johnmcdougall

دکتر جان مک دوگال: بهترین رژیم غذایی چیست؟ (قسمت اول)

johnmcdougall
دکتر جان مک دوگال
، پزشک مشهور و کارشناس تغذیه در آمریکا می باشند. زندگی خود را به تحقیق در مورد رژیم غذایی و سلامتی اختصاص داده اند و بیش از ۳۰ سال است که برای بهبود سلامت مردم تلاش می کنند.

دکتر جان مک دوگال بر این باورند که مردم می توانند با یک رژیم حاوی نشاسته و عاری از محصولات حیوانی، زندگی سالمی داشته باشند و این روش تغذیه می تواند به ما یاری رساند تا  از بیماریهای مزمن همچون بیماری قلبی و دیابت پیشگیری کنیم. 

تا کنون دکتر مک دوگال، ۱۱ کتاب پرفروش نوشته اند که “پزشکی مک دوگال: نظری چالش برانگیز” و “برنامه مک دوگال برای بیماری قلبی”  از آن جمله اند.

 چطور  کشت شکر در هاوایی آمریکا  موجب شد که نظر دکتر مک دوگال در مورد پزشکی کاملاً تغییر کند؟

john_mcdougall150من به عنوان پزشکی معمولی کار را آغاز کردم. در واقع در سالهای ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۲ در دانشگاه ایالتی  میشیگان (آمریکا)، به تحصیل در این رشته پرداختم. آنگاه در مزرعه کشت شکر در جزیره بزرگ هاوایی به کار مشغول شدم. شغل من رسیدگی به ۵ هزار نفر بود و این کار مرا در شرایط ویژه ای قرار داد و در آن سه سالی که پزشک آن منطقه بودم به این درک رسیدم که  پزشک وحشتناکی هستم.

این امر به خاطر نوع ابزارهایی بود که برای کمک به بیماران استفاده می کردم، چیزهایی مثل دارو و جراحی و این کمکی به سلامت بیشتر مردم نمی کرد. بلکه تعداد زیادی افراد بیمار داشتیم که مقدار زیادی دارو مصرف می کردند. یکی از مهمترین چیزهایی که به عنوان یک پزشک یاد گرفتم، این بود که کار من نتیجه بخش نبود. دومین چیزی که متوجه شدم، علت بیماری آن افراد بود. من یک فرصت بی نظیر داشتم که در جزیره بزرگ هاوایی، به کارگرانی که شکر کشت می کردند، رسیدگی کنم. چهار نسل از مردم، از تبارهای فیلیپینی، ژاپنی، چینی و کره ای در آن جزیره زندگی می کردند.

 این چهار نسل به طور متفاوت غذا می خوردند. اولین نسل فقط برنج و سبزیجات و مقدار خیلی کمی گوشت بدون لبنیات می خورد. رژیم بچه ها کمی غربی تر بود، بچه های بزرگتر هم کاملاً غربی شده بودند. این افراد اساساً در یک محیط بزرگ شده بودند، تنها چیزی که تفاوت داشت، غذای آنها بود. لذا نسل اول بیماران من همواره شرایط متعادلی داشتند، سخت کار می کردند، تا ۸۰- ۹۰ سالگی عمر می کردند و هرگز به دیابت، سرطان سینه، سرطان پروستات، یا سکته قلبی دچار نمی شدند. قوی، دلیر و سالم بودند و بر اساس رژیمی زندگی می کردند که به نظر من خوب و کامل نبود، چون فکر می کردم رژیم آنها شامل گوشت و لبنیات که به نظرم در آنزمان از مواد لازم بودند، نیست.

 اما این افراد که به نظر من “رژیمی وحشتناک” داشتند، کاملاً سالم بودند. و به محض اینکه شروع به خوردن “رژیم بهتر” کردند، در طول نسل ها از انسان هایی متعادل، به افرادی چاق و بیمار تبدیل شدند، بیماری قلبی، ورم مفاصل و دیابت نیز در بین آنها مشاهده شد. اینها  مربوط به سال ۱۹۷۶ است که دیگر جزیره را ترک کردم. من می دانستم که رژیم غذایی عامل بیماری است و می دانستم که این امکان برای مردم وجود دارد که با رژیم غذایی مناسب که اساساً بر پایه نشاسته و مثلاً برنج است، سالم بمانند.

و اینطور نبود که افراد در این رژیم حتماً به بیماری دچار می شوند، چرا که من بر اساس آموزش هایی که دیده بودم، اینطور فکر می کردم. پس از آن من دوباره به آمریکا بازگشتم و تحقیقاتی عمیق تر در مورد ارتباط رژیم غذایی و بیماریها انجام دادم. من دوباره به تحصیل پرداختم تا در زمینه پزشکی داخلی تخصص بگیرم و سپس این مسائل را از جنبه دانشگاهی بررسی کردم. من مطالعه علمی در مورد رژیم و بیماری را آغاز کردم  و آنچه کشف کردم این بود که من اولین کسی نبودم که متوجه شده بود که غذا می تواند انسانها را بیمار کند.

 غذای غنی، غذای پادشاهان و ملکه ها، رژیم غذایی آمریکایی، همه اینها، افراد را بیمار می کند. و هزاران محقق بودند که به همین نتیجه رسیده بودند. اما آنها یک گام جلوتر بودند. می گفتند که نه تنها این غذا مردم را بیمار می کند، بلکه اگر از خوردن این غذاها دست بردارند، سالم می شوند.

 و بعد متوجه شدم که استادان ما در گذشته، آنها که در دهه یا حتی صده ها پیش از ما می زیستند، افراد دچار بیماریهای جدی، همچون بیماری کلیه، ورم مفاصل، دیابت، فشار خون نامتعادل و بیماری قلبی را تنها با تغییر رژیم غذایی درمان می کردند و این مسئله در متون علمی نوشته شده بود، بدون هیچ مخالفتی از جانب افراد دیگر، زیرا درست بود. من خیلی در این زمینه مشتاق شدم و در مورد این نوع درمان هیجان زده بودم.

رژیم حاوی نشاسته و فاقد محصولات حیوانی بهترین رژیم است

این، یک رژیم غذایی عمومی  است مناسب است. برای برخی از افراد تغییرهایی در رژیم شان می دهم، اما به طور کلی این رژیم عمومیت دارد. مثل این می ماند که وقتی در خانه تان حیوانی دارید که از او مراقبت می کنید، مثلاً اسب، میدانید که او چه می خورد. سگ شما چه غذایی می خورد. طوطی تان چه غذایی می خورد. گربه تان چه غذایی می خورد. هر حیوان دیگر نیز رژیم غذایی دارد. چرا انسان نباید یک رژیم غذایی داشته باشد؟ پس حتماً رژیمی هست که به مردم  امکان دهد تا به بهترین نحو نگاه کرده، احساس کنند و عمل نمایند.

 ما عموماً نشاسته خوار هستیم. تاکنون هر ملت موفقی که در زمین زندگی کرده، نشاسته خوار بوده است. بگذارید برای شما مثالی بزنم. اقوام مایا و ازتک، که به اقوام ذرت معروفند، از این نمونه اند. غذای آنها ذرت بود. اینکاها نیز همچون دیگر افرادی که در کوه آند زندگی می کردند، سیب زمینی می خوردند. بیش از چهارصد نمونه سیب زمینی در جهان وجود دارد.

garlic-rice

 مردم خاورمیانه، با جو و دیگر انواع غلات غذای خود را تأمین می کنند. واضح ترین نمونه ها، مردم خاوردور هستند.  آنها اساساً با برنج تغذیه می کردند. غذاهای دیگر نیز مصرف می کردند، چیزهایی مثل سیب زمینی شیرین و غیره، اما بیشتر برنج می خوردند. اگر شما به همه ملتهای موفقی که در زمین زندگی کردند، بنگرید، متوجه می شوید که رژیم غذایی آنها عمدتاً حاوی نشاسته بوده است.

 بعلاوه من توانستم جنبه های ژنتیکی این موضوع را نیز بررسی کنم. ژن های ما ثابت می کند که ما نشاسته خوار هستیم.

  مصرف ماهی اثرات جانبی زیادی بر بدن انسان و همچنین بر محیط زیست دارد

no_fishing-_no_eatingاین ایده که ماهی غذای سالمی است، ایده بسیار ظالمانه نسبت به ماهی ها است. ما طوری اقیانوسها را ویران کرده ایم که تقریباً غیر قابل بهبود است. می توان گفت که به نوعی اقیانوسها، کوسه ها، ماهی های تن و همه چیز موجود در اقیانوس را نابود کردیم، به طوریکه شاید دیگر امکان ترمیم آن نباشد. این ایده ها که پروتئین ماهی خوب است و روغن ماهی مفید است، اصلاً درست نیستند. 

ماهی، یعنی ماهیچه حیوان، مثل گوشت خوک یا گاو که فقط ماهیچه آن است و از چربی و پروتئین تشکیل شده و در این گوشت هیچ کربوهیدارت یا فیبر خوراکی وجود ندارد.

ماهی در زنجیره غذایی در رده بالایی است و به خاطر آلودگیهای محیط زیست بسیار آلوده است. این پروتئین ها بسیار اسیدی اند، و موجب نابودی استخوان های ما می شوند، پوکی استخوان و سنگ کلیه را در ما ایجاد می کنند. این میزان پروتئین بسیار بیشتر از میزان پروتئین مورد نیاز ماست؛ با زندگی بر اساس یک رژیم حاوی نشاسته، به ندرت از بابت پروتئین دچار کمبود می شوید. این پروتئین های اضافی سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و سرطان و عفونت در بدن ایجاد می کند. به همین خاطر خوردن ماهی واقعاً مضر است.

  محصولات لبنی نیز برای مصرف انسانی  مناسب نیستند

1_____اگر قرار بود که از رژیم غربی یک چیز را حذف کنم، مسلماً شیر گاو را حذف می کردم. زیرا به نظر من شیر گاو، گوشت مایع است. ترکیبات شیر گاو همچون گوشت گاو است، پنیر هم همینطور است. این مواد دارای مقدار زیادی چربی، کسترول و پروتئین هستند و بسیار آلوده می باشند، که تازه اگر تمیز هم بودند، تنها برای بدن گاو مناسب بودند، نه برای موجودی دیگر. این مواد، آلوده اند و سرطان خونی گاوی، ویروس ایدز، لیستریا و همه انواع پاتوژن ها، نظیر جنون گاوی و ای کولای را در خود دارند. و خیلی، خیلی، خیلی کثیف هستند. علاوه بر اینها، آلودگیهای زیست محیطی همچون “د د ت”، هپتاکلر و همه انواع “پی بی سی” ها نیز در آنها وجود دارند.

علاوه بر بیماریهایی مثل بیماری قلبی و سرطان، دیابت و چاقی که با مصرف زیاد گوشت ایجاد می شود، مقدار زیادی آلرژی (حساسیت) نیز در فرد ایجاد می شود و در واقع گوشتخواری عامل مهم حساسیتهای غذایی است. چرا که حساسیت های غذایی جدی همچون ورم مفاصل رماتیسمی، و انواع زخم های پوستی در فرد ایجاد می کند و گاهی به فلج چندگانه و دیگر بیماریهای سیستم ایمنی نیز منجر می گردد.

تحقیقات بسیار زیادی بر روی دیابت معمولی و ارتباط آن با پروتئین موجود در شیر گاو صورت گرفته است. دیابت یک بیماری ویرانگر برای هر خانواده است. این حرفها در واقع نظر من به تنهایی نیست، بلکه عده کثیری از افراد در این زمینه اتفاق نظر دارند. اینها گفته های علمی است.

ما در راهی گام برمی داریم که بسیار ناراحت کننده است. یک طرف از این جاده به ویرانی بدن انسان منجر می شود، چرا که هم اینک  ۶٫۸ میلیارد نفر در این سیاره زندگی می کنند و از میان آنها ۱٫۱ میلیارد نفر دچار چافی یا اضافه وزن هستند. یک میلیارد نفر فشار خون بالا دارند. دیابت و بیماری قلبی نیز از موارد شایع هستند. لذا ما در حال نابودی پیشرونده جمعیت انسانی، در این سوی جاده هستیم.

از سویی در طرف دیگر همین جاده، با نابودی عظیم سیاره زمین روبروییم. وقتی که شما به رژیم حاوی نشاسته روی می آورید، هر دو این مشکلات از بین می روند. این کاری است که باید انجام گیرد. این یک پیام ساده است. هیچ چیز پیچیده ای در این رابطه وجود ندارد. یک راه حل بزرگ وجود دارد که پیروی از رژیم نشاسته ای است. به محض انجام این کار، همه چیز درست می شود.  

منابع:
     

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مک دوگال، لطفاً از این سایت دیدن کنید:

http://www.drmcdougall.com/

http://www.drmcdougall.com/video/starch_solution.html

http://www.grcc.edu/ShowPage.cfm?PageID=11182

http://hypnosishealthinfo.com/tag/vegsource/

http://www.nwveg.org/vegfest_speakers_2009.php


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *