50 راه برای نجات سیاره زمین

لازم نیست برای متوقف کردن گرمایش جهانی اسب برانید و یا گاری سوار شوید و… با تغییر جزئی در برنامه روزانه تان میتوانید از اثرات کربنی خود بر محیط زیست بکاهید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید:

خوراک ها و نوشیدنی ها: ما در هر سال در بریتانیا، 500 میلیون یورو صرف تهیه غذاهای طبیعی و ارگانیک می کنیم اما سود های حاصل از کشاورزی طبیعی با صادرات و واردات محصولات به دیگر نقاط جهان، از بین می رود. انرژی که صرف جابجایی محصولات از نیوزیلند می شود، 235 برابر بیشتر از مقدار انرژی است که با روش های کشاورزی ارگانیک ذخیره می شود

1-    قبل از هر خرید فکر کنید از محله خود خرید کنید- این حق شماست که راحت باشید!

2-     با مواد تازه غذا بپزید. از غذاهای فرایندی و بسته بندی شده خود داری کنید، زیرا با این کار ضایعاتی را که توسط حمل و نقل مواد لازم برای تهیه و تولید و بسته بندی این غذاها ایجاد می شود، کاهش می دهید. بعلاوه، غذای تازه برای سلامتی شما نیز مفید است.

3-      هوشمندانه آشپزی کنید. به جای سرخ کن از توستر استفاده نمایید.

4-      مواد خوراکی تهیه کنید که در آن فصل وجود دارد. مواد خوراکی دیگری که مربوط به فصل های دیگر هستند، از طریق هوایی وارد می شوند که مقدار زیادی انرژی مصرف می کند.

5-     شیر طبیعی یا ارگانیک بخرید. تولید یک لیتر شیر غیر ارگانیک سه برابر بیشتر از تولید یک لیتر شیر ارگانیک انرژی استفاده می کند.


6-     مواد آلومینیومی را باز یافت کنید . مقدار انرژی ذخیره شده از باز یافت یک قوطی می تواند باعث روشن بودن تلویزیون سه خانه گردد.

7-      گروهی خرید کنید. این کار ارزانتر است و از بسته بندی اقلام برای هر فرد جلوگیری می کند. مواد مورد نیاز خود را با دوست، خانواده و یا همسایه تان، مشترکاً تهیه کنید.

8- چند دقیقه قبل از اتمام کار فر، آن را خاموش نمایید. اگر در فر را بسته نگه دارید، هنوز هم به آن اندازه گرم می ماند تا غذای شما را بپزد.

در خانه با برداشتن چند گام ساده می توانید ضایعات خانه خود را بسیار کاهش داده و در هزینه خود صرفه جویی کنید. هم اکنون شما بیش از نیازتان، برای برق و گاز و آب هزینه می پردازید.

9- درجه حرارت پکیج را پایین بیاورید! با کم کردن یک درجه، میتوانید به مقدار زیاد در هزینه های برق و گاز خود صرفه جویی کنید.

10- زمان سنج خود را تنظیم کنید. اگر می دانید که چه موقع می خواهید از منزل خارج شوید، 30 دقیقه قبل درجه حرارت پکیج را کم کنید.

11- عایق بندی اتاق. شما می توانید با استفاده از عایق های مناسب، تا % 20 از هزینه های انرژی خود بکاهید. این کار از فرار گرما جلوگیری می کند و موجب می گردد برای گرم کردن خانه خود، از مقدار انرژی کمتری استفاده نمایید.

12-      درزها و محل های ورود هوا را ببندید. می توانید به راحتی با استفاده از درز گیر یا شیشه های تک یا دو جداره و یا با استفاده از پارچه این کار را انجام دهید. از شیشه هایی استفاده کنید که گرما را به داخل بازتاب نماید و از کاهش آن جلوگیری کند.

13-    لوله های آب گرم خود را خوب بپوشانید. می توانید با استفاده از عایق های گرمایی، لوله ها را بپوشانید و با این کار در هزینه نیز صرفه جویی کنید.

14-      بازتاب… صفحات بازتابی می تواند به خوبی در پشت رادیاتور نصب شود. این صفحات ارزان هستند و نصب آنها آسان است و گرما را به جای اینکه در دیوارها حرکت کند، بازتاب می نمایند. البته از آن صفحاتی که از PVC ساخته شده اند، اجتناب کنید و یا می توانید خود با پیچیدن یک ورقه آلومینیومی دور یک مقوا، این کار را انجام دهید.

15-      پرده ها را بکشید. با کشیدن پرده ها در شب، می توانید از فرار مقدار زیادی گرما، جلوگیری کنید.

16-      روی غذای خود درب بگذارید. قابلمه های با درب باعث می شوند انرژی کمتری برای پختن غذا صرف شود.

17-      با حساسیت از فر خود استفاده کنید.

مدام فر را باز نکنید تا ببینید که آیا غذا آماده است یا نه- با این کار گرما از بین می رود و غذا برای پختن، به مدت بیشتری نیاز دارد و از انرژی بیشتری استفاده می کند. فر را چند دقیقه قبل از آماده شدن غذا خاموش کنید. آنقدر گرم می ماند که غذای شما آماده شود.

18-    گل های محلی بخرید. هر ساله هزینه زیادی صرف آوردن گل هایی می شود که در کشور مربوطه وجود ندارد. با وارد کردن گل از کشورهای دیگر، ضایعات کربنی زیادی تولید می شود. از این رو بهتر است، گل هایی بخرید که در کشور خودتان پرورش یافته اند.

19-    لامپ ها را خاموش کنید! روشن گذاشتن چراغ یک دفتر کار در طول شب با مقدار انرژی لازم برای گرم کردن آب برای 1000 فنجان قهوه برابر است.

20-  لامپ های کم مصرف بخرید. برخی از این لامپ ها یک چهارم لامپ های معمولی، الکتریسیته مصرف می کنند و می توانند 12 برابر بیشتر دوام آورند. علاوه بر این با این کار، هزینه برق خود را نیز کاهش می دهید.

21-  بیشتر از نور طبیعی استفاده کنید. دیوارهای رنگ روشن، سقف ها و زمین های بازتاب دهنده نور، بیشترین استفاده را از نور طبیعی می برند و موجب می شوند کمتر از نور چراغ استفاده کنید.

22-   از سنسور های حساس به نور استفاده نمایید. اگر در خارج از خانه یا راهروهای بیرون آپارتمان لامپ دارید، از یک برقکار بخواهید که ان را طوری تنظیم کند که تنها با عبور شما روشن شود.

23-  وسایل را در حالت standby یا آماده باش نگذارید. این کار باعث ایجاد مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن می شود. شما می توانید با خاموش کردن تلویزیون به طور کامل، مقدار زیادی در گاز co2 صرفه جویی کنید.

24-    وقتی دستگاههای شما کاملاً شارژ شده است آنها را از برق خارج کنید. موبایل، ماشین های صورت تراشی، مسواک های برقی و… حتی وقتی باتری پر است همچنان از برق استفاده می کنند.

25-  در یخچال و فریزر را بسته نگهدارید. برای هر دقیقه که در یخچال باز است، سه دقیقه نیاز است تا دوباره سرد شود. در فریزر نیز نیم ساعت طول می کشد تا جبران سرمای از دست رفته در 60 ثانیه را بنماید.

26-    فریزر خود را پر نگه دارید. سرد نگه داشتن یک فریزر پر کمتر از یک فریزر خالی، انرژی مصرف می کند. اگر آنقدر غذا ندارید تا آن را پر کنید، از بطری های پلاستیکی آب و یا حتی روزنامه مچاله شده برای پر کردن آن استفاده نمایید.

27-  قبل از آشپزی فکر کنید. زود پز و بخار پز هر دو دستگاههایی مناسب برای صرفه جویی در انرژی هستند، اما استفاده از بخارپز راحت تر است و برای سلامتی نیز مفید است.

28-    خوب خرد کنید و هوشمندانه بپزید. هر چقدر سبزیجات خود را ریز تر کنید، زمان کمتری برای پخت آن لازم است. فقط به اندازه نیاز آب بجوشانید.

29- در هنگام شستشو از آب خیلی گرم استفاده ننمایید. در ماشین های لباس شویی، نیاز نیست برای شستن لباس از درجات خیلی بالا استفاده کنید. تقریباً % 90 از انرژی این ماشین ها صرف گرم کردن آب می شود. شما می توانید از درجه پایین تر استفاده نمایید.

30-   مصرف انرژی خانه خود را چک کنید. این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه می گردد.

در محل کار

31-  از کاغذ کمتری استفاده نمایید.

32-   دستگاه های محل کار را در شب خاموش نمایید. یک دستگاه کپی که روشن مانده باشد به اندازه کپی کردن 1500 برگ انرژی مصرف میکند

در تعطیلات

هواپیما و امور هوایی سریع ترین عامل رو به رشد در تغییرات آب و هوایی است. با کاهش سفرهای هوایی خود و خانواده خود تأثیر بسزایی بر اثرات کربنی مضر بر محیط می گذارید.

33-   تعطیلات را در خانه بگذرانید! شما با گذراندن تعطیلات در شهر و یا کشور خود، از ایجاد مقدار زیادی آلایندگی کربنی جلوگیری می کنید. مسافرت به مناطق دورتر و سفرهای هوایی یاعث ایجاد مقدار زیادی دی اکسید کربن می شود.

34- دوچرخه سواری کنید. اگر در محل خود به گردش می پردازید، به جای ماشین از دوچرخه استفاده نمایید. دوچرخه حتی یک ذره هم گاز گلخانه ای تولید نمی کند و چربی های اضافی بدن را نیز می سوزاند.

35-   سفرهای شغلی خود را کاهش دهید. چرا وقتی می توانید از تلفن و یا کنفرانس های یدئویی برای صحبت و دیدار با همکاران استفاده کنید، سفر میکنید؟ و اگر واقعاً  لام است که سفر کنید ، به جای ماشین و یا هواپیما با قطار سفر کنید. راههای دیگری نیز می توانید برای انجام این کار بیابید.

36-   حوله و لباسهای خود را با فاصله های مناسب بشویید. اگر در هتل هستید می توانید در خواست کنید حوله ای شما را به جای هر روز، یک روز در میان بشویند. با این کار از آب، با ارزش ترین ماده روی زمین که به سرعت در حال نابودی است، حفاظت می کنید.

رانندگی

37-   آیا واقعاً نیاز است تا بچه ها را با ماشین خود به مدرسه ببرید؟ اگر هر روز یکی از والدین بچه های محل را به مدرسه ببرد و در این کار با هم همکاری کنند، از بهترین روش برای جلوگیری از ازدحام و ترافیک و آلودگی های ناشی از آن استفاده کرده اید.علاوه بر این در مصرف بنزین نیز صرفه جویی می کنید!

38-   برای رفتن به رستوران و یا ساندویچ فروشی در محل از ماشین استفاده نکنید. شما می توانید از مغازه های محل خود غذا تهیه کنید و به جای استفاده از ماشین، از دوچرخه استفاده نمایید و یا پیاده بروید.

39-    به ماشین خود استراحت بدهید. حد اقل یک روز در هفته، با دوچرخه و یا وسایل نقلیه عمومی به سر کار بروید.

40- ماشین کوچکتری بخرید. اگر نمیتوانید بدون ماشین سر کنید، یک ماشین کوچک تهیه کنید. با این کار از ایجاد آلاینده بیشتر جلوگیری میکنید و علاوه بر این در هزینه نیز صرفه جویی کرده اید.

41-    سوخت ماشین خود را تغییر دهید. بهتر است از سوخت هایی استفاده کنید که آلودگی کمتری برای محیط زیست دارند.

42-    باد چرخ های خود را چک کنید. تقریباً در % 80 از ماشین ها، باد چرخ ها کمتر از حد معمول است. از این رو مصرف سوخت افزایش یافته و آلاینده بیشتری نیز تولید می شود.

43-    ماشین اجاره کنید. بهتر است به جای خریدن ماشین، یا ماشین کرایه کنید و یا از تاکسی استفاده نمایید.

44-    مشترکاً از یک ماشین استفاده نمایید. سعی کنید طوری برنامه خود را تنظیم کنید تا همگی اعضای خانواده از یک ماشین استفاده نمایید.

45-    در هنگام رانندگی پنجره ها را ببالا نگه دارید. با این کار مانعی برای سرعت ماشین وجود ندارد و برای سوخت بهتر و کم کردن آلاینده ها نیز بهتر است. بعلاوه در هنگامی که از بار بند استفاده نمی کنید، آن را بردارید.

46-  در ترافیک ماشین را خاموش کنید. اگر فکر می کنید بیشتر از دو دقیقه در ترافیک هستید، ماشین را خاموش کنید. روشن ماندن ماشین برای مدتی، بدون حرکت، نسبت به وقتی که ماشین را روشن می کنید، سوخت بیشتری مصرف می کند.

47-    روش رانندگی خود را تغییر دهید. عوض کردن دنده و کاهش سرعت قبل از ایستادن در مقابل چراغ خطر می تواند تا % 15 در مصرف سوخت صرفه جویی کند. کم کم سرعت خود را کم کنید و آهسته ترمز نمایید. ترمز محکم مصرف بنزین را تا % 30 افزایش داده و رانندگی با سرعت بالا نیز مصرف را تا % 60 افزایش می دهد.

سرمایه گذاری برای محیط زیست 

49-    در راه حفاظت از محیط زیست سرمایه گذاری کنید. شما می توانید در شرکت ها و یا سازمان هایی که حامی محیط زیست هستند، سرمایه گذاری نمایید و با خرید وسایل سازگار با محیط زیست این شرکت ها را تشویق نموده و در حفظ زمین بکوشید.

50-  از انرژی های تجدید پذیر استفاده نمایید. می توانید باتری های خورشیدی تهیه کنید، از سوخت های جایگزین استفاده نمایید و مهم تر از همه هوشمندانه وسایل را به کار برید و تا حد ممکن از انرژی های طبیعی استفاده کنید.

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *