azarbayjan faze 2 mehr 91

عکس های مرحله دوم امداد رسانی در مناطق زلزله زده آذربایجان سال 91

azarbayjan faze 2 mehr 91


روز سه شنبه 4 مهرماه سه نفر از اعضاء کانون انسان پاک زمین پاک به عنوان دومین گروه اعزامی از تهران به تبریز عزیمت کردند و برنامه امداد رسانی را از صبح روز چهارشنبه با همکاری دیگر عضو ساکن تبریز و همکاری مؤثر آقای دکتر مجید فرهمندی یکی از خیرین و امداد رسانان داوطلب هلال احمر با بودجه بیش از 250 میلیون ریال آغاز نمودند. از آنجا که نیازهای زلزله زدگان در مقاطع زمانی مختلف متفاوت می باشد گروه تصمیم گرفت جهت اطلاع از ضروری ترین نیازها در منطقه حضور یابد.

 

روز اول با حضور در روستاهایی که بیشترین تخریب و بالاترین آمار کشته شدگان را داشتند از جمله روستای باجاباج، هیق، دغدغان، غرج، … متوجه شدیم که نیازهای ضروری این عزیزان نه تنها در هر روستا با روستای دیگر متفاوت است بلکه از یک چادر به چادر دیگر نیز تفاوت دارد لذا تصمیم گروه بر این شد که ضمن شناسایی کودکانی که مادر یا پدرشان را در زلزله از دست داده اند، زنان بی پرست و سالمندان در هر روستا در اولویت قرار گیرند و به افراد نیاز مند نیز کمک های نقدی اهدا گردد.

تنها نیاز مشترک این عزیزان بخاری بود که تلاش جهت تهیه بخاری برقی ایمن و مناسب چادرها و همچنین در حد ظرفیت شبکه توزیع برق ان مناطق ادامه دارد که در اعزام گروه سوم کانون این مهم نیز انجام می گردد. با این همه اما زندگی در آذربایجان گرچه پرفراز و نشیب، همچنان ادامه دارد، آدم‌ها هنوز هم گاهی می‌خندند .

کودکانی که طعم محبت را می چشند، هرچند بر روی خاکروبه‌ها و آوار خانه‌های سابقشان با شادمانی کودکانه حال و هوای روستا را تغییر می دهند. یکی از این کودکان که مادر و خواهرش را در روستای باجاباج از دست داده بود و زمانی که به روستا رسیدیم از مزار مادرش بازمی گشت و بی نهایت افسرده و غمگین بودT اسماعیل نام داشت. با هزار ترفند از زیر زبانش کشیدیم که چه چیزی خوشحالش می کند و او هم با بی حوصلگی گفت دوچرخه.

فردای آن روز سه دوچرخه به روستا برده شد و به سه کودکی که عزیزانشان را از دست داده بودند اهدا شد. با دیدن شادی کودکانه اسماعیل و اهالی روستا، گروه تصمیم گرفت چند دستگاه دوچرخه دیگر به همراه تعدادی عروسک نیز برای این کودکان خریداری کند و حال و هوای روستای باجاباج که بیشترین کشته را در بین دیگر روستاها داشت تغییر دهد.

همه کسانی که به مناطق زلزله‌زده می‌روند، از میهمان‌نوازی آذری‌ها و پاکیزگی چادرهایشان حیرت می‌کنند، آنها با دلی بزرگ بسیار کم‌توقع و سخت قدرشناسند و با خلاقیت چادرهایشان را تزئین کرده اند.

خلاصه ای از اقدامات انجام شده به شرح ذیل می باشد:
اهدا 35 مورد کمک نقدی به نیازمندان ، سالمندان و خانواده های داغدار در روستاهای باجاباج،دغدغان،هیق، چنزق
خرید و توزیع نان درروستاهای زیر بر اساس دفترچه های خانوار:
روستاهای قشلاق بالا و پایین ( حدودا 170 خانوار)
دو مرتبه روستای افشرد بر اساس دفترچه های خانوار ( حدودا 200خانوار)
خرید و توزیع 200 جفت دمپایی بر اساس درخواست روستاهای باجاباج و قشلاق پایین و بالا و روستای افشرد

خرید و توزیع 19 عدد دوچرخه های بچه گانه در سه سایز مختلف همراه با پمپ باد در روستای باجا باج
خرید و توزیع یک دستگاه موبایل به همراه هزینه خرید یک خط تلفن همراه اول در روستای باجا باج
خرید و توزیع عروسک و توزیع در بین تعدادی از دختربچه های روستاهای باجا باج قشلاق پایین و بالا و روستای افشرد
تهیه و توزیع داروهای درخواستی روستاهای مشک عنبر و قشلاق پایین به خانه های بهداشت روستاها.
خرید میوه و مواد غذایی برای سربازان نیروی انتظامی باجا باج به همراه مقداری پول نقد جهت خرید لباس گرم
خرید قند و چای برای دهداری روستای افشرد

در انتها ضمن تشکر از همه دوستان و عزیزانی که در این امر خیر ما را یاری کردند، تشکر و قدرانی اهالی روستاها ( مخصوصا کودکان) را در خصوص ارسال سریع و به موقع اقلام ابراز می داریم .به قول آذری های عزیز به امید اینکه در شادی های آذربایجان شرکت کنیم و با اتخاذ روش های دلسوزانه زندگی شاهد این اتفاقات در سیاره زمین نباشیم.

 esmail mehr 91 azarbayjan
این همان اسماعیلی است که وقتی دیدیمش تمام وجودش غم و درد بود اما حالا با هدیه شما خیرین لبخند بر لبلنش اینگونه زیبا می نشیند. درود بر تمامی سفیران عشق

{AdmirorGallery}EarQ_Azarbaijan_phase2{/AdmirorGallery}


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *