plastic-bags-recyclebin

جایگزینی کیسه های گیاهی دوستدار محیط زیست در فروشگاه شهروند

plastic-bags-recyclebin
مدير عامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهروند
با بيان اينكه هم اكنون كيسه هاي تجزيه پذير با پايه گياهي به طور گسترده در فروشگاه هاي شهروند مورد استفاده قرار دارد، گفت: تا پايان سال 90، كيسه‌هاي تجزيه پذير گياهي به طور كامل جاي نايلكس‌هاي تجزيه ناپذير را مي گيرند.

به گزارش پرتال داخلی شهرداری تهران، در مورد استفاده از کیسه های گیاهی در فروشگاه های شهروند و جمع آوری نایلکس های غیر قابل تجزیه با توجه به اینکه استفاده از کیسه های تجزیه پذیر با پایه گیاهی از سه ماه آخر سال 89 در فروشگاه های شهروند آغاز شد.

مدیر عامل فروشگاه های زنجیره ای شهروند خاطرنشان کرد: در بحث استفاده از این کیسه های گیاهی تجزیه پذیر با شرکت های زیادی مذاکره شده است تا در نهایت با یک شرکت چینی وارد مذاکره شدیم و سال گذشته بر اساس قرارداد منعقد شده با این شرکت، 100 تن کیسه گیاهی در فروشگاه های شهروند توزیع کردیم که با استقبال شهروندان روبه رو شد و ماه گذشته نیز بار دیگر قراردادی برای خرید این کیسه ها با شرکت مذکور منعقد شد.

وی با بیان اینکه به مرور در حال جایگزین کردن استفاده از کیسه های گیاهی به جای نایلکس های تجزیه ناپذیر در شهروند هستیم، گفت : در حال حاضر در فروشگاه های شهروند استفاده از نایلکس های غیر قابل تجزیه کم شده است و تا پایان سال جاری کیسه های گیاهی به طور کامل جایگزین این نایلکس ها خواهند شد.

مدیر عامل فروشگاه های زنجیره ای شهروند تصریح کرد: یکسری کیسه های تجزیه پذیر پارچه ای نیز تولید شده است که این نوع کیسه ها نیز هم اکنون به صورت گسترده در مجموعه فروشگاه های شهروند مورد استفاده قرار می گیرد.

گودرزی در ادامه خاطرنشان کرد: کیسه های تجزیه پذیر با پایه های گیاهی از لحاظ قیمت دو برابر نایلکس های تجزیه ناپذیر هستند و در این خصوص لازم است از لحاظ اعتباری کمک های لازم صورت گیرد، هر چند در حال حاضر ما به دلیل تعهدی که به شهروندان داریم و بحث حفظ سلامت محیط زیست، خود این هزینه ها را تقبل کرده ایم.

plastic-bags

وی همچنین از جمع آوری تمامی ظروف یک بار مصرف غیر قابل تجزیه در فروشگاه های شهروند در سه ماه آخر سال 89 خبر داد و گفت :
هم اکنون تمامی ظروف یک بار مصرف که در فروشگاه های شهروند عرضه می شود ، پایه گیاهی داشته و تجزیه پذیرند.

چندی پیش محمدهادی حیدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست در مورد استفاده از کیسه های تجزیه پذیر با پایه گیاهی به جای نایلکس های تجزیه ناپذیر خاطرنشان کرده بودند که: فرهنگ ‌سازی در این زمینه باید به تدریج انجام شده و در کارگروهی که به این منظور تشکیل می شود در گام نخست اقدام به تهیه یک بسته آموزشی با موضوعات مختلف زیست محیطی، بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی صورت می گیرد و بعد از تهیه، این بسته به صورت جزوات و پیام‌های آموزشی با زبان ساده با استفاده از ظرفیت‌های اطلاع رسانی و همچنین استفاده از ظرفیت مدارس و شورایاری‌ها در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

say_no_to_plastic_bags

منبع : ایترانت داخلی شهرداری تهران

http://www.tehran.iri/ViewNews/tabid/77/ArticleId/341269/language/fa-IR/.aspx

http://www.mehrpress.com/component/content/article/44/13447

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *