black-carbon

کاهش کربن سیاه میتواند به طور چشمگیری، ذوب یخ های قطب را کاهش دهد.

در این مقاله:

منابع تولید کربن سیاه چه چیزهایی هستند؟

کربن سیاه ۶۸۰ برابر  بیش از دی اکسید کربن گرما جذب می کند.

کربن سیاه یا دوده چه خساراتی به محیط زیست وارد می کند؟

برای توقف تولید کربن سیاه چه کاری باید انجام داد؟

 

تحقیقی از پروفسور دانشگاه استانفورد آمریکا، مارک جکوبسون آشکار ساخت که کربن سیاه یا دوده که از سوخت ناقص سوختها و زیست توده هایی نظیر درختان قطع شده ایجاد میشود، یکی از مهمترین عوامل در ذوب یخهای قطب  میباشد.  

ذرات کربن سیاه میتوانند تا هزاران کیلومتر در هوا حمل شوند و بر یخهای قطبی و کلاهک های یخی آن بنشیند، و با تیرگی خود، گرما را جذب نماید و موجب ذوب سریع یخها شود.

در مطالعه این موضوع، پروفسور هیتور اوانگلیستا و همکاران ایشان در دانشگاه ایالتی  ریو دو ژنیرو در برزیل دریافتند که حدود % ۵۰ از  کربن سیاه در مناطقی از قطب جنوب که به سرعت در حال گرم شدن است، ناشی از سوخت های زیست توده  در آمازون میباشد.

سازمان های طرفدار محیط زیست همچون صلح سبز و  دوستان زمین، برآورد میکنند که % ۸۰ از جنگل زدایی در برزیل مستقیماً با صنعت دامداری در ارتباط است و این نشان میدهد که % ۴۰ از کربن سیاه در قطب جنوب، ناشی از فعالیت هایی است که به صنعت تولید گوشت بازمیگردد.

پروفسور جاکوبسون خواستار کاهش میزان کربن سیاه شد و تصدیق کرد که شاید این کار بهترین روش برای کمک به توقف ذوب یخها باشد. او اظهار داشت: “ما باید اثرات دوده را جدی بگیریم و  برای کاهش آن، طرح هایی پیاده کنیم، و هر چه زودتر تغییر را ایجاد کنیم، بهتر است.”          

در رابطه با کربن سیاه که ماده ای دارای ذرات بسیار ریز است که به دوده نیز مشهور می باشد دانشمندان ناسا دریافتند که آن اثر وخیمی بر تغییرات اقلیمی دارد. 

 

کربن سیاه ۶۸۰ برابر  بیش از دی اکسید کربن گرما جذب می کند 

 

بنابراین دی اکسید کربن  مهم ترین و  فوری ترین مشکل ما نیست.  دوده که ۶۸۰ برابر بیش از دی اکسید کربن گرما جذب می کند، ذوب یخ قطب جنوب را تسریع می کند  و این سطح آب دریا  را در جهان بالا می آورد. 

دانشمندان دریافتند که % ۶۰ از ذرات کربن سیاه موجود در قطب جنوب توسط باد از جنگل های آمریکای جنوبی  که برای تولید دام سوزانده و به زمین صاف بدل شده بودند، به آن جا حمل شده اند. 

پس این آلاینده، باز هم یک محصول جانبی دیگر  صنعت گوشت است. 

اگر از گوشتخواری  و تولید گوشت و  دیگر محصولات حیوانی  دست نکشیم،  جهان را نابود خواهیم کرد.   بنابراین رژیم وگان ارگانیک سریع ترین، راحت ترین و موثرترین راه حل برای یک سیاره حامی حیات است.

 

منابع:

  

http://www.ottawacitizen.com/technology/Soot+second+leading+cause+climate+change+study/3349011/story.html?cid=megadrop_story#ixzz0vekfEf8s

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=cutting-soot-emissions-may-slow-climate-change-in-the-arctic

http://www.springerlink.com/content/h28l707685463333/

http://www.greenpeace.org/international/en/publications/reports/slaughtering-the-amazon/

http://bionegocis.files.wordpress.com/2008/03/informe_2008_deforest_amazonbr.pdf

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد کربن سیاه به این مقاله مراجعه کنید:

http://phce.org/1388-05-26-17-12-09/281-1389-04-14-19-25-50.html

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد زیان های ناشی از تولید گوشت و لبنیات بر محیط زیستمان به این مقاله رجوع کنید:

 

http://phce.org/environment/308-1389-05-05-22-43-16.html

داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *