کربن سیاه با قدرت گرمایشی عظیم: فرصتی برای کاهش سریع گرمایش جهانی


درحالیکه دولتهای جهان در مورد کاهش طولانی مدت دی اکسید کربن مذاکره کردند، تعدادی از دانشمندان و  متخصصین بر راه حل های سریع تاکید دارند که شامل حذف عوامل گرمایش زایی مانند کربن سیاه می شود.  تاثیر این ماده بر ذوب یخهای قطب اخیرا دوباره توسط دانشمندان ارزیابی و کشف شده که کربن سیاه خیلی مهم تر از چیزی که قبلا فکر می کردند می باشد، زیرا پژوهشها نشان می دهند، کربن سیاه موجب ذوب نیمی از یخهای قطب شمال شده است.

 

یکی از آئروسل ها که از عوامل ایجاد کننده تغییرات اقلیمی و دارای عمر کوتاه است، کربن سیاه یا دوده است. این گاز از طریق احتراق نامناسب مواد احتراقی نظیر سوخت های زیستی، زمین ها یا جنگل ها ایجاد می شود. این ذرات سیاه وقتی در اتمسفر هستند، انوار خورشید را جذب می کنند، و پس از نشستن بر برف یا یخ، به گرم شدن آن منطقه  می پردازند. این ذرات سطح برف را تیره می سازند و سبب می شوند که برف گرمای بیشتری از خورشید جذب کند و این یعنی، برفها در بهار، با سرعت بیشتری ذوب می شوند. و اگر بر روی یخ نیز بنشینند، سبب میشوند که با سرعت بیشتری ذوب شود.  

 

 

در طی کنفرانس تغییرات اقلیمی اخیر سازمان ملل در کنکون، مکزیک، جلسه ای توسط “موسسه اقلیم آمریکا” و بنیاد سازمان ملل تشکیل شد تا دربارۀ اهمیت تدابیر سریع کاهش کربن سیاه گفتگو شود:

 

کربن سیاه که به مقدار بسیار عظیمی توسط فعالیتهایی مانند جنگلزدایی برای ایجاد چرای احشام تولید می شود، ۴۴۷۰ برابر، خاصیت گرمایش زایی بیشتری نسبت به دی اکسید کربن دارد، با این وجود در طی چند هفته از اتمسفر خارج می شود. چنین فرصتی برای کاهش سریع این آلودگی، توسط مقاماتی که شرکت کردند تایید شد، از جمله سناتور سابق و مشاور فعلی رئیس جمهور فیلیپین در تغییرات اقلیمی:

 

“این کنفرانس که توسط  موسسه اقلیمی برگزار شده در مورد پرامیدترین اقدامات سریع که باید انجام شود می باشد که آنرا واکنش سریع تغییرات اقلیمی می نامند. ما در این مورد صحبت می کنیم که چگونه به کربن سیاه رسیدگی کنیم تا بدینوسیله زمان بدست آوریم.”  

 

 

یکی از سخنرانان آقای گرارد بیشوپ از استرالیا بود که سرپرست سابق دانشمندان در بنیاد حفاظت جهانی و دانشمند ارشد دپارتمان مدیریت محیط زیست و  منابع کوینزلند است که گزارش اخیر ایشان بعد از یک پژوهش ۲۰ ساله که از طرف دولت کوینزلند پیشنهاد شده بود، نشان داد که ۹۱% از کل قطع درختان بخاطر چرای احشام انجام شده است:


دامداری مولد کربن سیاه است، بزگترین منبع تولید کننده متان و بزرگترین منبع نیتروژن اکساید می باشد و دلیل بسیاری از جنگلزدایی ها، بسیاری از حریق ها و کربن های ذخیره شده است. اگر ما دامداری را متوقف کنیم،  ۷۰% از زمینهای کشاورزی جهان می توانند توسط جنگلها و قابلیت درختان برای جذب کربن، احیا شوند. ما قویاً بر آن تاکید می کنیم و یارانۀ “نادرست” که به صنعت دامداری داده می شود باید متوقف شود، این یارانه توسط “یو ان ای پی” “نادرست” نامیده می شود.”

  

 

نماینده سابق کنگره آمریکا خانم کلادین اشنایدر که در این جلسه شرکت داشت در زمینه تاثیر کاهش مصرف گوشت، صحبت کردند:

 
“حریق و آتش سوزی یک عامل بزرگ این مشکل است و خیلی از مواقع آنها جنگلزدایی می کنند تا برای احشام، چراگاه درست کنند. اگر ما سریعتر بسمت یک رژیم گیاهی حرکت کنیم، نه تنها به مشکل جنگلزدایی رسیدگی می شود بلکه مشکلات فرسایش و هدر رفتن آب آشامیدنی حل می شود. همچنین مردم قادر خواهند بود که   یک زندگی سالمتر و طولانی تر داشته باشند اگر آنها یک رژیم گیاهی داشته باشند.”      

 

تحقیقی از پروفسور دانشگاه استانفورد آمریکا، مارک جکوبسون آشکار ساخت که کربن سیاه یا دوده که از سوخت ناقص سوختها و زیست توده هایی نظیر درختان قطع شده ایجاد میشود، یکی از مهمترین عوامل در ذوب یخهای قطب  می باشد.  

ذرات کربن سیاه میتوانند تا هزاران کیلومتر در هوا حمل شوند و بر یخهای قطبی و کلاهک های یخی آن بنشیند، و با تیرگی خود، گرما را جذب نماید و موجب ذوب سریع یخها شود.

در مطالعه این موضوع، پروفسور هیتور اوانگلیستا و همکاران ایشان در دانشگاه ایالتی  ریو دو ژنیرو در برزیل دریافتند که حدود % ۵۰ از  کربن سیاه در مناطقی از قطب جنوب که به سرعت در حال گرم شدن است، ناشی از سوخت های زیست توده در آمازون می باشد.

 

سازمان های طرفدار محیط زیست همچون صلح سبز و  دوستان زمین، برآورد می کنند که % ۸۰ از جنگل زدایی در برزیل مستقیماً با صنعت دامداری در ارتباط است و این نشان میدهد که % ۴۰ از کربن سیاه در قطب جنوب، ناشی از فعالیت هایی است که به صنعت تولید گوشت باز می گردد.

 

همچنین در روزنامه Irish Sunday Independent در ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۹ در رابطه با کربن سیاه که ذره ای بسیار ریز است و به دوده نیز مشهور است، مقاله ای چاپ شد، دانشمندان ناسا دریافتند که کربن سیاه اثر وخیمی بر  تغییرات اقلیمی دارد.

 

کربن سیاه بیش از ۴۰۰۰ برابر دی اکسید کربن، گرما جذب می کند. بنابراین دی اکسید کربن مهم ترین و  فوری ترین مشکل ما نیست. دوده، ذوب یخ قطب جنوب را تسریع می کند و اینگونه سطح آب اقیانوسها را در جهان بالا می رود. دانشمندان دریافتند که % ۶۰ از ذرات کربن سیاه موجود در قطب جنوب توسط باد از جنگل های آمریکای جنوبی می آیند که برای تولید احشام سوزانده و به زمین صاف بدل شده اند.  پس این آلاینده، باز هم یک  محصول جانبی دیگر صنعت گوشت است. اگر از گوشتخواری و تولید گوشت و سایر محصولات حیوانی دست نکشیم، جهان را نابود خواهیم کرد. بنابراین رژیم کاملا گیاهی ارگانیک سریع ترین، راحت ترین و موثرترین راه حل برای یک سیاره حامی زندگی است.   

 

 

http://news.mongabay.com/2009/0405-hance_blackcarbon.html

http://www.eesi.org/update15#3

http://www.climate.org/

http://www.bellona.org/fires-and-the-arctic

http://phce.org/1388-05-26-17-12-09/386-1389-06-20-15-49-08.html

http://phce.org/1388-05-26-17-12-09/281-1389-04-14-19-25-50.html

http://web.me.com/uriarte/Earths_Climate/18._Greenhouse_gases.html

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *