گوشت احتمالاً منبع ابر میکروب کشنده مقاوم در برابر آنتی بیوتیک است

گوشت احتمالاً منبع  ابر میکروب (سوپر باگ) کشنده مقاوم در برابر آنتی بیوتیک است. یک گزارش تحقیقی توسط   “مجله پیشگیری” در آمریکا  نشان داد که جواب آزمایش  درصد بالایی از کارکنان دامداریهای صنعتی در مقابل  ابر میکروب کشنده ” مرسا”  که در مقابل آنتی بیوتیک   مقاوم میباشد مثبت بوده است.  این باکتریها میتوانند موجب عفونتهای پوستی شوند که  برخی اوقات منجر به آسیب   ارگانهای داخلی و مرگ میگردد، درحالیکه یک پژوهش بریتانیایی نشان میدهد که در عرض ۳۰ روز میزان تلفات ۳۰ درصد خواهد بود.

در گذشته، تنها افرادی که مبتلا به عفونتهای ” مرسا” میشدند یا افراد بیمارستان بودند   یا کسانیکه برای دیدار از افراد به بیمارستان میرفتند. اما بطور ناگهانی،  موارد ابتلا به ” مرسا” در افرادی که هیچ تماسی با  محیط مراقبتهای پزشکی  نداشتند شروع به ظاهر شدن کرد و به چنین اجتماعی، جامعه اکتسابی ” مرسا” میگویند.

در هلند، میزان بالایی از  ابتلا به ” مرسا” را بین افرادی که با خوکها کار میکنند و همچنین   بین خود خوکها کشف کردند.  عقیده بر این است که  آنتی بیوتیکهایی که روزانه به حیوانات دامداری داده میشوند تا آنها سریعتر رشد کنند احتمالاً موجب عفونتهای ” مرسا” میگردند. به تنهایی در آمریکا،  ۷۰ درصد از آنتی بیوتیکهایی که تجویزشده اند

 

به حیوانات  دامداریها داده میشوند تا آنها را در شرایط پر تنش و اسفناک، برای مدت کوتاهی زنده نگهدارند.

 فقط در سال ۲۰۰۹، ما بالاخره اولین آزمایش  را بر خوکها و دامداران خوک در آمریکا انجام داده ایم.  تقریباً نیمی از دامداران خوک و نیمی از خوکهایی که  اینجا در ایالات متحده مورد آزمایش قرار گرفتند به ” مرسا”  آلوده میباشند که واقعاً این سوال را برمی انگیزند که آیا این   دامداریها و محیطهای مربوطه منجر به آلودگیهای اکتسابی  جامعه میشوند یا نه؟   ” مرسا” میتواند هم توسط  دامداری های آلوده و هم بوسیله  کارکنان  کشتارگاههایی که  خود حامل میباشند و همچنین   از طریق تهیه گوشتی که  حاوی ” مرسا” میباشد منتشر گردد.  چه نوع خطراتی ” مرسا”  برای بهداشت عمومی و   امنیت غذایی ارائه میکند؟  ما به خرده فروشی گوشت خوک در لوییزیانا نظری انداختیم و دریافتیم که نمونه های  گوشت خوک که مستقیماً از  سوپرمارکت خریداری شده بود نیز دارای ” مرسا” میباشد. افرادی که با آن سر و  کار دارند و اگر کسی نمونه ای از گوشت  را که حاوی ” مرسا” است  لمس کند، و سپس بدون اینکه بداند  به پرده مخاطی آنان مانند چشمها، بینی و دهان شان دست بزند،     اگر اتفاقی چشمهای خود را بمالد، یا کاری شبیه به این،  آنوقت ممکن است آلوده شود  و میتوانند حامل این بیماری بوده  و آنرا در خانواده خود شیوع دهد، به حیواناتش منتقل کند،   و آنرا به افراد دیگر سرایت دهد. پس برای این است که این فقط یک خطر سلامت غذایی نیست  بلکه یک خطر بهداشت عمومی نیز میباشد. و ” مرسا” فقط یکی از  پاتوژنهای متعدد مقاوم  در مقابل چندین دارو میباشد.  در ضمن،  ویروس آنفلوآنزای خوکی نیز که یک تهدید برای بهداشت عمومی میباشد و توسط صنعت گوشت  ایجاد شده است،  به گسترش خود ادامه میدهد  درحالیکه آخرین تعداد موارد   رسمی ابتلا در ۱۳۷ کشور  به ۱۲۸۲۷۳ نفر میرسد و  حداقل ۶۷۹ نفر تلفات داشته است. در بریتانیا،‌ تعداد کل موارد تایید شده  به تنهایی در هفته گذشته   ۵۰ درصد افزایش داشته است. مسئولین بهداشت استرالیا  به مادران باردار که بخصوص آسیب پذیر میباشند توصیه میکنند  که سرکار نرفته و در خانه بمانند، چرا که پنج زن باردار که  مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده اند  در حال حاضر در  مراقبتهای ویژه بسر میبرند و چهار نفر دیگر در سیدنی   زیر دستگاه حفظ حیات میباشند،  درحالیکه تعداد کل موارد  ابتلا در سراسر کشور بیش از  ۱۰ هزار مورد است. شیلی گزارش داد که شمارش موارد  آنفلوآنزای خوکی اکنون از مرز ۱۰ هزار نفر نیز گذشته است، و بیشترین مبتلایان زیر ۱۹ سالند.

 

منابع:

http://www.msnbc.msn.com/id/31766160/ns/health-food_safety/
http://www.guardian.co.uk/uk/2009/jul/16/swine-flu-cases-rise-britain

http://en.wikipedia.org/wiki/Mrsa
http://goapic.org/MRSA.htm

 http://instructor.mstc.edu/instructor/csebasti/mrsafaq.htm  

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *