images

رودخانه های جهان در بحران به سر می برند.


بر اساس مطالعه ی جدیدی توسط محقق آمریکایی، پروفسور “پیتر مکاینتایر” از دانشگاه “ویسکانسین- مدیسون” و طراح “سیتی کالج” نیویورک، “چارلز وروزمارتی” شبکه ی رودخانه ها و زندگی های متکی به آنها در مقیاسی جهانی در “وضعیت بحرانی” به سر میبرند.

 


 

 

این تحلیل برای نخستین بار رودخانه های مهم جهان را بر اساس دو معیار اساسی ارزیابی کرد: ثبات منابع آبی و حفظ تنوع زیستی.

 

 

دانشمندان در کل پی بردند که منابع آبی نزدیک به % ۸۰ از  جمعیت جهان شدیداً در معرض خطر قرار دارند و بیش از ۳۰ عدد از ۴۷  رودخانه ی بزرگ جهان  از نظر امنیت آبی حداقل با خطر نسبی مواجه اند. 

چهارده عدد از این ۴۷ رودخانه یا حدود یک سوم از آنها نیز در معرض خطر بسیار شدید از دست دادن تنوع زیستی قرار دارند.

علت آن تا حدی ناشی از پروژه های کلان زیربنایی همچون سدهاست که آبرسانی برای انسانها را تضمین کرده اند ولیکن زندگی هزاران گونه ی گیاهی و حیوانی را به خطر انداخته اند.

 

دانشمندان در نهایت شگفتی این را نیز دریافتند که رودخانه های کشورهای پیشرفته بیش از همه در معرض خطر هستند. به علاوه محققان اظهار داشتند که احتمالاً یافته های آنان محتاطانه می باشند زیرا این مطالعه اثرات آلودگی ناشی از فعالیتهایی همچون استخراج معادن یا آلاینده هایی را که مثلاً با بالا بردن میزان مواد دارویی در آب  به حیات وحش آسیب می رسانند، در نظر نگرفته است.

ولی دانشمندان در نظر دارند از چارچوب تحلیلی این گزارش برای اطلاع رسانی دقیقتر به تصمیم گیرندگان بهره ببرند و توصیه هایی برای بهبود این وضعیت بالقوه خطرناک برای ادامه ی حیات به آنها ارائه دهند.         

 

بسیاری از کشورهای دنیا با کمبود آب مواجه هستند. در هندوستان و چین، حتی در آمریکا، بسیاری از جاها با  کمبود آب مواجه هستند. این فقط یک نیاز اولیه است. چون همه آب رودخانه ها را استفاده میکنند تا آن را به   دامپروری های صنعتی برسانند. آنها باید آب زیادی را  صرف حیوانات کنند و برای تولید علوفه جهت تغذیه دام ها هم از آب استفاده میکنند و وقتی حیوانات را میکشند، یا قبل از کشتار حیوانات، برای تمیز کردن آغل های آنها  مجبورند هر روز آب مصرف کنند و کثیفی ها را شسته و به رودخانه بریزند. برای همه ما آب کافی وجود دارد، بعلاوه بیش از نیاز همه است! از وقتی که صنایع دامداری را برای تولید گوشت آغاز کردیم همه چیز بدتر شده- ما کمبود بیشتری داریم، دمای بالاتر، رنج بیشتر، مصائب بیشتر، گرسنگی و جنگ بیشتر.   

 

برای تولید یک وعده گوشت گاو،  ۴۶۶۴ لیتر آب مصرف میشود، اما کل آب مصرفی برای یک وعده غذای وگان، فقط ۳۷۱ لیتر است. بخش دامداری بزرگترین منبع آلوده کننده آب میباشد.  آب برای هستی ما حکم همه چیز را دارد.  ما باید از آب حراست کنیم؛  باید هر کاری که توان اش را داریم، انجام دهیم. و قدم اول با وگان شدن (گیاهخوار کامل) آغاز می شود.  

 

http://www.physorg.com/news204985121.html

http://www.france24.com/en/20100929-river-crisis-worsens-threat-water-scarcity-study

Source: Water Inputs in California Food Production, University of California -Davis

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *