نیویورک تایمز درمورد گیاهخوار شدن برای نجات سیاره گزارش میدهد.

 

از نشست بین المللی تغییرات آب و هوایی در  دسامبر سال ۲۰۰۹  در کپنهاگ، دانمارک تاکنون گفتگوها همچنان درمورد  موضوع بسیار مهم توقف  گرمایش جهانی ادامه دارند. در مقاله ای که روز ۲۴ ژانویه  تحت عنوان “خوردن گوشت را متوقف کنید و سیاره را  نجات دهید” منتشر شد، نویسنده جیمز کانتر تعداد رو به رشد کسانی را  که آگاهی در زمینه رژیم وگان  را بعنوان یکی از راه حلهای   گرمایش جهانی بالا میبرند را مورد تایید قرار داده است. او نوشت: “شرکت کنندگانی که  در ماه گذشته وارد کنفرانس   آب و هوایی کپنهاگ شدند، بانوانی را که لباسهایی بشکل خز حیوانات بتن داشتند دیدند که پلاکارتهایی با عکسهای  بره، گاو و خوک در دست داشتند  که هشدار میداد ” مرا نخورید”.

این خانمها نمایندگان  رهبر گروهی بودند که  طرفدار رعایت احکام از جمله  دنبال روی از رژیم غذایی وگان میباشد. درحالیکه آنها برای ساعتها  در سرمای شدید ایستاده بودند، بسیاری از شرکت کنندگان  بنظر بخاطر تنقلات و ساندویچهای عاری از گوشت که با دقت بسته بندی شده بودند و این خانمها بطور مجانی آنها  را ارائه میدادند سپاسگزار بودند.

پیروان این گروه  میگویند که یکی از اهداف  اساسی ایشان مقابله با  بلایای زیست محیطی است  و نمایندگان او در کپنهاگ این پیام را اشاعه میدادند که  متان که بمقدار زیاد از گاوها و دیگر احشام پرورش داده شده  برای صنعت گوشت و لبنیات   خارج میشود، در میان یکی از قویترین گازهای مسئول گرمایش سیاره میباشد.”  آقای “کنتر” در ادامه گفت  که گیاهخوار بودن برای  توقف تغییرات آب و هوایی فراتر از یک موضوع  دیگری است درعین حال او به کسان دیگری نیز اشاره کرد که صنعت دامداری را  بعنوان دلیل عمده گرمایش جهانی  تشخیص داده اند. این اشخاص شامل  “سر پل مک کارتنی”  عضو پیشین گروه بیتل ها و دکتر راجندرا پاچائوری، رئیس هیئت بین دولتی تغییرات  آب و هوایی سازمان ملل متحد همچنین جنبش های بین المللی همچون روز دوشنبه بدون گوشت  میباشد، ضمناً گزارش انستیتو “دیدبان جهانی” نشان میدهد  که بیش از نیمی از انتشارات   گازهای گلخانه ای جهان از صنعت گوشت متصاعد میشود.

 با چنین آگاهی که برای  جلب توجه عموم مردم  ارائه میشود، مطمئناً همه ما  میتوانیم بسرعت و از روی  وجدان به شیوه زندگی  نجات بخش وگان روی آوریم.

این دقیقا نقشی است که  رسانه ها باید داشته باشند، نمونه دوستی واقعی،  صادق نسبت به جامعه انسانی: که هر موقعیت زیانباری را به همه اخطار دهند؛ و ارتباطات و اطلاعات جدید  را روشن کنند، مثلا ارتباط ضروری  بین گوشت و گرمایش جهانی؛  و دادن فرصت به مردم تا شیوه زندگی بهتری را انتخاب کنند؛ و صدایی شجاع، صدایی قهرمان  مخصوصا برای بیصداها باشند،   از جمله حیوانات که خیلی، خیلی رنج می کشند زیرا همه ما بهم مرتبط هستیم و  تحت تاثیر واقع می شویم. جهان به خدمت شریف و رهبری رسانه ها نیاز دارد.  پس خواهش میکنم،  مجددا، یکبار دیگر من از همه روزنامه نگاران شجاع تقاضا می کنم کاری کنید که به بهترین وجه ممکن باشد  حقیقت را بگویید درباره اینکه چطور  می توانیم سیاره را نجات دهیم.  

http://www.nytimes.com/2010/01/25/business/energy-environment/25iht-green25.html

 

 

 

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *