علاوه بر این، اگر ما کلیه زمینهای کشاورزی را برای کشت سبزیجات ارگانیک بکار بگیریم، آنگاه ۴۰% دی اکسید کربن اتمسفر را جذب خواهیم کرد.

SAVE THE PLANET

 

کتاب گرمایش جهانی حیات را بر روی زمین مورد تهدید قرار می دهد

global warming


تعداد صفحات: 42 صفحه
فرمت : PDF
حجم فایل :  9.4 مگابایت
دریافت کتاب الکترونیک

فهرست مطالبی که در این کتاب خواهید خواند:
پیشگفتار
گرمایش جهانی چیست و چگونه به وجود می آید؟
چطور گرمایش جهانی می تواند حیات را بر روی زمین مورد تهدید قرار دهد؟
حقیقت 1: آب شدن یخ ها در قطب شمال و جنوب
حقیقت 2: افزایش سطح آب ها
حقیقت 3: تغییرات آب و هوایی شدید
حقیقت 4: ذوب یخچال ها، منبع آب شیرین دنیا
حقیقت 5: ایجاد نواحی مردۀ اقیانوسی
حقیقت 6: ناپدید شدن حیات وحش
آزاد شدن هیدارت متان = پایان دنیا؟؟؟
آیا راه حلی وجود دارد؟
1. استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر
2. کاشت درختان بیشتر
3. بازیافت و استفادۀ مجدد
4. بکار بردن وسایل حمل و نقل جایگزین برای کاهش انتشار کربن
5. کشاورزی ارگانیک و آبکشت
سریع ترین و موثرترین و کم هزینه ترین راه حل کدام است؟
حقایقی در مورد تولید گوشت و لبنیات:
نتیجه گیری
منابع مهم

همچنین در این کتاب آمار مربوط به رودها و دریاچه های خشک شده در سراسر دنیا، جزایری که در تمام دنیا تاکنون به زیر آب رفته اند و دیگر آمار تکان دهنده مربوط به تغییرات اقلیمی را خواهید خواند. این کتاب حاوی اطلاعات و آمارهای مهمی است که خواندن آن را به همگان توصیه می کنیم.

کتابچه گرمایش جهانی و بحران های زیست محیطی: 
گیاهخواری ارگانیک، سریع ترین و موثرترین راه حل پایان بحران ها

global warming and eco-crisis

تعداد صفحات: 14 صفحه در سایز A5
فرمت: PDF
حجم فایل: 746 کیلوبایت
دریافت کتاب الکترونیک

خطرات جهانی متعددی همه موجودات زمین را تهدید می کند. متخصصان اغلب به 6 نمونه از این تهدیدات اشاره می کنند و آنها را اضطراری ترین خطرات در دوران کنونی ما می دانند:

1- تغییرات اقلیمی

2- کمبود آب

3- کمبود غذا

4- جنگل زدایی

5- نابودی اقیانوس ها

6- نابودی تنوع زیستی

ما هم اینک نیز شاهد هستیم که فجایع با کثرت و شدت بیشتر و به طور مرگبارتری روی می دهند. لذا اگر به زودی این ۶ بحران متوقف نشوند، این خطر وجود دارد که همه چیز را از دست بدهیم. زندگی همه همزیستان در زمین، اعم از انسانها، حیوانات، گیاهان، درختان و غیره در معرض خطر است. علی رغم موقعیت به شدت هراس انگیز کنونی، محققان برجسته توانسته اند به عامل اصلی همه این مشکلات پی ببرند و حتی برای این مشکل، راه حلی نیز وجود دارد…

 

 پوستر تغذیه آیندگان

overpopulation-infographic-peta

سازمان پیتا (طرفداران رفتار اخلاقی با حیوانات PETA) / ترجمه و طراحی کانون انسان پاک، زمین پاک

فرمت: JPEG
حجم فایل: 3.3 مگابایت
دریافت کتاب الکترونیک

از آنجایی که چند برابر شدن جمعیت جهان همچنان ادامه دارد، اکنون بیش از همیشه، بررسی تاثیر انتخاب های غذایی ما بر سایر چیزها اهمیت پیدا می کند.

چگونه می توانیم 7 میلیارد نفر را سیر گردانیم؟


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *