recycle2

کمتر مصرف کنیم، دوباره استفاده کنیم، بازیافت کنیم

recycle2چندین نسل است که زباله هایمان را بیرون گذاشته ایم تا شهرداری آنها را جمع آوری و در زمینی با گودالهای بزرگ، موسوم به محل دفن زباله، مدفون کند. این درحالی است که در مقایسه با گذشته اقلام مصرفی بیشتری تولید می شود و جمعیت بیشتری روی سیاره در حال زندگی هستند که با فرهنگی که در آن بر مصرف بیشتر و بیشتر تاکید می شود، بدون توجه یا با توجهی اندک به اینکه کالاهایمان از کجا می آیند و چگونه ساخته می شوند. اکنون خرید به فعالیت و گرایشی اصلی در وقت فراغت تبدیل شده است و جاذبه اصلی یک کالای ویژه بسته به نحوه و نوع بسته بندی آن دارد. در این مقاله در مورد لزوم و فوریت ایجاد فرهنگسازی بازیافت در جامعه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

ما به عنوان یک جامعه منابع جهان را بیشتر و بیشتر مصرف و بیشتر و بیشتر مواد زائد تولید می کنیم. مسئولان محلی برای کاهش میزان دور ریزی مواد در جایگاه های دفن زباله و کوره های زباله سوزی تحت فشار فزاینده ای هستند. مشکل این است که این حفره های عظیم بر اثر میزان فزاینده ی زباله هرچه سریعتر پر می شود محلهای دفن زباله تعطیل می شوند و تدارک و اقدام برای ساخت محلهای جدید بسیار سخت است؛ چون:

  • هیچکس نمی خواهد در مجاورت محل دفن زباله زندگی کند.
  •  محل های دفن زباله گاز و مایع سمی تولید می کنند که باید کنترل و رسیدگی شود ولی بدون شک پدیدآورنده حوادثی خواهند بود.
  • هیچ کس نمی خواهد نزدیک یا مجاور کوره زباله سوزی که خاکستر و گازهای سمی و بوی بد تولید می نماید، زندگی کند

به همین دلیل در حال حاضر بریتانیا نه تنها اکنون مالیات بر دفن زباله دارد بلکه از سال 2006 یک دستورالعمل اتحادیه اروپا به مرحله اجرا در آمده است که برای تمامی کشورهای عضو، کاهش پیاپی مقادیری که در نهایت در محل دفن زباله دور ریخته می شود اجباری است . این به معنای دستیابی به مقادیر بیشتر بازیافت و کود و همچنین به معنی تغییر تلقی های ما از “مواد زائد” خواهد بود.

recycle7

تصورات غلط درباره بازیافت:

چندین استدلال غلط بارها درباره بازیافت مطرح شده است، که گاها به دلیل استفاده نامطلوب از آمار و ارقام می باشد. اگرچه نیازمند گسترش امکانات و تسهیلات عمل آوری مجدد محلی تر، و ایجاد بازار مصارف همه موادی که بازیافت می شوند هستیم، اما این انتقادات صرفا اوهامی در مورد بازیافت هستند که به بررسی تعدادی از آنها را در این مقاله می پردازیم:

هزینه بازیافت کردن چیزها از تولید آنها از مواد جدید بیشتر است

این موضوع حقیقت ندارد . بسیاری از محصولات بازیافتی نه تنها در مصرف انرژی و آب صرفه جویی می کنند، بلکه مصرف مواد خام و مصرف انرژی برای تولید آن و همچنین آلایندگی ایجاد شده در فرآیند تحصیل مواد خام را کاهش می دهند. برای مثال خیلی بهتر است که آلومینیوم را به طور مداوم بازیافت کرد تا اینکه ذخایر محدود بوکسیت را به اسراف استخراج کرد و باعث آلایندگی غیرضروری و اتلاف انرژی در فرآیند تولید آن شد.

هزینه بازیافت کردن از هزینه دور ریختن زباله بیشتر است

تمامی هزینه ای که می کنیم برای جمع آوری زباله است ولی هزینه واقعی زیر پوشش هزینه های یارانه ای برای گورستان زباله پنهان است. با پرشدن گورستانهای زباله که هر سال افزایش می یابد، بازیافت روز به روز توجیه مالی بیشتری پیدا می کند.
” تولید یک تن کاغذ بازیافتی در مقایسه با تولید کاغذ از خمیر چوب نو، 74 درصد آلودگی هوای کمتر و 43 درصد آلودگی آب کمتر دارد.”

حمل و نقل تمام مواد قابل بازیافت در سراسر کشور باعث ایجاد آلودگی زیادی می شود

درست است که در حال حاضر تعداد کمی دستگاه عمل آوری مجدد برای مواد قابل بازیافت وجود دارد و هزینه های حمل و نقل و آلایندگی های مربوط به آنها قابل توجه است، با این حال هرچه مصارف بیشتر شود، بازارها گسترش یابند و عمل آوری مجدد ملی بیشتری ایجاد شود، تقاضای بازار برای موار بازیافتی افزایش خواهد یافت.

 مستلزم زمان بسیار و مکان بزرگ است، که در اختیار نیست

لازم است که ظرفی را برای مواد قابل بازیافت اختصاص دهید، و در این صورت در فضای ظرف زباله تان صرفه جویی می شود و شاید حتی احتیاج به ظرف زباله کوچکتری باشد. هنگامی که کار بازیافت را به طور منظم انجام دهید، زمان کمی صرف آن خواهد شد.

باید تمام برچسبها کنده شوند و این کار زحمت بسیاری دارد

لازم نیست برچسب های روی قوطی ها و بطری های را بکنید، اما ظرفهای حاوی غذا باید آبکشی شوند چراکه با این کار می توان تا حد زیادی در انرژی مصرفی برای شستشوی قوطیها و بطری ها صرفه جویی کرد.

کالاهای بازیافتی کیفیت پایینی دارند

کالاهای تولیدی از مواد بازیافتی، به همان خوبی _اگر بهتر نباشند_ کالاهای ساخته شده از مواد خام هستند. برای مثال در سراسر دنیا، هواپیماهای تجاری و نظامی از لاستیکهای روکش شده استفاده می کنند و این در جایی است که ایمنی در آن بسیار اهمیت دارد.

( WWW.greenshop.co.uk) 

آلومینیوم، شیشه و بعضی پلاستیکها را می توان بدون اینکه کیفیت کاهش یابد بازیافت کرد. با این حال، کاغذ را فقط می توان در تعداد دفعات محدودی بازیافت کرد. زیرا الیافهای آن کوچک و کوچکتر می شوند اما می توان آن را برای دیگر کالاها مجددا عمل آورد. بسیاری از عمل آورنده های کاغذ برای ساخت کاغذ جدید، الیفهای نو و دراز را با کاغذی که مجددا عمل آوری شده مخلوط می کنند.

کالاهای بازیافتی بسیار گران هستند

همیشه این طور نیست! به هرحال این بازار جدید است و ایجاد تقاضا برای کالاهایی که مواد بازیافتی را مصرف می کنند اهمیت دارد و به پایین تر آمدن قیمتها در دراز مدت کمک می کند.میزان مواد دور انداختنی که می توان دوباره از آنها استفاده کرد حیرت انگیز است. بنابراین بهترین گزینه کاهش دادن مواد زائد است. در اینجا به چند راهکار بسیار ساده اشاره می کنیم:

recycle3

کمتر مصرف کنید، کمتر جنس بخرید

بیشتر چیزهایی را که دور می اندازیم می تواند توسط افراد دیگری استفاده شود . موسسات خیریه، مراکز فروش اجناس دسته دوم و بازار خیریه خدمت بزرگی در حیات تازه بخشیدن به اقلام اضافی ما می کنند.

هرجایی که می شود از بسته بندی احتراز کنید

تقریبا هر زمانی که به خرید می رویم با عرضه بیش از حد اقلام بسته بندی شده مواجه می شویم. غالبا تمام اینها در کیسه کوچک پلاستیکی دیگر و سپس در یک کیسه پلاستیکی بزرگ قرار داده می شوند. خودتان را عادت دهید که از دریافت این کیسه ها امتناع کنید! همیشه کیسه های خرید خودتان را همراه داشته باشید.

هر زمان که می توانید کالاهای با کیفیت بخرید

از خرید کالاهای بی دوام اجتناب کنید (البته در صورت امکان) همه می دانیم که چیزی که واقعا خوب ساخته شده است بیشتر از کالاهای ارزان تر نامرغوب عمر می کند.

محلی خرید کنید، جهانی فکر کنید و اقتصاد محلی تان را تقویت کنید

محلی خرید کنید، جهانی فکر کنید و اقتصاد محلی تان را تقویت کنید.
– خرید محلی و کالهای دست ساخت را مورد توجه قرار دهید و صنعتگران محلی را حمایت کنید.
– در هنگام خرید قطعات پیش ساخته قابل مونتاژ به دنبال نوعی باشید که از منبعی با مدیریت جنگل پایدار تامین شده است.
-تا حد امکان از اجناس یکبار مصرف استفاده نکنید
– تا حد امکان از چیزهایی که نمی توانید آنها را دوباره استفاده یا بازیافت کنید، اجتناب کنید.
– تعمیر کنیم، به وضع اول برگردانیم، دوباره به کار بیندازیم،باز آفرینی کنیم و دوباره استفاده کنیم.

تفکیک و تمیز کردن زباله هایمان را در زمره کسب عاداتمان قرار دهیم

بسیاری از ما به آسانی امکان تفکیک حداقل معمول ترین موار بازیافت همچون شیشه، مجلات و روزنامه ها، قوطی های قلعی و آلومینیومی و لباسها را داریم.

اقلام بازیافتی را بخرید

هرچه تعداد بیشتری از ما در پی خرید اقلام بازیافتی باشد کیفیت ساخت آنها نیز به مرور بهتر خواهد شد.

کود سازی (کمپوست)

 کودسازی خانگی بسیار تاثیر گذار است. این امر صرفا عمل آوری مجددی است که می توانیم آن را به طور کامل انجام دهیم و به این طریق مقدار زیادی از محتویات سطل زباله حذف می شود. حدود 2/3 از زباله هایمان از موادی است که می توان به کود تبدیل کرد. (در آینده به طور مفصل به این بحث خواهیم پرداخت).
از طریق بازیافت ، در مصرف انرژی و مصرف ذخایر طبیعی صرفه جویی می شود و دفع زباله کاهش می یابد. در دنیایی مملو از پیامهای گمراه کننده، جایی که به نظر می رسد مشکلات زیست محیطی آنقدر بزرگ است که ما بطور انفرادی نمی توانیم روی آنها اثر بگذاریم، یکی از ساده ترین روشها برای تاثیر مثبت داشتن برجهان، کاهش زباله های فردی خود، بازیافت و به کود تبدیل کردن آنها است.

منبع:

کمتر مصرف کنید، دوباره استفاده کنید، بازیافت کنید
نوشته نیکی اسکات
ترجمه: محمد رضا هراتی


Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *