کنفرانس سازمان ملل در مورد تنوع زیستی.

دهمین کنفرانس گروه های همایش تنوع زیستی۱۸ اکتبر در ناگویا، ژاپن آغاز شد که در آن هیئتهای اعزامی از حدود ۲۰۰ کشور از جمله دولتها، سازمانهای غیر دولتی، جامعه ی تجاری و مدنی مشغول بحث در مورد  راه حلهایی برای توقف کاهش سریع گیاهان و حیات وحش بوده اند.  بر اساس “اتحادیه ی بین المللی حفاظت از طبیعت”، ما گونه ها را با سرعتی ۱۰۰۰ برابر بالاتر از میزان طبیعی انقراض از دست میدهیم که پیامدهای بالقوه مخربی برای اکوسیستمها در بر دارد.

 


در مرکز کنگرۀ بین المللی ناگویا در “ناگویا”، آیچی، ژاپن “کوپ ۱۰“، کنفرانسی است که بیش از ۱۵ هزار نفر را از کشورها عضو و مناطق گرد هم میاورد تا در مورد تدابیر بین المللی به بحث بپردازند تا امکان تحقق بخشیدن به هدف “اجلاس تنوع زیستی” را فراهم سازند.

 

امید می رود که کشورهای جهان گرد هم آیند و راههایی برای متوقف کردن تخریب سیاره بیابند و همچنین هزینه گروهها و کشورها را بپردازند تا به نجات آن کمک شود.

 

تنوع زیستی به معنای ارتباط متقابل بین زندگی ها و افراد است. انواع و اقسام موجودات بر روی زمین وجود دارد و توازن آنها از طریق موجودیت اکوسیستمها، گونه ها  و ژنهای مختلف حفظ می شود. ولی به علت رشد و توسعه ای که انسان موجب شده است، شکار بیش از حد و  افراط در صید ماهی و همچنین دخالت انسانها در اکوسیستمها که از اضافه کردن گونه های جدید نشات می گیرد، اخیراً هم گونه ها و هم اکوسیستمها به خطر افتاده اند.

 

تنوع زیستی دریاها شدیداً و به طرزی وخیم نابود شده است.  چرا؟

 

به علت ماهیگیری مخربی همچون صید با تور گسترده.  بخصوص مسئلۀ مناطق دریایی حفاظت شده، چگونگی حل مشکلات دریایی در کانون توجه “کوپ ۱۰” قرار دارد.

 

واقعاً حیاتی است که ما نه تنها در مورد جان گونه ها بلکه در مورد زندگی خودمان سخن گوییم زیرا ما هم بخشی از این گونه ها هستیم- گونه ی انسانی.

 

اهداف خاص این نشست عبارتند از ایجاد یک برنامۀ جدید ۲۰ مرحله ای از اهداف دهۀ آتی برای حفظ تنوع زیستی از تخریب جنگلها و سایر  زیستگاهها و همچنین آلودگی و در عین حال ارتقای آگاهی عمومی و تضمین  مدیریت پایدار اکوسیستمها.

 

واقعاً روش زراعت ما است که در ایجاد مناطق مرده اقیانوسی (نواحی فاقد اکسیژن یا کم اکسیژن) نقش دارند. هرزآب خاکها، حاوی مقادیر بسیار زیادی از کودهای شیمیایی، آفت کشها و علف کشها هستند که اقیانوس را می کشند. مادامی که همچنان به ریختن این همه کود شیمیایی ادامه می دهیم، تا زمانی که گاوها را  تنگ هم جمع می کنیم و این همه فاضلات حیوانی ایجاد می کنیم که حاوی مقادیر عظیمی از اکسید نیتروژن است و  ازدحامی از خوکها و گاوها درست میکنیم و این همه فاضلات ایجاد میکنیم، مناطق مرده خواهیم داشت. تا هنگامی که واقعاً آن را به صورت بخشی از کشاورزی خودمان در آوریم-  که کشاورزی باید حافظ تنوع زیستی باشد- آنوقت (مناطق مرده) به وجود نمی آیند.

 

“کوپ ۱۰” تصمیم خواهد گرفت تا اهداف قوی و لازم الاجرایی برای پس از سال ۲۰۱۰ تنظیم کند تا از دست رفتن تنوع زیستی را تا ۲۰۲۰ به حد صفر برساند.

 

ما بی تابانه چشم انتنظار  موفقیت “کوپ۱۰” هستیم تا همۀ موجودات بتوانند به عنوان اعضای اکوسیستم ما در زمین به سلامت و با آرامش زندگی کنند.                

 

تا کنون، بسیاری از موجودات را از دست داده ایم، نه تنها موجودات دریایی، بلکه همچنین گونه های زمینی. آنها زود تر  از حد تصور ما ناپدید شدند. آنها بسیار رنج می کشند، می میرند، یا کاملاً محو میشوند، بدلیل مدیریت بی مبالات جهان و ما فکر میکنیم به ما ربطی ندارد یا ما مسئول مشکل آنها نیستیم و مرگ و ناپدیدی همزیستان   با ارزشمان ربطی به ما ندارد. اما حقیقت این است که ما مسئول هستیم. ما باید اثرات مضر مصرف گوشت را متوقف كنیم، آنوقت، جهانی شاد و غنی و رضایت بخش را  در برابر چشمانمان خواهیم دید.  

 

http://www.cbd.int/cop10/

http://www.globalissues.org/article/171/loss-of-biodiversity-and-extinctions

http://www.nytimes.com/2010/10/19/world/asia/19tokyo.html?_r=1

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *