تلفات سمورهای آبی در اثر رشد “توده های جلبکی” در پی گرمایش جهانی.

به دنبال مرگ حداقل ۱۲ سمور آبی در معرض خطر انقراض در منطقۀ مونترری، کالیفرنیا، آمریکا تحقیقی به سرپرستی دولت محلی کالیفرنیا آشکار کرد که در همه این سمورها، میکروسیستین، یافت شده است، ماده ای سمی که در جلبک های آبی سبز وجود دارد.

 

این اولین باری است که میکروسیستین آب شیرین با مرگ پستانداران دریایی در ارتباط بوده است. این ماده معمولاً در جلبک هایی است که در سطح بسترهای آب شیرین نظیر مناطق اطراف رود کلامت که آبهایش به دریا می ریزد، رشد میکنند.  اما به خاطر افزایش دما و وجود موادی نظیر نیتروژن و فسفر ناشی از هرزآب های دامی و کشاورزی،

رشد این جلبکها به شدت افزایش یافته و پوشش هایی انبوه از آنها مشهور به “توده جلبکی” شکل گرفته است.

 

دانشمندان دریافته اند که با افزایش مداوم دما که با گرمایش جهانی مرتبط است، جلبکها با شدت بیشتری در حال رشد هستند، و لذا بر میزان این سم افزوده میشود که این امر سلامت جهانی را نیز به خطر می اندازد.  تاکنون انسانها و حیواناتی نیز در اثر مصرف جلبک های آلوده به این سم، جان سپرده اند. 

با کاهش تعداد سمورهای آبی، و دیگر پستانداران دریایی که در سالهای اخیر بیجان یافت میشوند، دانشمندان در نظر دارند تا برای مشخص کردن نقش جلبک سمی در نابودی آنها تحقیقات بیشتری انجام دهند. 

        

همراه با فضولات، پسمانهای کودهای شیمیایی استفاده شده برای خوراک حیوانات هستند که به استناد دانشمندان موجب ایجاد مناطق مرده در اقیانوس و همچنین ظهور جلبکهای سمی و آن خزه های سبز که در آب می روید، شده است.

یک چنین رویدادی در بریتانی در فرانسه، جاییکه اکثریت دامداریها و یک سوم دامپروریهای لبنی کشور واقع شده اند، رخ میدهد. در ساحل بریتانی، این فضولات و پسمانهای شیمیایی به دریا می ریزد موجب  ظهور جلبکهای سمی  میشوند که گاز مرگبار و  کشنده نیتروژن اکسید را منتشر می کنند.  بنابراین، اخیرا در اخبار  ما شنیدیم که اسبی در عرض نیم دقیقه که در این جلبکها قدم  می گذارد می میرد و اکنون به همان دلیل نگرانیهای سلامتی بیش از ۳۰۰ نفر  در حوالی این منطقه تحت بررسی است.  ولی گرچه وضع نامساعدمان  خیلی خطرناک است، اگر اکنون اقدام کنیم، هنوز وقت داریم.  و راه حل همچنان خیلی ساده است.  آن رژیم گیاهی وگان است – محصولات غیرحیوانی.    

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2010/09/10/BAVL1FBTB2.DTL

http://www.physorg.com/news203595019.html

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *