گرم شدن اقیانوسهای قطب شمال میتواند به انتشار ویرانگر گاز متان بینجامد.

محققان آمریکایی هم اینک برآورد کرده اند که تغییرات اقلیمی در حال ذوب هیدارت های متان منجمد در عمق دریاست که به انتشار هرسالۀ میزان سرسام آور ۱۶ هزار تن گاز متان منجر میشود.

اگرچه گاز متان توسط میکروب های دریایی مصرف میشود، اما این امر به انتشار دی اکسید کربن می انجامد که آن نیز به عدم تعادل دریاها و در نتیجه ایجاد تعداد زیادی از مناطق مرده منجر میشود که در آنها  % ۹۵ از توانایی حفظ اکسیژن توسط آب از بین میرود.

بعلاوه، تولید دی اکسید کربن توسط این میکروب ها، به افزایش اسید اقیانوس ها، به خطر انداختن زندگی بسیاری از گونه ها و مختل کردن اکوسیستم های دریایی، می انجامد. از دیگر اثرات جانبی، میتوان به از بین رفتن  مواد مفیدی نظیر نیترات، مس و آهن که برای ارگانیسم ها مفید هستند، در اثر فعالیت میکروب ها اشاره کرد.

متخصصان توانسته اند مقدار زیادی گاز متان را در عمق آبهای قطب شمال و  شمال اقیانوس آرام کشف کنند، همچنین در برخی از دریاچه ها و دریاها، حباب های متان و روندهای میکروبی مشابه دیده میشوند.

 

به این چرخۀ ویرانگر توجه کنید:…


از نویسندگان دیگر این تحقیق دکتر اسکات ام الیوت، زیست شیمی دان دریایی در آزمایشگاه ملی لس آلاموس در نیومکزیکو، آمریکا، اظهار داشت: “این امر در دهه های آینده به یکی از بزرگترین آلاینده ها برای محیط زیست تبدیل میشود. و به این راحتی ها هم قابل حل نیست.”

هم اکنون شاهد پیامدهای گوشتخواری هستید، زیرا گاز متان و سولفید هیدروژن ناشی از دامداری هستند که مقدار زیادی گاز سمی را به هوا وارد میکند و این گازها جو را گرم می کنند و سپس جو یخها را آب میکند و اقیانوس گرم خواهد شد و سپس متان و دیگر سموم از بستر اقیانوسها، لایه های منجمد، و امثال آن آزاد خواهد شد و آنگاه چرخه ای ویرانگر خواهیم داشت.  

امیدواریم هرچه سریع تر به این چرخۀ مخرب پایان دهیم. اگر هیچ کاری نکنیم، به نقطه بی بازگشت می رسیم.

پس بیایید با گیاهخوار شدن گرم شدن اقیانوس ها را متوقف کنیم و سلامتی، بقای خود و همزیستانمان را تضمین کنیم.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/60831/title/Methane_releases_in_arctic_seas_could_wreak_devastation

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *