یخ ناحیۀ قطب شمال با سرعت بسیار درحال کاهش است.

به گفتۀ دانشمندان “بر اساس مرکز ملی داده های برف و یخ آمریکا” (ان اس آی دی سی)، یخ دریای منجمد شمالی اینک به علت گرمایش جهانی دارای سومین سطح پایین به ثبت رسیده اش میباشد.

در گزارش آنها آمده: “این صرفاً سومین بار در سوابق ماهواره ای است که وسعت یخ به کمتر از پنج میلیون کیلومتر مربع تنزل یافته و تمامی این پیشامدها ظرف چهار سال گذشته روی داده اند.”

 

مدیر “ان اس آی دی سی”،  دکتر “مارک سرز” گفت: “قطب شمال مانند کل سیاره در حال گرم شدن است و به سرعت گرم می شود و ما کم کم شاهد واکنش یخ دریاها نسبت به آن هستیم. در واقع در تمامی ماهها پوشش یخی دریاها در حال کاهش است- روند نزولی سراسری ای وجود دارد. پهنۀ یخ قطب شمال در حال کاهش است… بسیار سریع.”               

 

در قطب شمالی، مقدار یخ بسیاری تا به حال آب شده است که دانشمندان یک تابستان بدون یخ در ۳ تا 4 سال آینده را پیش بینی می کنند که ممکن است اولین بار در طول یک میلیون سال باشد!

 

گزارش سازمان ملل بیان می کند که یک تغییر جهانی به سمت رژیم غذایی وگان، برای نجات دنیا از گرسنگی، فقر و بدترین اثرات گرمایش جهانی، امری حیاتی است.

گزارشی از هیئت بین المللی مدیرت منابع زیست پایدار برنامۀ زیست محیطی سازمان ملل (یو ان ایی پی)،  ابراز می کند که در حالیکه جمعیت دنیا به سرعت به سمت رقم پیش بینی شدۀ 9.1 میلیارد نفر تا سال 2050 نزدیک می شود، سلایق غربی برای رژیم غذایی پر گوشت و پر لبنیات، زیست پایدار نیست.

امیدواریم تمام رهبران کشورها هرچه زودتر بیدار شوند تا فوریت وضعیت کنونی را درک کنند و به راه حل برطرف کردن این بحران خطرناک که پیش روی ماست، پی ببرند.

 

http://www.france24.com/en/20100915-arctic-sea-ice-shrinks-third-lowest-area-record

http://news.smh.com.au/breaking-news-world/arctic-sea-ice-area-shrinks-worryingly-20100916-15cwy.html

http://www.adn.com/2010/09/15/1455799/arctic-sea-ice-retreats-to-third.html

http://www.redorbit.com/news/science/1916778/aqua_satellite_provides_snapshot_of_sea_ice/

http://www.ens-newswire.com/ens/sep2010/2010-09-14-01.html

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5jy7uN4TzemYC9hiobHAtkXzWi7ng

http://www.guardian.co.uk/environment/2010/jun/02/un-report-meat-free-diet

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *