سیل ویرانگر در پاکستان و کرۀ شمالی.

برآورد شده که از اوائل ژوئیه  امسال، ۱۳ میلیون نفر از وخیم ترین سیل در تاریخ پاکستان  آسیب دیده اند که جان ۱۶۰۰ نفر را گرفته، به ۶۵۰ هزار خانه  آسیب وارد آورده یا آنها را تخریب کرده و ۵۵۰ هزار هکتار زمین مزروعی را به زیر آب برده است.

با هجوم سیلها به سمت جنوب یک میلیون نفر به دلایل امنیتی از استان سند تخلیه شدند و در عین حال اکنون ۱۲ میلیون نفر در شمال غرب پنجاب آواره شده اند. در آسیب دیده ترین مناطق روستاها به کلی مستاصل مانده اند و در حال حاضر نجات مردم  مهم ترین اولویت به شمار می آید گرچه شرایط حاد مانع از انجام تلاشها می شود. به گفتۀ یخچال شناس پاکستانی، “اقبال خان”،  این فاجعه از تغییرات اقلیمی نشات می گیرد که الگوهای بارندگی های موسمی را تغییر می دهد و سبب ذوب سریع بیش از ۲۰۰ یخچال طبیعی در پاکستان می شود. دکتر “خان” خاطر نشان کرد که هم اکنون بیش از نیمی از دخایر آبی از دست رفته اند و گوشزد کرد که بعد از سیل، کمبود آب پیش خواهد آمد.

سیل شدید در کرۀ شمالی:

باران های بی وقفه اخیر که به سیل انجامید، ۵۵۶۰ خانه، ۳۶۰  ساختمان عمومی و کارخانه را ویران کرد. تقریباً ۱۵ هزار هکتار از زمین های زراعی به زیر آب رفت و جاده ها و پلها با جریان آب ویران شد و  راه آهن ها مسدود گردید. همچنین،  تجهیزات برقی آسیب دید.

به گفته کارکنان صلیب سرخ در کره شمالی، بسیاری از مردم به زمین های مرتفع تر رفتند، و ساکنین آسیب پذیر همچون سالمندان از اضطراب ناشی از این ضایعه در رنجند. کل شهر در منطقه  فیونگان جنوبی، به خاطر خسارات شدید ناشی از زمین لغزه در سیستم های آبی، بدون آب آشامیدنی سالم است.

در مرز شمالی کشور،  رود “تومن” به بالاترین میزان سطح آب خود رسید و باران های بی سابقه مناطق اطراف رود “یالو”  در مرز چین را به زیر آب برد و سبب شد ۴۰ هزار نفر از مردم شهر داندونگ چین خانه های خود را ترک کنند. بر اساس گزارشات، مقامات به برگزاری جلسات اضطراری پرداختند تا به مردم سیل زده کمک کنند، و اقدامات، برای بازسازی در راه است.

 

وقوع سیل های مکرر و شدید و بلایای دیگر ناشی از بر هم خوردن الگوهای اقلیمی است، سیاره درحال گرم شدن است که باعث آب شدن یخچال های طبیعی شده و سطح آبها در سراسر دنیا افزایش می یابد و سپس سیل رخ می دهد و بعد از آن با خشکسالی روبرو می شویم زیرا دیگر یخچال های طبیعی ما (منابع آب شیرین ما) از بین رفته اند و ما با کمبود آب روبرو می شویم و بهمراه آن زمین های مزرعی از بین می روند و با کمبود غذا در دنیا مواجه می شویم.

بیایید هرچه سریع تر تعادل را به سیاره زمینمان باز گردانیم. اگر هیچ کاری نکنیم، به نقطه بی بازگشت می رسیم. دانشمندان در آمریکا نتیجه گیری کرده اند که خوردن غذاهای وگان بمدت ۱ سال در خنک کردن سیاره کارآمدتر است تا راندن یک ماشین دوگانه سوز برای همان مدت زمان.  

پس، راه حل بسیار ساده است. ما فقط باید از محصولات حیوانی دوری کنیم. خوردن گوشت، لبنیات، تخم مرغ، ماهی را متوقف کنیم. اگر همه اینکار را بکنند، در کوتاهترین زمان، جهانی تغییر یافته خواهیم داشت.  

 

http://english.aljazeera.net/news/asia/2010/08/20108795249902616.html

http://www.boston.com/news/world/asia/articles/2010/08/07/storms_ground_relief_copters_in_pakistan/

http://www.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=111419&Itemid=2

http://peoplesworld.org/melting-glaciers-aggravate-pakistan-s-floods/

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gKcHB6rK0V4KB_OdX1Y5_LNFX63A

http://www.bloomberg.com/news/2010-08-06/north-korea-floods-destroy-thousands-of-homes-factories-near-china-border.html

http://news.smh.com.au/breaking-news-world/severe-damage-from-n-korea-floods-20100805-11kpk.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *