sun-big-solar-flare-

شراره های خورشیدی، تهدیدی برای زمین

sun-big-solar-flare-
شراره های خورشیدی، فوران های انرژی در سطح خورشید می باشند. به نظر می رسد که آنها با لکه های خورشیدی در ارتباط باشند. یک شراره، انفجاری است که دقایق کمی به طول می انجامد. اشعه ایکس و امواج رادیویی از شراره ها به بیرون داده می شوند. شفق های قطبی که از روی زمین دیده می شوند، مربوط به شراره ها هستند.

شراره های خورشیدی، فاجعه ای عظیم و قدرتمند را هشدار می دهند.

در جلسه مقامات رسمی ارشد انجمن پیشرفت علم آمریکا، که در واشینگتون دی سی آمریکا برگزار شد، از طوفان های خورشیدی شدید و قدرتمند که می تواند سبب خرابی گسترده و صدها میلیارد دلار خسارت به اقتصاد جهانی شود، هشدار داده شد.

در سه شنبه، 15 فوریه، سطح خورشید در یک تشعشع ناگهانی نیروی خورشیدی کلاس-ایکس به فوران در آمد، که قدرتمندترین نوع از تمام وقایع خورشیدی در طول چهار سال گذشته بود. این انفجار خورشیدی از یک منطقه لکه خورشیدی که به سختی یک هفته قبل قابل رویت بود، رها شد، اما بسرعت تا بیش از 100،000 کیلومتر یا حدود 8 برابر پهنای زمین گسترده شد.

اگرچه رویداد اخیر خوشبختانه تنها ارتباطات رادیویی فرکانس بالا در جنوب چین را مختل کرد و سبب نمایش شفق شمالی، معروف به نورهای شمالی گردید، اما یک شرارۀ خورشیدی به این بزرگی می تواند سبب طوفان های ژئومغناطیس شدید بیشتری مانند فوران ذرات قوی از تاج خورشید، متشکل از میلیاردها تن ذرۀ باردار شده، که به میدان مغناطیسی زمین می رسد.

این شراره های خورشیدی شدید می تواند خاموشی طولانی مدت و حتی دائمی در ارتباطات ماهواره ای، شبکه های برق و نیز طوفان های تابشی به راه بیندازد و یا موجب نابودی قسمتی از زمین و یا کل آن شود. پیش بینی شده است که شراره های خورشیدی در سال 2013، در مدت حداکثر فعالیت های خورشیدی، مکرر تر و شدیدتر گردند.

مدیر ادارۀ کل جوی و اقیانوسی ملی، آقای جین لوچنکو گفت، “مشکل زمان روی دادن این اتفاق و میزان بزرگی آن است. ما همه دلایل برای مشاهده تغییرات آب و هوای جوی بیشتر در سال آینده را داریم و همه باید هوشمندانه رفتار کنیم و برای آن رویدادها آماده باشیم.”

ما در شرایط بحرانی آب و هوایی بسر می بریم، انواع بلایای طبیعی در حال حاضر وجود دارند، اگر زلزله نباشد، طوفان وجود دارد، اگر طوفان نباشد، سیلاب وجود دارد، اگر سیل نباشد، خشکسالی وجود دارد، اگر خشکسالی نباشد، امواج گرمایی را خواهیم داشت و اگر هیچکدام از این بلایای طبیعی نباشد، همچنان خطر بزرگی وجود دارد، شراره های خورشیدی بزرگترین خطری است که سیاره و حیات ما و موجودات زمین را تهدید می کند.

جدید ترین اخبار و فیلم از شراره های خورشیدی در 29 سپتامبر 2011 را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:


http://en.news.maktoob.com/20090001100852/Solar_storm_threatens_Earth_with_mass_chaos/Article.htm

منابع :

www.noojum.com

http://www.timesunion.com/local/article/Flares-could-light-up-night-1018015.php#ixzz1EHRV6jWB,

 http://news.xinhuanet.com/english2010/china/2011-02/16/c_13733621.htm

http://www.china.org.cn/china/2011-02/16/content_21930806.htm

http://www.guardian.co.uk/science/2011/feb/17/solar-flares-northern-lights-uk


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *