Dr. joel

دکتر جوئل فورمن: ترویج سلامت بهینه از طریق گیاهخواری کامل (قسمت اول).

 دکتر فورمن، پزشک محترمی در ایالات متحده آمریکا هستند که در زمینه پیشگیری و درمان چاقی و دیگر بیماریها تخصص دارند و این کار را از طریق تغذیه و درمانهای طبیعی انجام میدهند؛ ایشان در بسیاری از برنامه های رادیویی و تلویزیونی آمریکا شرکت کردند و چندین کتاب در مورد تغذیه نوشته اند که کتابهای پرفروش “خوردن برای زیستن،” “فرزندتان را در برابر بیماری مقاوم کنید“، “حفاظت از زندگی در مقابل کلسترول”، “خوردن برای سلامتی” میباشند. دکتر فورمن بر این باورند که برای کاهش بیماری های جدی ناشی از انتخاب های غذایی نابخردمندانه، راهی سازنده وجود دارد:

هم اینک شرکتهای “فست فود” و غذاهای فرآوری شده، در سراسر جهان رو به افزایش هستند و مردم بیشتر دچار اضافه وزن شده اند، چاقی، بیماریهای قلبی،  دیابت، سکته و حتی سرطان بیشتر شده اند. خبر خوب این است که علم تغذیه تا جایی پیشرفت کرده است که میتوان افرادی بدون بیماری قلبی داشت، میتوان بر سرطان پیروز شد و میتوان سکته را در میان مردم متوقف کرد تا همچنانکه مسن تر میشوند در سالهای آینده عمرشان به دیوانگی دچار نشوند.

رازی که بوسیله آن میتوانیم خود را حفاظت کنیم، در ارتباط با تغذیه مان است.

 

دو نوع مواد غذایی وجود دارد:…

مواد غذایی ماکرو که حاوی کالری هستند و این کالریها، چربی، کربوهیدرات و پروتئین نامیده میشوند و اگر شما مقدار زیادی مواد غذایی ماکرو بخورید، در واقع مقدار زیادی چربی، مقدار زیادی کربو هیدارت، مقدار زیادی پروتئین خورده اید و دچار اضافه وزن میشوید، و به پیری، بیماریی قلبی  و سکته دچار میشوید. غذاهایی نیز هستند که  ریزمغذی ها نام دارند و  این دسته از غذاها کالری ندارند. این غذاها، چیزهایی نظیر  ویتامین ها، مواد معدنی و  مواد فیتو شیمیایی می باشند.

بدن انسان تنها به مقدار کمی ریزمغذی ها نیاز دارد، اما نقش این مواد در سلامت ما برآورد نکردنی است.

در حدود ۸۰ سال پیش، در سال ۱۹۳۰، دانشمندان در ابتدا ۱۴ نوع ویتامین و حدود ۲۰ نوع مختلف مواد معدنی را کشف کردند و همه گفتند: “وای، عالی است، میتوانیم به مردم کمک کنیم که بیشتر عمر کنند، میتوانیم به مردم کمک کنیم که سالم تر باشند.” اما آنچه در خلال سالهای ۱۹۳۵ تا ۲۰۰۵ روی داد، این بود که میزان بیماری قلبی  در سراسر جهان افزایش یافت، میزان سکته و سرطان افزایش یافت و این روند در طول ۷۰ سال به طور مستمر ادامه داشت. ما متوجه این موضوع نشده بودیم تا اینکه ۱۵ سال پیش دریافتیم که در غذاهای ما نوع سوم ریزمغذی ها به نام مواد فیتو شیمیایی، وجود ندارد و این فقدان به این خاطر است که این مواد در غذاهای فرآوری شده و  محصولات حیوانی یافت نمیشوند، بلکه در میوه ها و سبزیجات  وجود دارند.

لذا آن موقع فکر کردیم که میتوانیم مقداری ویتامین و مواد معدنی به غذاهای فرآوری شده بیفزاییم یا از مکمل های ویتامین استفاده کنیم و همین برای ما کافی است.

اما اشتباه میکردیم زیرا اینک میدانیم که در هر گوجه فرنگی هزاران ماده مغذی مختلف وجود دارد! در هر کلم، هر تکه کاهو، هر خیار،  هر لوبیا یا توت، و در هر جوانه، صدها و حتی هزاران ماده مغذی وجود دارد که  برای حفاظت از سلامت ارزشمند ما بسیار مهم هستند.

لذا اگر به مجموع چیزهایی که در عرض ۱۵ سال گذشته، در علوم غذایی آموختیم، بنگریم، درمی یابیم که باید رژیمی حاوی مواد مغذی بسیار داشته باشیم، رژیمی غنی از ریزمغذی ها که نه فقط  شامل موادی که ۷۰ سال پیش کشف کردیم، می باشند، بلکه مواد غذایی جدیدی که اینک کشف می کنیم، همچون مواد مغذی که در میوه ها و سبزیجات طبیعی، حبوبات، مغزها و دانه ها  وجود دارند را نیز شامل میشوند.

 

کشورهای سراسر جهان در زمینه حفاظت از سلامت مردم اشتباهات بسیار بزرگی مرتکب شده اند.

اشتباه ما این بود که فکر کردیم: می توانیم هر چیزی بخوریم، میتوانیم آرد سفید بخوریم، میتوانیم نان بخوریم، میتوانیم ماکارونی بخوریم، میتوانیم شکر بخوریم، و میتوانیم هر روز نوشابه گازدار بنوشیم! ما پیتزا می خوردیم، همبرگر می خوردیم، به مک دونالد، برگر هات، پیتزا کینگ می رفتیم و  همه چیز می خوردیم، اما این کارها واقعاً مضحک بوده،  زیرا ما همه چیز میخوردیم چه با خاصیت غذایی چه بدون آن. لزومی نداشت مواد غذایی ما شامل ریزمغذی ها باشند، همینکه قرص ویتامین میخوردیم فکر میکردیم، کافی است.

اما ما دریافته ایم که این رژیم درست نیست! ما در واقع باید مواد غذایی واقعی بخوریم.

مواد غذایی واقعی میتواند در مقابل بیماریهای مهلک و خطرناک قلبی و مصیبت های پزشکی ما را حفاظت کند.

 

یک رژیم غذایی سالم چیست؟

باید رژیم غذاییمان غنی از مواد مغذی و کالری کم باشد. یک رژیم غذایی سالم، باید گیاهی باشد. بیشتر چیزهایی که میخوریم باید شامل مواد فیتو شیمیایی حاصل از گیاهان باشد. لذا ماکارونی، نان سفید و برنج سفید، دارای مواد فیتو شیمیایی و  آنتی اکسیدان نیستند. در این غذاها،  مقدار قابل توجهی از  ویتامین “ای” و ویتامین “کا”، فولیک اسید، بيوفلاونوئيدها ،لیگنن ها، استرول های گیاهی، همه این مواد فیتو شیمیایی، و  كاروتنوئيدهایی که در مقابل بیماری از ما محافظت میکند، وجود ندارد.

موضوع این است که ما به اندازه کافی ریزمغذی ها بدست نمی آوریم. به همین خاطر است که مردم دچار اضافه وزن میشوند، به همین خاطر مردم، دچار دیابت میشوند، و به همین خاطر است که مردم به خاطر سکته قلبی می میرند.

اینک علوم غذایی  پیشرفت کرده و به جایی رسیده که دیگر مردم به چنین بیماریهایی دچار نشوند و به جای اینکه برای کاهش فشار خون خود به نزد دکتر روند، و قرص مصرف کنند، و یا با مصرف دارو درد سینه خود را برطرف نمایند، و یا قلب خود را جراحی کنند، یا روشهایی به کار برند که  قلب به طور بهتری خون را پمپ کند،  روش تغذیه خود را درست کنند، زیرا این کارها موجب افزایش طول عمر آنها نمیشود.

قوی ترین روش و بهترین دارو  چیزی است که میتوانید در خانه خودتان نیز انجام دهید، در آشپزخانه تان، در باغ های خودتان، و آن این است که در زندگی، از سلامتی ارزشمند خود محافظت کنید. پزشکان نمی توانند با دارو یا عمل جراحی، این کار را برای شما بکنند.

اگر همه ما رژیمی داشته باشیم که آنرا  رژیم گیاهی مغذی” می نامیم، در واقع بدنبال مصرف غذاهایی خواهیم بود که غنی از مواد مغذی هستند.

از جمله همین ریز مغذی ها، گیاهان سبز هستند. گیاهان سبز بهترین هستند زیرا در هر کالری، مقدار زیادی مواد مغذی دارند، بیش از هر غذای دیگری. پس یک تکه کلم بروکلی، یا مقداری کلم یا کلم برگ، که پروتئین زیادی دارند، استفاده کنید و فراموش نکنید که گیاهان سبز حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند و به همین خاطر  گوریل ها، اسب آبی، کرگردن، فیل و زرافه، اینقدر بزرگ میشوند، زیرا گیاهان سبز میخورند و گیاهان سبز حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند. ما به این شکل، یک غذای پروتئینی داریم که دارای ریز مغذی ها، مواد فیتو شیمیایی، آنتی اکسیدان و چیزهایی که سبب میشود بدن ما کندتر پیر شود است و به این شکل، جوانی، قدرت و سلامتی خوب مان را تا سالهای زیادی حفظ میکنیم.

 

چگونگی انتخاب غذاهای سالم و مقوی:

 

اولین شماره: حبوبات هستند،حبوباتی همچون لوبیا قرمز، لوبیای سفید، عدس و لپه. حبوبات دارای چیزی هستند به نام نشاسته مقاومو نشاسته مقاوم، میزان گلوکز را افزایش نمیدهد. و موجب کاهش وزن میشود. حبوبات توسط باکتری موجود در روده بزرگ شکسته میشوند. باکتری موجود در روده بزرگ نشاسته مقاوم را به زنجیرهای کوتاه اسیدهای چرب تبدیل میکند و آن اسیدهای چرب در مقابل سرطان روده از ما حفاظت میکنند.

 

شماره دو: گیاهان سبز. برای داشتن رژیم سالم، باید مقداری سبزیجات خام و مقداری هم سبزیجات پخته، مصرف کنیم و باید گیاهان سبز بخوریم، مثل کاهو، سالاد، خیار، کلم و خانواده کلم بروکلی. همه این گیاهان سبز دارای ترکیبات خاصی میباشند که بر اساس تحقیقات میتوانند در مقابل سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده، و البته بیماریهای قلبی و سکته از ما حفاظت کنند. اینها را غذاهای افزاینده طول عمر می نامند.

اگر این سبزیجات را همراه با حبوبات، مغزها و دانه ها، بادام، پسته، کنجد و دانه آفتابگردان بخوریم به ابر غذاهایی جادویی و ترکیباتی حفاظتی دست یافتیم که میتوانند از بی نظمی ضربان قلب نیز پیشگیری نمایند.

 

این غذاها کلسترول شما را پایین می آورند، و موجب طول عمر میشوند. این غذاها، از مرگ ناگهانی قلب جلوگیری میکنند. مغز را متوازن و متعادل میکنند. و چربی های سالم در دانه ها و مغزها، میزان جذب مواد مغذی سبزیجات و حبوبات را افزایش میدهند. همچنین پروتئین لازم برای بدن تان را تکمیل می کنند. پس موضوع فقط خوردن چربی کمتر نیست. بلکه باید غذاهای خالص، و چربی های سالم موجود در مغزها و دانه ها را مصرف کنیم.  همچنین دانه ها و مغزها، دارای ترکیبات ویژه ای به نام “استرول های گیاهی” می باشند. و این استرول ها،  بر اساس تحقیقات، میزان کلسترول کمتری دارند، و در مقابل سکته قلبی از ما محافظت میکنند. همچنین در حفاظت از ما در مقابل سرطان، بسیار مؤثرند. لذا خوردن مقداری مغز و بویژه کنجد، بخش بسیار مهمی از تغذیه عالی است.

میوه های تازه نظیر پرتقال، توت و کیوی نیز حاوی ترکیبات گوناگونی همچون فنل ها و آنتوسیانین ها میباشند، و همچنین ترکیبات ویژه ای که در مقابل انواع سرطانها از شما حفاظت میکنند و  برای سلامتی مهم هستند.

در پایان، غلات خالص، همچون ذرت خوشه ای، برنج طبیعی، برنج قهوه ای، برنج های تهیه شده از  غله خالص، جو دوسر خالص،  و جو خالص را در رژِیم غذاییتان قرار دهید. بیشتر از غلات خالص استفاده  کنید، نه چیزهایی که حاوی برنج سفید و آرد سفید هستند، بلکه غلات خالص.

ما باید دولتمردان، آموزگاران و استادان و کشاورزان را در این زمینه آگاه کنیم. باید همگی تلاش کنیم تا غذاهای سالم را به مدارس ببریم، تا غذاهای سالم گیاهی را به خانه هایمان ببریم.

www.DrFuhrman.com

http://www.diseaseproof.com/

http://www.diseaseproof.com/archives.html

http://www.drfuhrman.com/disease/default.aspx

http://www.diseaseproof.com/archives/cat-vegan.html

http://www.diseaseproof.com/archives/cat-obesity.html

http://www.drfuhrman.com/voiceamerica/nutritional_wisdom.htm

http://www.diseaseproof.com/archives/cat-222-veggie-vegan.html

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *