Food-shortages-could-force-world-into-vegetarianism-warn-scientists

دانشمندان هشدار می دهند که جمعیت دنیا باید به رژیم گیاهخواری روی آورد

Food-shortages-could-force-world-into-vegetarianism-warn-scientists


دانشمندان ارشد آب، یکی از جدی ترین هشدارهای خود درباره منابع جهانی غذا را منتشر کرده اند که می گوید ممکن است تا 40 سال آینده جمعیت جهان مجبور شود تقریبا بطور کامل به رژیم گیاهخواری روی بیاورد تا از قحطی های فاجعه آمیز جلوگیری کند.

در حال حاضر انسان ها حدود 20 درصد از پروتئین خود را از محصولات حیوانی دریافت می کنند، اما بر طبق تخقیق انجام شده توسط دانشمندان، ممکن است این رویه به خاطر تغذیه 2 میلیارد نفر دیگری که انتظار می رود تا سال 2050 زنده باشند نیاز به کاهش تا 5 درصد را داشته باشد.

در گزارشی از سوی پروفسور مالیک فالکن مارک و همکارانش در موسسه بین المللی آب استکهلم آمده است که “اگر ما به روند کنونی و رژیم های غذایی رایج در کشورهای غربی ادامه بدهیم، برای تولید غذا برای جمعیت 9 میلیاردی پیش بینی شده در سال 2050 آب کافی در مزراع فعلی در دسترس نخواهد بود.

“اگر نسبت غذاهای حیوانی به 5 درصد از کل کالری محدود شود، آب کافی در دسترس خواهد بود و کمبود های قابل توجه آب در برخی مناطق می تواند توسط یک سیستم قابل اعتماد از تجارت غذا جبران شود.”

هشدارهای وحشتناک کمبود آب و محدودیت تولید مواد غذایی از سوی “اکس فام” (Oxfam) باعث شده است که سازمان ملل خودش را برای دومین بحران احتمالی غذا در پنج سال آینده آماده کند. قیمت ها برای کالاهای عمده از قبیل ذرت و گندم در بازارهای جهانی از ماه ژوئن تا کنون نزدیک به 50 درصد افزایش داشته اند که ناشی از خشکسالی شدید در ایالات متحده آمریکا و روسیه و بارش ضعیف باران های موسمی در آسیا است. در حال حاضر بیش از 18 میلیون نفر با کبود جدی غذا در منطقه ساحل آفریقا مواجه هستند.
“اکس فام” پیش بینی کرده است که اوج قیمت در کشورهای در حال توسعه شامل بخش هایی از آمریکای لاتین، شمال آفریقا و خاورمیانه که وابستگی زیادی به واردات غذا دارند، تاثیر مخربی خواهد داشت. کمبود غذا در سال 2008 منجر به نا آرامی های مدنی در 28 کشور شد.

1415

دانشمندان می گویند در دنیایی با آشفتگی های آب و هوایی روبه افزایش، یکی از گزینه ها برای افزایش مقدار آب موجود جهت کشت غذای بیشتر، اتخاذ رژیم گیاهخواری است. غذای غنی از پروتئین حیوانی، پنج تا ده برابر بیشتر از رژیم گیاهخواری آب مصرف می کند. یک سوم زمین های قابل کشت دنیا برای پرورش محصولات غذایی جهت تغذیه دام (خوراک دام) استفاده می شود. دیگر گزینه های تغذیه مردم، شامل حذف زباله و افزایش تجارت بین کشورهایی است که غذای اضافه و کمبود مواد غذایی دارند.

are we short of water1

آن ها می گویند “نه صد میلیون نفر در حال حاضر گرسنه هستند و با وجود این واقعیت که سرانه تولید مواد غذایی همچنان در حال افزایش است، دو میلیارد نفر دچار سوء تغذیه هستند. با صرف 70 درصد از تمام آب موجود در بخش کشاورزی، کشت غذای بیشتر برای تغذیه 2 میلیارد نفر اضافی تا سال 2050، فشار بیشتری بر آب و زمین وارد خواهد آمد.

watershortage


این گزارش در آغاز کنفرانس جهانی سالانه آب در استکهلم منتشر می شود که 2500 سیاست مدار، سازمان ها مرتبط با سازمان ملل، گروه های غیر دولتی و محققانی از 120 کشور در آن حضور می یابند تا مشکلات منابع آب جهانی را حل نمایند.

دانشمندان می گویند رقابت برای آب میان صنعت غذا و دیگر مصرف کننده ها بطور فزاینده ای بر منابع حیاتی آب فشار خواهد آورد. “سازمان ملل پیش بینی کرده ما باید تولید غذا را تا نیمه قرن حاضر تا 70 درصد افزایش بدهیم. در این گزارش آمده است که درست در زمانیکه ما برای ارضاء تقاضای انرژی در جهان (که انتظار می رود در مدت 30 سال آینده، تا 60 درصد افزایش یابد) و تولید برق برای 1/3 میلیارد نفر که در حال حاضر فاقد آن هستند، نیاز به تخصیص آب بیشتری داریم، این موضوع فشار مضاعفی را بر منابع آبی پر استرس کنونی وارد خواهد آورد.

پرخوری، سوء تغذیه و هدر دادن همگی در حال بالا رفتن هستند و تولید غذا که درحال افزایش است ممکن است در آینده بخاطر کمبود آب با محدودیت هایی مواجه شود.

ویرایشگر این گزارش آندرس جاگرس کوگ می گوید، “در آینده ما به یک دستور غذایی جدید برای تغذیه دنیا نیاز خواهیم داشت.”

در گزارش جداگانه ای از سوی موسسه بین المللی مدیریت آب گفته شده که بهترین راه برای کشورها برای حفاظت از میلیون ها کشاورز در برابر ناامنی غذایی در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا، کمک به آنها به سرمایه گذاری در پمپ های کوچک و فن آوری ساده بجای توسعه پروژه های آبیاری پر هزینه در مقیاس بزرگ می باشد.

دکتر کالین کارترز مدیر کل این موسسه می گوید، “ما بارها و بارها شاهد این بوده ایم که چه بر سر فقرای جهان آمده است، اکثریت آن ها برای امرار معاش خود وابسته به بخش کشاورزی هستند و در حال حاضر از کمبود آب رنج می برند، زیرا آنها بازیچه دست سیستم جهانی و شکننده غذایی ما هستند.”
“کشاورزان در سراسر دنیای در حال توسعه بطور فزاینده ای بر بهره گیری از راه حل های آبی در مقیاس کوچک و محلی تکیه دارند. این تکنیک ها می توانند بازدهی را تا 300 درصد افزایش دهند و ده ها میلیارد دلار را به درآمد خانواده ها در جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا اضافه کند.”


http://www.climatecentral.org/news/food-shortages-could-force-world-into-vegetarianism-14925


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *