دکتر “مایکل گریگر”: رژیم غذایی سالم گیاهی، سالم ترین غذا است.

دکتر “مایکل گریگر” پزشک، نویسنده و سخنگوی معروف بین المللی دربارۀ بهداشت همگانی هستند و اخیرا بعنوان رئیس بهداشت همگانی جامعۀ انسانی ایالات متحده فعالیت می کنند. دکتر “گریگر” متخصص تغذیه بالینی و عضو موسس دانشکدۀ آمریکایی طب شیوۀ زندگی است. ایشان اکنون دیدگاهشان را دربارۀ پی آمدهای خوردن گوشت ارائه می دهند:

محتمل ترین نتیجه این است که رژیم غذایی گیاهی سالم غنی شده با ویتامین ب 12، در خصوص کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن، واقعا سالم ترین غذا است.

مصرف گوشت و محصولات گوشتی خطراتی برای سلامتی دارد که شامل امراض متداولی است که دنیای غرب، دچارشان است، بیماری های مزمنی مانند بیماری قلبی، سرطان، سکته، دیابت و چاقی مفرط. این ها همه امراضی هستند که بطور بحرانی به آنچه که وارد بدنتان می کنید و میخورید مرتبط است. و بنابراین اگر شما می خواهید به امراض شایع مبتلا شوید از رژیم متداول پیروی کنید. اگر نمی خواهید به این امراض مبتلا شوید، پس باید غذاهای گیاهی سالم بیشتری بخورید و غذاهای حیوانی، گوشت، تخم مرغ و  لبنیات کمتری بخورید.

برخی از افراد معتقد هستند که خوردن ماهی سالم تر از خوردن گوشت گاو، خوک و مرغ است. اما دکتر “گریگر”  دربارۀ مصرف ماهی بسیار نگران هستند:

بزرگترین نگرانی در خصوص خوردن ماهی، آلودگی های صنعتی هستند که دنیایمان را بسیار آلوده کرده اند. اساسا، تمام ماهی هایی که فرد می تواند بخورد دارای این آلاینده های صنعتی سمی مانند “پی سی بی” ها و دی اکسین ها، فلزات سنگین مانند جیوه است که ما بنوعی به آنها داده ایم، خواه از نیروگاه سوخت زغال سنگ باشد یا تولید پلاستیک صنعتی باشد، همه چیز در نهایت به دریا راه می یابد. و به این ترتیب اقیانوس هایمان به فاضلاب های بشریت تبدیل شده اند.

بدترین آنها در حقیقت ماهیهای پرورشی هستند، زیرا آنها به میزان زیادی با ماهی های اقیانوس تغذیه می شوند، پس از آنجایی که شما کل مادۀ غذایی را خواهید داشت و نمی توانید  یک بخش از غذا را  بدون دیگر بخشها  کسب کنید، باید تلاش کنید تا تمام مواد مغذیتان را از غذاهای گیاهی سالم بعنوان سالم ترین منبع تغذیه تان دریافت کنید.

به گفتۀ  انجمن تغذیۀ آمریکا و متخصصین تغذیۀ کانادا، دو سازمان بسیار معتبری که از متخصصان تغذیه به ترتیب در آمریکا و کانادا تشکیل شده است، رژیم گیاهخواری شیوۀ بسیار سالمی برای زندگی کردن است. برای مثال،  مقالۀ جدیدی در مجلۀ انجمن تغذیۀ آمریکایی می گوید که گیاهخواران کمتر از گوشتخواران احتمال دارد به اضافه وزن یا دیابت نوع دو، سرطان پروستات یا سرطان روده دچار شوند.

تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی گیاهی می تواند سلامتی فرد را بهبود ببخشد. وقتی محصولات غیر حیوانی مصرف می کنیم، سطح کلسترول و فشار خون پایین می مانند. فلاونوئید ها و پلی فنل ها، که آنتی اکسیدان های قوی هستند با کاهش خطر  ابتلا به سرطان مرتبط می باشند، و تنها در  غذاهای گیاهی یافت می شوند. فلاونوئید ها در سیب، کلم بروکلی، کلم پیچ و توت ها وجود دارند، در حالیکه پلی فنل ها در عدس، توت ها،  کلم بروکلی، جعفری و  همۀ حبوبات یافت می شوند.

هر چقدر که بتوانیم غذاهای گیاهی سالم بیشتر و غذاهای حیوانی کمتری بخوریم، بواسطۀ آن سالم تر خواهیم بود.

 

www.DrGreger.org

http://www.drgreger.org/DVDs/

http://www.drgreger.org/writings.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Polyphenol_antioxidant

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *