bee

تغییرات اقلیمی بر زنبورها و گرده افشانی آنها تأثیر میگذارد.

پروفسور جیمز تامسون، از دانشگاه تورنتو، کانادا، مشاهده کرد که گرده افشانی برخی از گیاهان در طول ۱۷ سال گذشته، به شدت کاهش یافته که در برخی این کاهش تا % ۵۰ بوده است.

تحقیقات ایشان در کوه های راکی، در کلرادو، آمریکا، یکی از طولانی مدت ترین تحقیقات در مورد روند گرده افشانی بود. ایشان توضیح دادند که اگرچه تعداد زنبورها نیز کاهش یافته است، اما حیاتی ترین امر اثر تغییرات اقلیمی بر گلها و گیاهان بوده است که سبب شکفته شدن آنها در زمان هایی میشود که با خواب زمستانی زنبورها مصادف است و از این رو گرده افشانی صورت نمی گیرد.

 

 

از دیگر حشرات لازم برای روند گرده افشانی، پروانه ها هستند که آنها نیز به خاطر کاهش زیستگاه و تغییرات اقلیمی رو به کاهش هستند.

 

پروفسور جیمز تامسون، بیان داشت: “این موضوع بسیار تفکر برانگیز است زیرا بیان میدارد که گرده افشانی بسیار آسیب پذیر است، و حتی در محیط های که از کود شیمیایی و مزاحمت انسانها دور هستند، اثرات تغییرات اقلیمی حس میشود.” چنین یافته هایی از آن جهت هشدار دهنده اند که یک سوم میوه ها و  سبزیجات جهان، برای شکفتن و رشد کردن، به گرده افشانی هایی نیاز دارند که توسط زنبورها انجام میشود.               

 

تمام حیوانات در حفظ تعادل اکوسیستم وظیفه ای بر عهده دارند، زنبورهای کوچک در گرده افشانی شرکت می کنند که ما نمی توانیم جایگزینشان کنیم، نه فقط برای گلها بلکه برای محصولات غذایی ضروری. حتی بعنوان یک انسان نمیتوانیم کارشان را جایگزین کنیم.  

 

حیوانانت در خیلی از جهات بسیار بیشتر از ما در مورد تغییرات اقلیمی آگاه هستند چون خود آنها در خط‌‌ مقدم    تثبیت تعادل حساس طبیعت هستند. آنها همچنین، متأسفانه، اولین قربانیان گرمایش جهانی هستند، براساس آنچه ما مشاهده و  کشف کرده ایم.      

 

راه حل در دستان ما است در دستان انسانها است.  آنها می دانند که  راه حل در زیاد حرف زدن نیست، بلکه در اقدامات روزانه است و تغییر اساسی که بسیار برای جهانمان سازنده است، وگان بودن است. این ماهیت آن چیزی است که ما برای پایداری سیاره مان نیاز داریم.

 

http://www.watoday.com.au/breaking-news-world/climate-change-affecting-bees-20100906-14wz6.html

http://www.physorg.com/news202966309.html

http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/7980954/Bee-decline-already-having-dramatic-effect-on-pollination-of-plants.html

http://www.thaindian.com/newsportal/enviornment/bee-decline-could-slash-food-output-finds-study_100423925.html#ixzz0ylPRrEyV

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *