دکتر نیل برنارد، یک گیاهخوار: فیبر در درمان و پیشگیری از سرطان (قسمت سوم)

دکتر نیل برنارد، رئیس  پروژه سرطان است، یک سازمان غیر انتفاعی در آمریکا که با ارائه اطلاعات و تحقیقات در مورد تغذیه، به پیشگیری از سرطان کمک میکند. این پروژه از زمان بنا شدن در سال ۲۰۰۴، در جهت ترویج رژیم وگان به عنوان درمان سرطان تلاش میکند. پروژه سرطان، وابسته به “کمیته پزشکان طب مسئولانه” است، گروهی که در سال ۱۹۸۵ توسط دکتر بارنارد بنا شده است، این کمیته فعالانه، در افزایش آگاهی در مورد فواید رژیم گیاهی، تلاش میکند و این کار را با پروژه هایی نظیر برنامۀ ۲۱روزه برای آغاز رژیم وگان (رژیم کاملا گیاهی)، انجام می دهد و در جهت بهبود تغذیه عموم، رهنمودهایی ارائه می دهد. دکتر برنارد به عنوان محقق اصلی در بسیاری از تحقیقات کلینیکی، به بررسی ارتباط میان رژیم غذایی و سلامت می پردازد و مقالات او در مجلات علمی و پزشکی برجسته به چاپ رسیده است.  رسانه های ملی در آمریکا اغلب نظرات او در مورد موضوعات مهمی در زمینه های تغذیه، سلامت و درمان را جویا میشوند. اینک آخرین بخش از برنامه دکتر برنارد، “تغذیه با غذاهای کم چرب” با عنوان “فیبرهای مطلوب” دو بخش از دی وی دی “تغذیه درست برای درمان سرطان” را به شما ارائه می دهیم:

 

 

 

 

 

دکتر “دین اورنیش” از جمله کسانی است که به خاطر نشان دادن اثر رژیم گیاهخواری و دیگر تغییرات در روش زندگی، در معکوس کردن روند بیماری قلبی، شهرت یافت. وقتی شما کلسترول و  چربی حیوانی را از غذای خود حذف کنید و سبزیجات و میوه های تازه را به رژیم خود بیفزایید، رگهای قلب شما گشوده می شوند. او بر روی ۹۳ نفر  این تحقیق را انجام داد. همه آنها سرطان پروستات داشتند، اما از آن نوعی که نیاز نیست فوراً عمل جراحی انجام دهند، آنها چیزی به نام پی اس آ را در خود دارند. در این مورد چیزی شنیده اید؟  آنتی ژن مخصوص پروستات. با آزمایش خون معلوم می شود که اگر شما سرطان داشته باشید، به سرعت پیشرفت میکند یا به کندی و اگر سرعت آن زیاد نباشد، میتوانید صبر کنید. خلاصه مردانی که در این تحقیق شرکت داده شدند، نیمی از آنها از رژیم گیاهی تبعیت می کردند. وگان ها که رژیم کامل گیاهی دارند، بدون محصولات حیوانی و مقدار کمی روغن مصرف میکند، و برنامه از این قرار بود و گروه دیگر، رژیم غیر وگان (غیر گیاهی) را دنبال می کردند.  ۹۳ مرد در این تحقیق بودند و آنها دریافتند که در گروه کنترل، یعنی گروهی که رژیم غذایی شان را  تغییر ندادند،  میزان پی اس آی آنها به اندازه مردان دچار سرطان بود و بدتر شده بودند و با گذر زمان بیماری آنها، ۶ درصد شدت یافت و از میان مردان گروه، ۶ نفر به وضعیتی رسیدند که دیگر نمی توانستند صبر کنند. و باید مورد درمان قرار می گرفتند. سرطان آنها بدتر میشد. اما در گروه وگان، چیز متفاوتی روی داد. پی اس آی آنها، ثابت نماند، و در واقع به طور متوسط کاهش هم یافت، به این معنا که آن افراد سالم تر میشدند و  حتی یک نفر از آنها هم به درمان نیازمند نشد. لذا این روش واقعاً کار می کند و روش مؤثری است. حذف چربی از رژیم غذایی تان، اولین گام است، اما گام بسیار مهمی است. خب، پس ابتدا چربی را از رژیم مان حذف می کنیم و مصرف غذاهای ناسالم را کاهش می دهیم و به جای آن غذای سالم مصرف می کنیم. بیایید دست به کار شویم.

 

 

اینک سخنرانی دکتر بارنارد با عنوان “فیبر مطلوب” از دی وی دی “تغذیه درست برای درمان سرطان” را ارائه می دهیم.


وقتی محققان به بخشی از رژیمی که می تواند در مقابله با سرطان، یاری مان دهد، از آن پیشگیری کند و یا به درمان آن بپردازد، و در کل سلامت عمومی را  بهبود بخشد، نگاهی انداختند، یکی از موارد بسیار مهم را وجود فیبر دانستند.

 

فیبر چیست؟  فیبر یعنی زبرینه گیاهی، و منظور از آن این است که فیبر بخشی از گیاه است که فوراً هضم نمیشود و از بسیاری جنبه ها به ما کمک می کند. یکی از چیزهایی که از آن می دانید این است که به بدن نظم می بخشد، مردم معمولاً اینطور می گویند. کار فیبر این است که چیزها را به حرکت در می آورد و این علاوه بر غذا،  شامل مواد سرطان زا نیز می شود.

 

اگر در غذای ما یک چیز غیر سالم موجود باشد، هر چه سریعتر از بدن خارج شود، برای ما بهتر است. از جمله اگر چیزی در غذا باشد که بتواند موجب ایجاد یا توسعه سرطان روده در شما شود، و به سلولهای روده تان حمله کند،  از بدن خارج می شود و سریع هم خارج می شود، که این خوب است. 

 

 

یک نکته دیگر هم هست: فیبر به حذف چیزهایی کمک می کند که در بدن شما می چرخند. چگونه؟

 

کبد شما، جریان خون تان را تصفیه میکند، در هر دقیقه از روز، خون وارد کبد می شود و  کبد چیزهایی که به آنجا   تعلق ندارد را پیدا می کند. چیزهایی مثل هورمون استروژن، یا تستسترون. شما به مقداری از این مواد نیاز دارید، اما اگر مقدار آنها زیاد باشد، کبد آنها را خارج می کند و  از شر کلسترول اضافی، داروهای اضافی و چیزهایی نظیر این راحت می شود. کار کبد این است که خون را تصفیه می کند، و هر ذره استروژن اضافی را از خون بیرون می کشد و  آن را به مجرای صفرا  می فرستد و از آنجا نیز به روده میرود و این ذره استروژن اضافی در روده به فیبر می چسبد و با آن از بدن خارج می شود. لذا اگر شما فکر می کنید که مقدار زیاد استروژن در بدن شما به بروز سرطان سینه می انجامد، یک رژیم پر فیبر میتواند مقدار اضافی استروژن را از بدن تان خارج کند.

 

یک مشکل این است که بسیاری از مردم فیبر کافی در غذای خود ندارند. مثلاً فرض کنید صبحانه شما گوشت و تخم مرغ باشد. در این غذاها چقدر فیبر وجود دارد؟ گوشت و تخم مرغ، گیاهی نیستند،  لذا فیبر گیاهی ندارند. فرض کنید برای نهار، ماست و سینه مرغ بخورید؛ در اینها چقدر فیبر است؟ هیچی، درسته؟ لذا کبد به تصفیه خون می پردازد و آن ذره استروژن اضافی را بیرون می برد و استروژن به مجرای صفرا و  از آنجا به روده میرود، به دنبال فیبر میگردد، و حالا فیبر کجاست؟ فیبری وجود ندارد! و دوباره جذب جریان خون می شود و بعد از طی کردن چرخه قبلی، مجدداً وارد کبد میشود. کبد میگوید:  “تو اینجا چه کار میکنی؟ فکر کردم از شر تو راحت شدم.” و دوباره آن را از خون بیرون می کشد و به مجرای صفرا و بعد به روده می فرستد، دوباره جستجو به دنبال فیبر صورت می گیرد و فیبر کجاست؟ فیبری وجود ندارد، و دوباره جذب میشود.  استروژن این چرخه را بارها و بارها تکرار میکند. که به آن چرخه انتروهپاتیک می گویند.  “انترو” به معنای روده است، و “هپاتیک” به معنای کبد، همچون هپاتیت. و این چرخه نه تنها در مورد استروژن، بلکه در مورد کلسترول هم وجود دارد. کلسترول هم مدام این چرخه را طی میکند تا زمانی که شما فیبر بخورید. شما معمولاً در مورد خوردن سبوس و غلات می شنوید، این مواد مقدار کلسترول خون را  کاهش می دهند. کار آنها این است. که زیاد پیچیده نیست. آنها کلسترول کبد را می گیرند، و کاری میکنند که دیگر جذب خون نشود. و این کار خوبی است. در مورد تستسترون هم  همینطور است و شما نمیخواهید مقدار تستسترون اضافی که موجب سرطان پروستات میشود را داشته باشید. فیبر به شما کمک میکند و جلوی این کار را می گیرد. و به برداشتن تستسترون اضافی کمک می کند.

 

مقدار فیبر غذایی که می خورم چقدر است؟

 

میخواهم به شما کمک کنم که مقدار فیبر غذای خود را  تعیین کنید و شما در عرض چند دقیقه خواهید فهمید که در اجناس فروشگاه ها چقدر فیبر است، بدون آنکه به برچسب آنها نگاه کنید. با موز شروع می کنیم. در موز، چقدر فیبر است؟ شاید مقدار دقیق آنرا ندانید، اما یک حدسی بزنید. مقدار تخمینی آن را بگویید. یک گرم، ۱۶هزار گرم، فکر میکنید در موز چقدر فیبر وجود دارد؟

 

حدود ۲٫۷ گرم، در یک موز متوسط. به ۳ نمی رسد.

سیب هم شبیه موز است، فیبر آن حدود ۳٫۷ گرم است، فقط کمی بیشتر. طالبی چطور؟ حالا شما یک سرنخ دارید. اگر یک فنجان طالبی را در نظر بگیرید، که مقدار آب آن بیشتر است، فیبر کمتری در آن می بینید. لذا اگر موز، ۲٫۷، و سیب، ۳٫۷ فیبر دارد، فیبر طالبی چقدر است؟

بین ۱ و ۲. درست است، حدود ۱٫۳ گرم. حالا  می دانید که میوه جات به طور متوسط  ۳ گرم فیبر دارند. ۳ گرم در هر میوه.

 

حالا به سراغ سبزیجات می رویم. مثلاً یک فنجان بروکلی؟ حدس بزنید. یک سرنخ وجود دارد. بروکلی به اندازه میوه معمولی آبدار نیست، کمی فیبردار تر است. فکر می کنید در یک فنجان بروکلی، چقدر فیبر وجود دارد؟ حدود ۴٫۶. لذا یک فنجان بروکلی حدود ۴٫۶ گرم فیبر دارد.

هویج چطور؟  آیا شبیه بروکلی است، یا شبیه طالبی؟ بیشتر شبیه بروکلی است و فیبر دار است، حدود ۵٫۲ گرم در یک فنجان هویج، فیبر وجود دارد.

در مورد کاهو  چطور؟ مقدار فیبر آن زیاد نیست و به اندازه بروکلی نمی رسد. ۱٫۲ گرم فیبر دارد.

لذا یک فنجان سبزیجات به طور متوسط ۴ گرم فیبر دارد. میوه جات، ۳ گرم، اما در مورد کاهو مقدار آن کمتر است. حالا در مورد حبوبات بگویید. چطور است نصف فنجان لوبیا را بررسی کنید؟ در آن چقدر فیبر وجود دارد؟ یک سرنخ دارید. لوبیا، آبدار نیست. و فیبر آن زیاد است. پس در نصف فنجان لوبیا چقدر فیبر است؟ ۷٫۵ گرم فیبر دارد.

در مورد لوبیای پخته چطور؟ حدود ۶٫۴ گرم.  

 

حالا به سراغ گروه غلات می رویم. در مورد نان سبوس دار چطور؟ در واقع یک تکه از این نان حدود ۲ گرم فیبر دارد. در مورد نان سفید چطور؟ حدود نیم گرم فیبر در آن هست. لذا یک تکه نان سفید  ممکن است حدود یک گرم، و یک نان غلات کامل، حدود ۲ گرم فیبر داشته باشد.

 

نتیجه: میوه ها، ۳ گرم، سبزیجات، ۴ گرم، و حبوبات، ۷ گرم و نان که فکر می کنیم فیبر زیادی دارد، از همه کمتر فیبر دارد.

 

پس بالاترین میزان فیبر در حبوبات است، حدود ۷ گرم در نصف فنجان. و بعد سبزیجات، حدود ۴ گرم، و میوه جات، حدود ۳، نان سفید، حدود ۱ گرم، و نان غلات کامل حدود ۲ گرم. غلات معمولی، حدود ۳ گرم.

 

در یک تکه گوشت چقدر فیبر است؟ حیوانات، فیبر گیاهی ندارند، پس پاسخ صفر است. در مورد شیر چطور؟ صفر، زیرا از حیوان است، نه از گیاه. شیر بدون چربی چطور؟ اگر شیر بدون چربی ارگانیک داشته باشیم، چطور؟ مقدار فیبر آن باز هم صفر است. تخم مرغ چطور؟ صفر است.

 

محصولات حیوانی فیبر ندارند، محصولات گیاهی فیبر دارند. آیا فیبر واقعاً کمک میکند؟ پاسخ، مثبت است. فرض کنید که می خواهید مقداری وزن کم کنید، یکی از بهترین کارها افزایش فیبر رژیم غذایی تان است. یک مثال برای شما می زنم. هر ۱۴ گرم فیبر موجود در غذای روزانه شما، میتواند مصرف کالری را  تا % ۱۰ کاهش دهد.

لذا شما به همان اندازه  غذا می خورید، اما با افزایش فیبر، کالری جذبی را کاهش می دهید. گاهی این امر برای من روی میدهد. و بی آنکه گرسنه باشم، به طور طبیعی وزن کم می کنم. فیبر، چیز خوبی است. به هضم غذا کمک میکند، دفع مواد را راحت تر می کند، کلسترول را کاهش میدهد، و به این ترتیب خطر ابتلا به سرطان را کم می کند. یک فیبر سالم تا این اندازه قدرت دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر  در مورد پروژه سرطان، لطفاً از این سایت دیدن کنید:

 

دی وی دی های  “تغذیه درست برای  درمان سرطان” و  و کتاب الکترونیکی “راهنمای درمان سرطان” به طور رایگان در همین سایت برای دانلود در دسترس هستند.  

 

مواد حفاظتی رنگارنگ و اثر بخشی ممکن

غذاها

رنگها

لیکوپن : دارای خواص آنتی اکسیدانی و کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات

گوجه فرنگی و تولیدات آن – هندوانه

قرمز

بتاکارتن : محافظت از سیستم ایمنی بدن و یک آنتی اکسیدان قوی

هویج – سیب زمینی – انبه – کدو تنبل

نارنجی

ویتامین سی و فلاونوئید : جلوگیری از رشد سلول تومور – دارای موادی در دفع سموم مضر

مرکبات – لیموها – گریپ فروت – عنبه – هلو و شفتالو

زرد- نارنجی

اسید فولیک و ویتامین B9: کمک به ساختن سلول های سالم

اسفناج کلم پیچ سبزیجات خانواده کلم

سبز

به جذب خواص آنتی اکسیدانی گیاهان کمک میکند و وجود استروژن اضافی و مواد کارسینوژنیک در بدن را محدود می کند

کلم بروکلی – بروکسلجوانه ها – گل کلم و برگ کلم

سبز – سفید (سبز کمرنگ)

تخریب سلولهای سرطانی و کاهش تقسیم سلولی و محافظت از سیستم ایمنی بدن

سیر – پیاز – موسیر و پیاز کوهی – مارچوبه

سفید – سبز سبز مایل به سفید

آنتی اکسیدانها : تخریب رادیکال های آزاد

زغال اخته – انگور – آلو

آبی

سبب کاهش تولیدات استروژن و هورمونهای اضافی میشود

انگور – توت – آلو

قرمز ارغوانی

فیبر : دفع کننده مواد زائد و اضافی و مواد کارسینوژنیک از بدن

همه حبوبات و سبزیها

قهوه ای

** لازم به ذکر است که مواد کارسینوژنیک به مواد سرطان زایی گفته می شود که در اثر فرایند پخت (خصوصاً در فرآورده های گوشتی) به وجود می آید .

www.CancerProject.org

http://www.cancerproject.org/diet_cancer/index.php

http://www.cancerproject.org/webcasts/index.php

http://www.cancerproject.org/ask/index.php

http://www.cancerproject.org/symposium2006/seminars/barnard.php

http://www.worldcancercampaign.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=807

http://www.nealbarnard.org/diabetes_tour.htm

http://helpthem.persianblog.ir/post/420/

http://www.cancerproject.org/resources/pdfs/2009RainbowPoster.pdf

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان و پیشگیری از سرطان می توانید به قسمت اول و دوم مقالات دکتر نیل برنارد در این خصوص مراجعه کنید:

http://phce.org/health/333-1389-05-13-11-56-12.html

http://phce.org/health/336–q-q-.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *