eat vegan book

کاهش هزینه های درمانی و ترویج تندرستی از طریق شیوه زندگی وگان (گیاهخواری کامل)

eat vegan book

روش زندگی وگان می تواند هزینه مواد غذایی، بیمه درمانی و خدمات درمانی را کاهش دهد و به بهبود وضعیت جسمانی ما منجر شود.

در این مقاله، نظر سه نفر را در این زمینه بررسی می کنیم. دکتر پملا پاپر، کارشناس تغذیه و وگان، کیا درمانگر و بنیانگذار و مدیر اجرایی “انجمن سلامتی”؛ دکتر نیل بارنارد پزشک وگان، محقق، نویسنده آثار پرفروش و رئیس کمیته پزشکان برای طب پاسخگو؛ و الن جف جونز، خبرنگار تحقیقی سابق تلویزیون، برنده جایزه امی، سرپرست گزارش های خبری، مربی شخصی ورزشی دارای گواهینامه و نویسنده کتاب “با ۴ دلار در روز، وگان شوید.”

 

 

هزینه های غذایی

ابتدا نظرات خانم جف جونز را می خوانیم که به ما می گویند چطور رژیم گیاهی و فاقد گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی، می تواند مقدار زیادی هزینه خرید مواد غذایی را کاهش دهد.

Ellen Jaffe Jones
ایشان در ۳۰ سال گذشته گیاهخوار بوده اند و شخصا تجارب خود را چنین مطرح می کنند:

“وقتی کسی گیاهخوار نیست، باید هزینه زیادی صرف کند؛ نه فقط در بخش خرید مواد غذایی، بلکه وقتی به بیماری های مربوط به زندگی در ناز و نعمت، مثل سرطان، دیابت و بیماری قلبی دچار می شود.
یک عمل بای پاس در ایالات متحده آمریکا، بین ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار هزینه دارد. لذا اگر به طور متوسط هزینه ها را حساب کنید و هزینه عمل بای پاس قلب را به قیمت همبرگر بیفزاییم، می بینیم که قیمت همبرگر به ۱۰۰ دلار یا هزار دلار می رسد؛ بسته به اینکه چند سال زندگی کردید و چند تا همبرگر خوردید. لذا مسئله به این سادگی نیست که فقط هزینه خرید در فروشگاه در نظر گرفته شود؛ بلکه مقدار پولی است که باید وقتی بیمار می شوید، وقتی به بیمارستان می روید، یا وقتی باید در زمان ضعف از افرادی کمک بخواهید تا به شما کمک کنند، نیز پرداخت کنید.


چطور ممکن است که فقط با ۴ دلار در روز، غذای ما تأمین شود؟ این مسئله از آنچه فکر می کنید، ساده تر است. راز بزرگ تغذیه خوب با ۴ دلار در روز این است که غذاها را به صورت عمده و وقتی تخفیف خوردند،خریداری کنید. به عنوان مثال، مثلاً با خرید یک کیسه بزرگ لوبیا در یک فروشگاه عمده فروشی، هزینه ۱۰۰ گرم لوبیای پخته ۱۰ سنت می شود که فیبر بالایی دارد و منبعی عالی برای کسب پروتئین است. حالا این را در همان فروشگاه عمده فروشی، با ارزان ترین گوشت همبرگر مقایسه کنید. می بینید که همبرگر، % ۳۰ چربی دارد. من نمی دانم در % ۷۰ بقیه آن چه چیزی است، به هر حال چیزهایی است که اگر می دانستید، نمی خوردید. اما قیمت آن حدوداً ۶۰ سنت می شود. پس گوشت همبرگر، ۶ برابر گران تر از پروتئین لوبیاست.”

خانم جف جونز، در مورد خرید از فروشگاه ها چندین پیشنهاد می کنند:

Vegan-Meal


“اولاً حتماً قبل از رفتن به خرید چیزی بخورید، زیرا وقتی گرسنه باشیم، به خرید غذاهای گران قیمت و ناسالم می پردازیم.

دوم، میوه ها و سبزیجات را وقتی بخرید که فصل آنهاست یا تخفیف خوردند.
سوم، اگر قیمت تعدادی از میوه ها یا سبزیجات بسیار مناسب است، مقدار بیشتری بخرید و فریز کنید یا خشک کنید، تا در ماه های زمستان وقتی که قیمت ها بسیار بالاتر است، استفاده کنید.
در رژیم گیاهخواری غذاهای متنوع زیادی وجود دارد که حتی با ۴ دلار در روز می توانید آنها را تهیه کنید. راز بزرگ تغذیه با ۴ دلار در روز این است: “حبوبات، سبزیجات و غلات.”

پاسخ گسترده تر به این موضوع این است که غذاها را در حالت طبیعی شان بپزیم. از قفسه های دارای مواد غذایی فرآوری و فریز شده دوری کنید. خیلی آسان است که حبوبات و جوانه آنها را منبع پروتئین خود قرار دهید، چه در وقت ناهار چه شام. می توانید آن را با غلات خالص ترکیب کنید، و غلات فقط ۵ یا ۱۰ سنت از حبوبات، گران تر هستند. لذا وقتی این دو را ترکیب می کنید، همه کالری مورد نیاز را دریافت می کنید. 

 
بسیاری از دستورات غذاییِ گوشتی را می توان به راحتی به غذاهای وگان خوشمزه و مقرون به صرفه تبدیل کرد.

وقتی مردم تجربه کنند که با رژیم گیاهخواری، چه حس خوبی دارند و چقدر می توانند در پولشان صرفه جویی کنند، به طرفداران رژیم گیاهی تبدیل می شوند.


هزینه های درمانی

صرفه جویی در پول در بخش خرید، تنها آغاز کار است. مصرف محصولات حیوانی به بیماری های زیادی منجر می شود که وخیم و تهدید کننده زندگی اند که این کاملاً قابل پیشگیری است. این واقعاً مهم است که شما درک کنید که فقط با انتخاب غذاهایی که می خرید، در پول تان صرفه جویی نمی کنید، بلکه با پیشگیری از بیماری های ناشی از انتخاب های غذایی نادرست نیز می توانید مقدار زیادی در هزینه صرفه جویی کنید.

بسیاری از مردم این تجربه را داشته اند که وقتی رژیم وگان داشته باشند، بیمار نمی شوند. آنها از طعم خوب غذاهای گیاهی و رنگارنگی و سرزندگی آنها و انرژی ای که از آنها بدست می آورند، شگفت زده می شوند و بعد وقتی در هزینه های درمانی شان صرفه جویی می شود، می گویند: “چرا این کار را ۲۰ سال پیش شروع نکردم؟”

لذا توصیه من این است: “حالا شروع کنید. حتی یک دقیقه را هم تلف نکنید.” شما با این رژیم انرژی زیادی خواهید داشت. مقدار زیادی در پول تان صرفه جویی می شود، و  این چیزی است که هرگز از آن پشیمان نمی شوید.

NealBarnardMD
مقدار زیادی از تحقیقات علمی به ارتباط مستقیم میان خوردن غذاهای حیوانی و افزایش سریع هزینه های درمانی اشاره کرده اند. در سال ۱۹۹۵، دکتر نیل بارنارد و همکاران او، تحقیق گسترده ای انجام دادند و به مقایسه شیوع بیماری های فشار خون، سرطان، دیابت، بیماری کیسه صفرا، مشکلات اسکلتی عضلانی در اثر چاقی و بیماری های ناشی از مواد غذایی، در گوشتخواران و گیاهخواران در آمریکا پرداختند. سپس محققان هزینه های درمانی شامل نیاز به خدمات پزشکی و درمانی و دارو، به خاطر مصرف گوشت را محاسبه کردند.

وقتی افرادی که گوشت می خورند با کسانی که گوشت نمی خورند را با همدیگر مقایسه کنیم، می بینیم افرادی که گوشت می خورند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مشخصی مثل بیماری قلبی، و شکل های خاصی از سرطان، فشار خون، دیابت، چاقی و بیماری های دیگر هستند؛ و وقتی به تعداد زیاد این بیماری ها، نگاه می کنیم و آن را با هزینه های خدمات درمانی ناشی از آنها مقایسه می کنیم، می توانیم نسبت ابتلا به این بیماری ها با مصرف گوشت را بدست آوریم که نتایج آن شوک بر انگیز است:
مانند اینکه مصرف گوشت، سالانه هزینه های خدمات درمانی را تا میلیاردها دلار افزایش می دهد.
مصرف محصولات حیوانی عامل اصلی حملات قلبی و سکته هاست که به گفته سازمان بهداشت جهانی معمول ترین بیماری ها هستند، و حدود % ۲۳ از  تلفات سالانه در سراسر جهان به خاطر آنها روی می دهد.

heart-attack-disease
 

به گفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری، % ۶۸ از همه بزرگسالان و حدود یک سوم از کودکان در ایالات متحده آمریکا، یا اضافه وزن دارند یا چاقند و این شرایط اغلب به دیابت منجر می شود که عامل اصلی نابینایی، قطع عضو و اختلال در کار کلیه است.
دیابت از جمله بیماری های بسیار پر هزینه برای بخش درمانی آمریکاست و تنها در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲۸ میلیارد دلار هزینه داشته است. هزینه های رو به افزایش درمانی، نه فقط آمریکا، بلکه بسیاری از کشورهای دیگر را نیز نگران کرده است. مثلا در چین، در ۱۰ سال گذشته مصرف گوشت، حدود % ۵۰ افزایش داشته است که این دیابت بیشتر، هزینه های درمانی بیشتر و مخارج بیشتری را به همراه داشته است.

 


ارتباط بین رژیم وگان و بهره وری شرکت چیست؟

مقدار تخمینی هزینه ای که در آمریکا، صرف خدمات درمانی می شود، حالا بیش از ۲ تریلیون دلار در سال است، بیش از هر کشور صنعتی دیگر در جهان. این آمار رو به افزایش یعنی حق بیمه بیشتر برای افراد و شرکت ها. لذا بسیاری از مردم، به ویژه در ایالات متحده آمریکا ورشکسته می شوند، چون نمی توانند از عهده مخارج بیمه یا درمان بیماری هایی که مبتلا می شوند و شرکت بیمه هزینه آنها را نمی دهد، برآیند.
یک کارمند عادی، در طرح خانواده، برای شرکت خود، حدود ۱۵۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. این، هزینه زیادی است. برخی از طرح ها گران تر هستند، برخی از طرح ها ارزان ترند، اما به هر حال همه این ها هزینه زیادی دارند.

بیماری های ناشی از مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ، نه تنها هزینه های خدمات درمانی را افزایش می دهند، بلکه بهره وری شرکت را نیز کاهش می دهند. شما متحمل هزینه های مستقیم و بعد غیر مستقیم می شوید. اگر امروزه کسی برای کار حاضر نشود، این یک چیز است و بعد اگر هر روز در دفتر کار حاضر شود و حالش خوب نباشد میزان کارائی او پائین می آید و سنجش این کمی سخت تر می شود. این فرد کسی است که ساعت ۷ صبح به شما تلفن می کند و می گوید، “امروز نمی آیم، بیمارم.” یا “امروز نمی آیم زیرا فرزندم بیمار است.”
آنگاه شما شرکتی دارید با شاید ۱۲ یا ۱۵ کارمند و اکنون ما باید تلاش کنیم که کار او انجام شود و امروز جلسه کارکنان را برگزار می کنیم اما بدون این فرد کلیدی نمی توانیم کاری کنیم.

 

راه حل ها

راه حل این هزینه های به سرعت در حال افزایش مرتبط با درمان چیست؟ شرکت های بیمه در حال پی بردن به اهمیت آنچه که می خوریم، هستند. اسکات فورسلوند، معاون ارتباطات مشترک “پرما بلو کراس”، شرکت بیمه درمانی در آمریکا، اظهار داشت: “ارتباط بین رژیم گیاهخواری و کاهش هزینه های این بیماری های با تأثیر زیاد، مثل روز روشن است.”

Dr-pamدکتر پاپر، الن جف جونز، و دکتر نیل بارنارد همگی اتفاق نظر دارند که بهترین راه برای کاهش هزینه های درمانی این است که جوامع از رژیم قوی گیاهخواری پیروی نمایند. این واقعاً بهترین راه حل است، زیرا اگر همه وگان شوند، می توانیم در زمینه بیمه و هزینه های درمانی مقدار زیادی صرفه جویی کنیم.
راه حل خیلی ساده است. اینقدر ساده است که مردم به سختی می توانند آن را باور کنند. همه به دنبال کشفی تازه و دستورالعملی نو هستند. اما راه حل، غذاست. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که به آنها یاد بدهیم چطور غذاهای مختلفی را مصرف کنند. در این صورت برعکس باور عموم، هزینه خرید خواربار آنها پائین می آید.
این روش تغذیه گران نیست بلکه در واقع روشی ارزان است و باز به نفع همه تمام می شود. حالا نسبتاً واضح است که اگر شخصی از رژیم سالم گیاهی پیروی کند، این واقعاً به شیوه ای خوب به سلامت او منجر می شود.

 

گام بعد این است که چطور به طور عملی این روش را به کار ببندیم. مدل هایی هست که احتمالا می توانند برای افراد مفید باشند. یکی از آنها ترویج گیاهخواری در کسب و کار است. می توانید در رستوران شرکت غذاهای سالم وگان سرو کنید. می توانید به کسانی که می خواهند رژیم غذایی شان را تغییر دهند، کمک کنید. این کار آسان است و در هزینه شرکت هم صرفه جویی می شود.

friends-talking-eating-together

www.VegCoach.com
www.PCRM.org
www.Amazon.com
http://www.wellnessforum.com/

http://www.veglov.com/2011/11/eat-vegan-diet-to-save-money-on-food.html

http://jazzyvegetariancruise.com/products-group-13.html

 

 

 
 


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *