دکتر وگان، “وانگ هو-مینگ”، دربارۀ گوشت و ابتلا به سرطان صحبت می کند.

دکتر “وانگ هو- مینگ” از فورموسا (تایوان) بیش از 20 سال در حرفۀ پزشکی بوده است، بیش از 3500 جراحی سرطان را انجام داده است و متخصص لاپراسکوپی است. ایشان در جراحی کولو- رکتال از اعتبار بالایی بر خوردار است و بمدت تقریبا 20 سال وگان بوده است. شعار شخصی ایشان چنین است، “رژیم گیاهخواری،برای سلامتی خوب است.” ایشان با تجربه از پیشینۀ پزشکی گسترده اش و از تحقیقات اخیرش، مزایای رژیم غذایی گیاهی را با مردم در میان می گذارد. به گفتۀ “دکتر وانگ” مواد سرطان زا در گوشت دلیل اصلی بسیاری از انواع سرطان است:

گذشته از موارد سرطان روده، سرطان ها از تمام انواع در سراسر دنیا روبه افزایش است. بزرگ ترین دلیل آن آلودگی زیست محیطی است. در 50 سال گذشته، مردم مواد سرطان زای بسیاری تولید کرده اند. این مواد سرطان زا وقتی که وارد زنجیرۀ غذایی می شوند، غلیظ تر می گردند. در نهایت، آنها همگی در حیوانات تغلیظ می گردند. برای همین است که وقتی مردم گوشت زیادی مصرف می کنند، در معرض مواد سرطان زای بسیاری قرار می گیرند. برای همین است که امروزه سرطان روده در بالاترین رتبه قرار دارد. همچنین سرطان ریه، تومور بدخیم ریه، سرطان سینه، و موارد سرطان پروستات بسیاری وجود دارد.


چرا این امراض با رژیم گوشتی مرتبط هستند؟

گذشته از آلاینده های محیط زیست، گوشت خودش می تواند سبب سرطان شود. دو نوع آمینو اسید در گوشت به ویژه در گوشت قرمز مانند گوشت گاو و گوساله وجود دارد که با انواع دیگر آمینو اسیدها فرق دارد. آنها کشنده هستند. یکی از آنها  “ال- فنیل آلانین” نامیده می شود. آمینو اسید دیگر “کریاتین” نامیده می شود.

گوشت قرمز حاوی مقادیر زیادی از این دو آمینو اسید است. وقتی گوشت حرارت داده شود، این دو آمینو اسید به آمین آروماتیک هترو سیکلیک یا “اچ سی ای” ها تبدیل می شود که ثابت شده این ماده  سرطان زا است. یک کیلوگرم گوشت کبابی خوب پخته شده مقدار مواد سرطان زایی که  در 600 سیگار  وجود دارد، تولید می کند. یک پای مرغ کباب شده مقدار مواد سرطان زا در 80 سیگار را تولید می کند. برای همین است که خوردن گوشت، کشنده است.

سومین دلیل میزان سرطان بالا، مواد نگهدارنده است که برای اهداف تجاری به مواد غذایی اضافه می شوند. یک مادۀ نگهدارندۀ شیمیایی بسیار وحشتناک که به غذا  اضافه میشود، نیترات است. هنگامیکه نیترات ها وارد روده های ما می شوند و با باکتری ها در تعامل قرار میگرند، نوعی مادۀ مرکب بنام ترکیب نیتروژن تولید می کنند، که یک مادۀ سرطان زای بسیار قدرتمند است. چه نوع غذاهایی حاوی این مادۀ سرطان زا هستند؟ گوشتهای فراوری شده، سوسیسها،  همبرگر و از این قبیل. همگی حاوی نیتریت بسیار هستند.

همچنین ما باید مقدار زیادی از سبزیجات و میوه هایی را بخوریم که حاوی فلاونوئید ها و پلی فنل ها هستند. آن ها آنتی اکسیدان های بسیار خوبی هستند. اساساً دلیل بیمار شدن ما بخاطر رادیکال های آزاد است. گوشت رادیکال های آزاد را به بدنمان وارد می کند.

بدنمان نیز رادیکال های آزاد تولید می کند. این ها برای سلول هایمان سمی هستند بنابراین باید آنها را با سریع ترین حد ممکن از بدنمان حذف کنیم و  آنگاه سالم خواهیم شد.

رژیم وگان یک رژیم ضد رادیکال آزاد است.

رژیم غذاییتان را تغییر دهید؛ من امیدوارم همۀ مردم از میز غذایشان آغاز کنند. لازم نیست پول زیادی را خرج کنید؛ فقط از  میز غذایتان شروع کنید و از  خوردن حیوانات دست بکشید.

دکتر وانگ می گویند: “همۀ ما می دانیم که تمام محیط زیست ما تحت تاثیر صنعت دامپروری قرار گرفته است که باعث افزایش اصلی گرمایش جهانی شده است. بنابراین، برای کاهش ردپای کربنمان، باید از تغییر رژیم غذاییمان شروع کنیم. اگر هریک از ما اینرا انجام دهد، آنگاه با قدرت جمعی 100 نفر یا 10 هزار نفر، می توانیم سیارۀ مان را به مکان بهتری تبدیل کنیم. به این دلیل است که تغییر رژیم غذاییمان برای خودمان و دیگران سودمند است. ما سالم تر خواهیم شد  و می توانیم از محیط زیست سیارۀ مان محافظت کنیم. لطفاً به گسترش این جنبش کمک کنید و همگان را به انجام این کار تشویق نمایید.”


http://www.pcrm.org/magazine/gm07summer/nyn.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Polyphenol_antioxidant

بیمارستان دکتر “وانگ هوی- مینگ”:

www.VGHTC.gov.tw/

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *