ذوب یخ گرینلند ما را بسوی نقطه بحرانی میبرد.

 دانشمندان انگلیسی از دانشگاه ابریستویث در ویلز یخ های گرینلند را که بسیار سریع در حال ذوب هستند اندازه گیری میکنند، گرینلند بزرگترین صفحات یخی دنیا بعد از یخهای قطب جنوب را دارا است. یک گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر آلون هوبارد که یک ماه روی این صفحه کمپ زده بود، کشف کرد که الگوهای ذوب تابستانی، ۶ هفته زودتر از حالت عادی آشکار شدند. بعلاوه دکتر بارتهولومو از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، اخیرا کشف کرد که یخچالهای گرینلند، درمقایسه با زمستان، ۲۲۰% سریعتر بسوی دریا در حرکت هستند، که یک متغیر بسیار بزرگتری نسبت به متغیرهای سابق است. دانشمندان نگرانی فزاینده خود را درمورد نتایج مخربی که ذوب کل این صفحه یخی میتواند داشته باشد، ابراز کردند.

متخصص نروژی یخچالها دکتر ولی البرت کالیو ازFrozen Isthmuses’  Protection Campaign of  the Arctic and North  Atlantic Oceans   میگوید: “افزایش سطح دریا میتواند بین ۷ تا ۱۰ متر باشد. وقتی یخ بدرون دریا بیافتد به اندازه ی وزن خود، آب را جابجا می کند و موجب افزایش سطح آب میشود. ولی خطرناکترین عواقب، افزایش سطح‌ دریاها نیست.  بر طبق گفته آقای کالیو، بدلیل اینکه تکه های عظیم یخ گرینلند در حال ذوب شدن به دریا می روند، اقیانوس ممکن است بطور قابل ملاحظه ای سرد شود و آب و هوای جهانی را تغییر داده و نیازهای حیاتی  مانند موجودیهای مواد غذایی  را به خطر اندازد. دومین جنبه آن خنک شدن آب و هوا است که شاید بسیار  بیشتر جدی تر است تا بالا آمدن سطح دریا زیرا امنیت غذایی جهان توسط آن در خطر است.

ممکن است سالهایی بدون محصولات کشاورزی وجود داشته باشند و برق قطع شود زیرا نیروگاه های برق معمولاً در کنار ساحل میباشند. این در واقع میتواند فردا اتفاق بیفتد و ما آنوقت به ناگاه پی خواهیم برد که جامعه و شیوه زندگی ما بخاطر این مسئله، فلج شده است. با این وجود یک فاجعه ی دیگر ممکن است از حرکت های زیر زمینی زمین به وقوع بپیوند که بخاطر آب شدن یخ است که به نوبه ی خود وزن یخچالها که فشاری بر زمین بوده را از بین می برد.

دانشمندان سالانه تاکنون بالا آمدن ۲٫۵ سانتیمتری زمین های ساحلی گرینلند را مشاهده کرده اند که به گفته آنان در حال افزایش می باشد و وقوع فعالیتهای آتشفشانی را بالا می برد. وقتی آب زیر زمینی به عمق بسیار زیادی در زمین برود، به گاز هیدروژن و اکسیژن مواد گداخته آتشفشان تبدیل میشود. و وقتیکه فشار کم باشد این گاز شروع به سر رفتن میکند و مواد گداخته ی آتشفشانی را به سطح می آورد، فشار را زیاد می کند و  بعد یک آتشفشان فوران میکند. وقتیکه آتشفشانها فعال شود مواد گداخته ی آنها حتی موجب آب شدن یخ‌ بیشتری میشود که با این چرخه ممکن است تمام یخ های گرینلند بطور کامل ذوب شوند.

وقتی ذوب یخ شدیدتر شود، فعالیتهای آتشفشانی بیشتر میشوند. پس خطر یک رویداد بدون کنترل وجود دارد و  نقطه بحرانی که بدتر میشود. بیایید با هم به اقدامات متعادل کننده ی زمین از طریق انتخاب فوری عادتهای دوستدار محیط زیست بپردازیم.

گرینلند هر روز ۸۵ میلیون تن از کوههای یخی خود را به علت گرمایش جهانی از دست می دهد و با سرعتی که هر سال  ۷ درصد افزایش می یابد و اگر کل یخ قطب جنوب و گرینلند آب شوند – آنگاه سطح آب دریاها میتواند بالغ بر ۷۰ متر بالا بیاید که برای اکثر موجودات روی زمین  کشنده یا فاجعه آمیز خواهد بود. ما برای حل آن، باید سریعاً اقدام کنیم و باید رژِم غذایی وگان را اتخاذ کنیم.

ناسا اعلام کرده که در واقع متان بیش از آنچه قبلاً تصور می شد در گرمایش جهانی نقش دارد و در ۲۰ سال ۱۰۰ برابر بیشتر گرمای جوی را جذب می کند. و بزرگترین منبع متان دامپروری است. ما یک مزیت زمانی داریم، زیرا یکی از جنبه های متان این است که تقریباً ظرف مدت ۱۲ سال برطرف می شود، در حالیکه دی اکسید کربن تا هزاران سال در اتمسفر  باقی می ماند. بنابراین اگر متان ناشی از دام را حذف کنیم، سیاره فورا خنک می شود!   

http://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/2010/06/02/scientists-study-the-thin-ice-of-greenland-91466-26568263/

http://tvnz.co.nz/world-news/greenland-glacier-slide-speeds-220-3534319?ref=rss

http://www.winnipegfreepress.com/greenpage/environment/floating-dogsled-sculptures-now-on-sea-floor-after-iceberg-melts-too-quickly-95788939.html

http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=127381&sectionid=3510212

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *