گزارش و عکس های دومین همایش تغذیۀ سالم در محیط کار

دومین همایش تغذیه و غذای سالم در محیط کار، در روز هفتم و هشتم اسفند ماه سال 89 (شنبه و یکشنبه) در مرکز همایش های بین المللی رازی با هدف کلی ارتقائ فرهنگ و سواد غذا و تغذیه ای متناسب با نیازهای واقعی محیط کار، به منظور اتخاذ مناسب ترین رفتارها و عادات تغذیه ای در ارتقاء سلامت کارکنان برگزار شد.

 تاثيري که نوع کار، نحوه تغذيه و شيوه کار و زندگي افراد و فعاليت‌های آنان در سلامتي شان دارد از عوامل زمينه‌ ساز در بيماري‌ هایی است که امروزه از علل اصلی مرگ و میر هستند و نكته اصلي، سازگار نمودن شيوه و فرهنگ غذا خوردن با سلامتي است و قطعا” مراقبت و تأمين سلامت نیروی کار، از اولويت به سزايي برخوردار مي باشد.

این همایش با 14 محور با ارائه مقالات تخصصی و دستور العمل سفارشات غذایی با کیفیت و مغذی و تنوع در نوع غذا ها و عوامل مهم در سلامت تغذیه ای کارکنان و پرسنل به همراه کارگاه های تخصصی برگزار گردید.

مقالات تخصصی در این همایش با موضوعات بررسی وضعیت تغذیه در دانشگاه ها و در میان کارکنان شرکت ها، نقش تغذیۀ سالم در بهره وری کارکنان و ارتباط آن با کاهش بیماری های قلبی و عروقی و امراض دیگر، مضرات نوشیدنی های گازدار، بالابردن آگاهی تولید کنندگان غذاهای آماده و حمایت همه جانبه از استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ارائه گردید.
 

همچنین در این همایش سخنرانی هایی پیرامون تغذیۀ سالم ارائه گردید که از آن جمله، سخنرانی با موضوع اثرات زیست محیطی گیاهخواری توسط خانم خدیوی از کانون انسان پاک، زمین پاک ارائه گردید. ایشان ضمن اشاره به مزایای تغذیۀ سالم گیاهی، به اثرات زیست محیطی آنچه که ما می خوریم با استفاده از منابع معتبر علمی همچون سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) و هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل (IPCC) پرداختند. در این سخنرانی، ایشان نقش دامپروری و مصرف محصولات حیوانی را در تشدید بحران های زیست محیطی شامل تغییرات اقلیمی، کمبود آب شیرین و مواد غذایی، جنگل زدایی، نابودی اقیانوس های جهان و از بین رفتن تنوع زیستی شرح دادند. طبق سخنرانی ایشان، دامپروری با سهم 51 درصدی در تولید گازهای گلخانه ای، بزرگ ترین عامل گرمایش جهانی می باشد، درحالیکه تمام خودروها و وسایل نقلیه و هواپیماها روی هم رفته تنها 13 درصد گازهای گلخانه ای را تولید می کنند. از اینرو آنچه که ما خوریم و بعنوان غذای خود بر می گزینیم، تاثیر بسیاری عظیمی بر محیط زیست دارد و آنچه که مخرب طبیعت باشد، قطعا نمی تواند برای انسان شادی و سلامتی به ارمغان آورد، زیرا که همه چیز در طبیعت بهم وابسته هستند.

 

 

در بخش نمایشگاه دومین همایش تغذیۀ سالم در محیط کار، غرفۀ کانون انسان پاک، زمین پاک با ارائۀ نمونه هایی از 23 نوع مختلف از غذاها و شیرینی های کاملا گیاهی، شرکت کنندگان را با غذاهای خوشمزه و سالم گیاهی و همچنین نحوۀ طبخ آن ها آشنا نمودند.

 

 

در این غرفه همچنین محصولات کانون انسان پاک، زمین پاک، شامل فیلم های مستند و علمی دوبله شده در زمینۀ تغذیۀ سالم گیاهی از دید پزشکان گیاهخوار، مضرات سیگار، نجات از سرطان با تغذیۀ سالم گیاهی، دی وی دی تصویری طرز تهیۀ 36 نوع غذای کاملا گیاهی، گرمایش جهانی و حفظ محیط زیست، رحم و شفقت به حیوانات، کتاب های آشپزی گیاهی، آشنایی با تغذیۀ سالم گیاهی، بروشورهایی در زمینۀ گرمایش جهانی و گیاهخواری و کشاورزی ارگانیک، معضلات و مشکلات محیط زیست ایران و راه حل های کاربردی ارائه گردید.

 

 

در بخش دیگر این غرفه، انجمن تغذیۀ طبیعی (خام گیاهخواران) نیز حضور داشتند و با ارائۀ کتاب ها و فیلم مستند در زمینۀ تغذیۀ طبیعی خام گیاهی و درمان بیماری ها و ارائۀ محصولات ارگانیک و کاملا طبیعی مختلف، شرکت کنندگان را با این شیوۀ زندگی طبیعی آشنا ساختند.

 

 

در طی 2 روز همایش، غرفۀ کانون انسان پاک، زمین پاک با استقبال پر شور مردم روبرو بود.

متخصصین و شرکت کنندگان این همایش و افراد مشتاق به کسب آگاهی برای دریافت اطلاعات از چیستی و چگونگی تغذیه گیاهخواری به بازدید غرفه کانون می آمدند و با چشیدن طعم غذاهای گیاهی نمونه، جویای دستورالعمل طبخ آنها می شدند. تعدادی از این بازدید کنندگان افرادی بودند که روز اول تنها برای آشنایی با فعالیتهای کانون به غرفه مراجعه کرده بودند و روز دوم با سوالات تخصصی تر جویای اطلاعات بیشتری در باب سلامتی در رژیم گیاهخواری بودند. در این میان تعدادی از متخصصین و مسئولان شرکتهای مختلف برای همکاری های آموزشی با کانون انسان پاک، زمین پاک ابراز اشتیاق نمودند.

میز گفتگوی غرفه کانون با حضور افراد علاقمند و اعضای کانون، محل پاسخگویی به سوالات تخصصی تر مراجعین بود.

 

 

 با پایان یافتن همایش تغذیه و غذای سالم در محیط کار، مسئولین محترم لوح تقدیری را جهت شرکت و فعالیت موفق کانون انسان پاک، زمین پاک در حوزه تغذیه سالم و حفظ محیط زیست، به اعضای کانون اهدا نمودند. 

 

  

 

همچنین در انتهای برنامه روز دوم، سرکار خانم دکتر شیخ الاسلام، متخصص بهداشت عمومی و متخصص اپیدمیولوژی تغذیه و مدیر عامل “موسسه تغذیه، سلامت و توسعه”، با حضور صمیمانه شان در غرفه کانون انسان پاک، زمین پاک، ضمن مصاحبه کوتاهی، به اهمیت تغذیه گیاهی، بعنوان یک تغذیه زیست پایدار در حفظ سلامتی افراد و محیط زیست پرداختند. ایشان به نقش تغذیه سالم گیاهی در جلوگیری از بیماری های غیرواگیر اشاره کرده و از حضور فعال کانون در شناساندن این روش تغذیه به عموم قدردانی نمودند. (شرح این مصاحبه به زودی در سایت منتشر خواهد شد.) 

 

 

ما از برگزار کنندگان این همایش، تمامی شرکت ها و سازمان ها و تمامی متخصصین، اساتید و دیگر شرکت کنندگان که با تلاش بسیار چنین همایشی را سازمان دهی کرده بودند، بی نهایت سپاسگزاریم.

امیدواریم که برگزاری هرچه بیشتر این همایش ها به ارتقای آگاهی افراد جامعه در زمینۀ تغذیۀ سالم کمک نماید، تا همگان از سلامتی مطلوب در محیط زیستی سالم بهره مند گردند.

 

برای مشاهدۀ عکس های بیشتر از این همایش و غرفۀ کانون انسان پاک، زمین پاک، لطفا بخش “گالری تصاویر” مراجعه فرمایید.

 

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *