VELO0136

ریچ رول، ورزشکار گیاهخوار مسابقات فرا استقامت و رژیم غذایی او (بخش دوم)

VELO0136

من “ریچ رول” ورزشکار فرا استقامت و گیاهخوار وگان هستم. من وکیل نیز می باشم. به علاوه شوهر و نیز پدر  ۴ فرزند هستم.

در سال ۲۰۰۹، مجله “سلامتی مردان” او را یکی از “۲۵ مرد سالم جهان” نامید. در عرض ۲ سال، ریچ رول، از مرد ۴۰ ساله بدهیکل و فلک زده ای، به ورزشکار وگان خارق العاده ای تبدیل شد که در مسابقات استقامتی نظیر قویترین مردان جهان در کل آمریکا، نفر سوم شد!

شاید پیتا (سازمان طرفداران رفتار اخلاقی با حیوانات) بهترین حرف را زده باشد: که ریچ رول یک سوپرمن وگان است!   

 

 من در کالج، ورزشکار بودم و در دانشگاه استانفورد، در شنای رقابتی شرکت می کردم و خیلی به شنا علاقه داشتم. من در همه عمرم به ورزش شنا پرداخته ام، اما وقتی آن دوران تمام شد و کالج را تمام کردم، گویی ورزش های رقابتی هم به نوعی فراموش شد و بعد مشغول زندگی و خانواده و شغل شدم و مدت زمان زیادی فقط به این کارها پرداختم.

در شب تولد ۴۰ سالگی ام به اضافه وزن بسیار دچار بودم و خیلی بدهیکل شده بودم. در آن زمان حدود ۹۴ کیلوگرم وزن داشتم، مثل افراد خیلی چاق نبودم، اما اضافه وزن شدید داشتم و وزنم مدام در نوسان بود. برای آنکه واقعاً  یک تغییر مداوم در زندگیم  ایجاد کنم باید کاری اساسی انجام می دادم. و به کمک همسرم و در اثر تشویق های او به مدت یک هفته آب میوه و سبزیجات خوردم و بدنم را پاکسازی نمودم، کاری که قبلاً هرگز انجام نداده بودم و هرگز حتی به آن  فکر هم نکرده بودم.

این، تجربه ای عالی بود و پس از آنکه یک هفته فقط مایعات مصرف کردم، احساس بسیار خوبی داشتم و آماده بودم که رژیم غذایی ام را تغییر دهم و کاری متفاوت انجام دهم. لذا اولین کاری که انجام دادم، گیاهخواری بود. اما با خود فکر کردم: “من در نیمه راه هستم، چرا رژیم وگان را امتحان نکنم تا ببینم که چه احساسی دارم، بهتر است همه محصولات حیوانی را از رژیم غذایی ام حذف کنم و دیگر شیر و پنیر مصرف نکنم.”

من هرگز فکرش را هم نمی کردم  که این کار را انجام دهم، یا به انجام آن علاقمند باشم، اما آنرا امتحان کردم و در آن زمان احساس می کردم که این رژیم به درد من نمی خورد. اما پس از ۷ تا ۱۰ روز، انرژی ام به حد زیادی افزایش یافت و احساس بسیار خوبی داشتم و به این شکل به این کار علاقمند شدم و از آن زمان گیاهخوار هستم و بعد هم انجام تمرینات برای شرکت در مسابقات را آغاز کردم. اما در واقع همه چیز با تغییر رژیم غذایی آغاز شد.

richard-roll

رژیم گیاهی مقوی، “ریچ” را قادر ساخت تا تنها چند ماه پس از تمرین، در مسابقات قهرمانی “ابرمرد” جهان شرکت کند.

 


این سوپر من وگان، چطور پروتئین مورد نیاز بدنش را تامین می کند؟

 triathlon123
فکر می کنم در فرهنگ ما، در مورد نوع غذای یک ورزشکار سوء تفاهم های زیادی وجود دارد. درست است که برای بازسازی ماهیچه ها در حین تمرینات ورزشی و کارهایی از این قبیل به پروتئین نیاز دارید، اما به نظر من با گیاهخواری نیز می توان چنین کرد، طوریکه بتواند کارایی ورزشکار را افزایش دهد.

به عنوان مثال من فکر می کنم رژیم گیاهخواری سبب می شود که در بین تمرینات ورزشی خیلی سریع تجدید قوا کنم و به عنوان یک ورزشکار، هر چقدر زودتر تجدید قوا کنم، می توانم با قدرت بیشتری تمرین کنم و به مرور زمان نتیجه بهتری می گیرم. لذا فکر می کنم این کار از این جنبه، سود بسیاری برای من به همراه دارد.

rich_roll__his_child

سعی می کنم غذاهای سالم و گیاهی مصرف کنم. یعنی به هیچ وجه از غذاهای فرآوری شده استفاده نمی کنم. به عبارت دیگر غذاهای قلیایی مصرف می کنم تا درجه قلیایی خونم تنظیم شود.

زیرا بسیاری از غذاها، بویژه گوشت و محصولات لبنی، حاوی اسید هستند و یا واکنش اسیدی بدن شما را افزایش می دهند و این سبب التهاب می شود و از تجدید قوای شما جلوگیری می کند و بعد احساس خستگی می کنید. لذا مصرف غذاهای قلیایی یا غذاهایی که واکنش قلیایی بدن شما را بر انگیزند، از طریق رژیم گیاهی حاصل می شود. در رژیم گیاهخواری، ما مقدار زیادی حبوبات، مقدار زیادی کلم برگ، بروکلی و انواع سبزیجات مصرف می کنیم و اینها بخش زیادی از رژیم ما را تشکیل می دهند.

در صبح برای مدت کوتاهی تمرین ورزشی می کنم، گاهی بی آنکه چیزی بخورم، بیرون می روم و تمرین می کنم. اما اگر قرار باشد مدت زیادی دوچرخه سواری کنم یا هر تمرین دیگری انجام بدهم، معجون “ویتامکس” را می خورم نوشیدنی حاوی ویتامین می خورم، که در آن مواد غذایی تقویت کننده استقامت وجود دارد و ابرغذاهایی نظیر چیا، چغندر موچا و مقداری شیر نارگیل، و مقداری مکمل “وگا هول فود اپتیمایزر” که مقداری زیادی ویتامین و مواد معدنی دارد.

Untitled-1

 
من زیاد صبحانه نمی خورم، شاید فقط قدری نان تست با مقداری کره بادام بخورم و بعد از یک تمرین، ذخیره گلیکوژن خود را احیاء می کنم و مقدار کافی پروتئین به بدنم می رسانم تا بتواند تجدید قوا کند. لذا معجون ویتافیکس با انواع پروتئین های گیاهی نظیر پروتئین شاهدانه، پروتئین نخود، پروتئین برنج قهوه ای مصرف می کنم.

 فکر می کنم در مورد پروتئینهای گیاهی سوء تفاهم های زیادی هست. بسیاری از مردم نمی دانند که این گیاهان حاوی پروتئین هستند و آنقدر به شما پروتئین می دهند که بتوانید ورزشکار باشید و قدرت خود را حفظ کنید.

Dr_Klaper

پزشک و کارشناس تغذیه، دکتر مایکل کلپر، در مورد پروتئین های گیاهی توضیح می دهند:

اگر شما مواد غذایی کامل را بخورید، حتماً پروتئین کافی دریافت می کنید. هر ماده غذایی کامل، هر گوجه، هر بلال، هر لوبیا سبز، بین ۸ تا ۱۲ درصد پروتئین دارد. اگر در روز ۲ هزار کالری خود را از غذاهای گیاهی نظیر میوه ها، سبزیجات، گیاهان و غیره دریافت کنید، در روز ۴۰ تا ۵۰ گرم پروتئین دریافت می کنید.

 

من تقریباً ۴۰ سال، پزشک بوده ام؛ هرگز ندیدم که این افراد، حتی کسانی که مدت طولانی وگان بوده اند کمبود پروتئین داشته باشند. مشکلی وجود ندارد.

 

 در واقع پروتئین های گیاهی بهتر از پروتئین های حیوانی اند. یک رژیم وگان متنوع، سلامت، سرزندگی و  طول عمر را افزایش می دهد.

Dr. joel
کارشناس تغذیه مشهور و نویسنده، دکتر جوئل فورمن نیز این امر را تصدیق می کند:

اگر این سبزیجات را همراه با حبوبات، مغزها و دانه ها، بادام، پسته، کنجد و دانه آفتابگردان بخوریم به ابرغذاهایی جادویی و ترکیباتی حفاظتی دست میابیم که می توانند از بی نظمی ضربان قلب نیز پیشگیری نمایند. این غذاها کلسترول شما را پایین می آورند و موجب طول عمر می شوند. این غذاها از مرگ بخاطر ایست ناگهانی قلب جلوگیری می کنند. مغز را متوازن و متعادل می کنند. همچنین پروتئین لازم برای بدن تان را تکمیل می کنند.  فراموش نکنید که گیاهان سبز حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و به همین خاطر  گوریل ها، اسب آبی، کرگردن، فیل و زرافه، اینقدر بزرگ می شوند، زیرا گیاهان سبز می خورند، یعنی مقدار زیادی پروتئین می خورند و ما به این شکل یک غذای پروتئینی داریم که ریزمغذی ها زیادی دارد و همچنین مواد فتوشیمیایی، آنتی اکسیدانت و چیزهایی که سبب می شود بدن ما کندتر پیر شود و به این شکل جوانی، قدرت و سلامتی خودمان را تا سالهای زیادی حفظ می کنیم.

پروژه های بعدی ریچ رول این ابر قهرمان وگان چیست ؟

rich-roll-5ریچ رول می گوید: اصالت، تأثیرگذارتر از کلام است. من همواره سعی کرده ام اصیل تر باشم و با چیزهایی که مرا تحت تأثیر قرار می دهند و اشتیاق مرا بر می انگیزند و بیشتر به آنها علاقه دارم، ارتباط عمیق تری برقرار کنم و صادقانه احساسات و عواطف و تجربیاتم از انجام این کارها را با دیگران در میان بگذارم و این، افراد بسیاری را تحت تأثیر قرار می دهد. زیرا اگر شما از صمیم قلب صحبت کنید و حقیقت را بگویید و حقیقت تان را زندگی کنید، گویی جهانی خلق می کنید که مردم به آن جذب می شوند.

پروژه های بعدی ما راه اندازی “روش زندگی جای”  و برگزاری اعتکاف است که در این مورد هیجان زیادی دارم و بعد تمرین و مسابقه هستند. در واقع تمرکز بر اینهاست، تا محصولاتی مغذی را ترویج کنیم، کتاب آشپزی بیرون دهیم و برای مسابقات “ابرمرد” در ماه نوامبر آماده شوم تا بهترین را ارائه دهم .

 در واقع می خواهم به طور گسترده تری به ترویج تندرستی ام بپردازم و سخنرانی های عمومی برای تشویق مردم انجام دهم تا مردم بیشتر ترغیب شوند و اطلاعات پخش بشوند تا کمک شود مردم در زمینه  رژیم غذایی و فعالیت هایشان، انتخاب های سالمتری برگزینند. و این چیزی است که می خواهم تا آنجایی که می توانم به آن بپردازم.

جولی پیات(همسر ریچ): من و ریچ در نظر داریم  پیام تندرستی را به مردم برسانیم و برای آنها الگو باشیم تا بدانند که چطور  بتوانند محیط زیست ،جسم مادی و معنوی شان را احیاء کنند تا به اصل خویش بازگردند. آنها می توانند صدای خود، صدای برتر خویش را بشنوند.

از سایت زیر دیدن کنید تا از ماجراهای “ریچ رول” وگان، اطلاعات بیشتری بدست آورید: 

www.RichRoll.com

www.Jai-Lifestyle.com

http://www.zentriathlon.com/basecamp/

http://myvega.com/team-vega/ambassadors/meet-us/richard-roll-0

http://www.drfuhrman.com/ask/medical_staff.aspx 

قسمت اول ریچ رول :

http://phce.org/1388-06-13-15-06-51/544-1389-11-30-22-08-16.html


ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *