نگاهی بر آتش سوزی جنگلهای ایران در اثر گرما و خشکسالی در سال 89

آمارهای رسمی و غیر رسمی زیادی از ابتدای سال جاری درباره سوختن هکتارها جنگل در استانهای مختلف ایران، منتشر شده‌اند که جمع‌بندی ساده‌ای از آنها نشان می‌دهد از ابتدای امسال، کوره عظیمی در جنگلهای ایران روشن شده که همچنان درختان را در کام خود می‌بلعد. شرایط جنگل های ایران بحرانی بوده و تعداد دفعات حریق نسبت به سال گذشته 100 درصد رشد داشته است.


 

چند نمونه از آتش سوزی ها در سال 89

 

·         آتش سوزی در جنگل های بلوط خوزستان به 45 هکتار از این جنگل ها خسارت وارد کرد.

·         ده ها هکتار از جنگل های منطقۀ مریوان در آتش سوخته اند که تعداد آن ها به بیش از 100 فقره آتش سوزی رسیده است.

·         نزدیک به 40 هکتار از جنگل های بلوط زاگرس در آتش سوزی از بین رفتند.

·         آتش سوزی 20 هکتار از جنگل های شهرستان دالاهو را از بین برد.

·         آتش سوزی بیش از 20 هکتار از جنگل های یاسوج را تخریب کرد.

·         بیش از 20 هکتار از جنگل های شرق شهرستان پاسارگاد به علت آتش سوزی تخریب شد.

·         بیش از 100 هکتار جنگل های هم مرز با ترکمنستان به علت آتش سوزی به خاکستر تبدیل شد.

·         بر اساس گزارشات خبری از 25 آبان ماه سال 1389 تا پایان آذرماه حدود 80 فقره آتش سوزی در جنگل های گلستان ثبت شد و بیش از 70 منطقۀ جنگلی دچار حریق شد.

·         یک روز پس از آنکه مسئولان خبر از مهار آتش‌سوزی در گلستان دادند، به خاطر گرمای زیاد و خشک بودن محیط در جنگل ابر و همچنین جنگل گلوگاه آتش سوزی رخ داد و بر اساس برآوردهای اولیه 30 هکتار از عرصه‌های جنگلی ابر در آتش سوخته است.

 

بر اساس گزارش فائو مناطق جنگلی جهان با سرعتی نگران کننده درحال نابودی هستند و آتش سوزی یکی از مهمترین علل نابودی جنگل در سطح جهان محسوب مي شود.

در ایران هر ساله 6500 هکتار از مناطق جنگلی در آتش سوزی نابود می شود و ایران در میان کشورعای خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان نابودی مناطق جنگلی در اثر آتش سوزی در رتبۀ چهارم قرار دارد.

این آتش سوزی ها سبب شده تا سال 89 به عنوان سال بلا برای جنگل های ایرانی نامیده شود.

 

آتش سوزیهای جنگلی ناشی از گرمایش جهانی رو به افزایش است و به تشدید تغییرات آب و هوایی کمک می کند زیرا مقدار بسیار زیادی دی اکسید کربن به اتمسفر منتشر می کنند و سطح بازتاب کره زمین را تغییر می دهند، ما باید این مطلب را درک کنیم که افزایش آتش سوزیهای جنگلی نتیجه مستقیم تغییرات آب و هوایی غیرقابل کنترل است.

ما باید هر چه سریع تر به این فجایع خاتمه دهیم، باید با در پیش گرفتن موثرترین و سریع ترین راه حل، هرچه زودتر گرمایش جهانی را متوقف سازیم تا از چنین رخدادهایی جلوگیری کنیم.

جنگل ها ریه های زمین هستند، باید از آنها محافظت کنیم، اگر بگذاریم آنها از بین بروند، در واقع حیات خودمان را بخطر انداخته ایم. لطفا گوشت و لبنیات را از رژیم خود حذف کنید تا یکی از قوی ترین گازهای گلخانه ای یعنی متان را هرچه سریع تر کاهش دهیم.

 

http://www.khabaronline.ir/news-83386.aspx

http://www.hamshahri.org/news-122631.aspx

http://www.hamshahri.org/news-122742.aspx

http://www.hamshahri.org/news-122685.aspx

http://www.sasan11.blogfa.com/post-713.aspx

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *