پوشش های یخی کوه فوجی و سیبری، به طور هشدار دهنده ای ذوب میشوند.

تحقیقی از محققان در دانشگاه شیزوکا و مؤسسه ملی تحقیقات قطبی در ژاپن که به بررسی کاهش پوشش های یخی در کوه فوجی می پرداخت، آشکار کرد که میزان ذوب این یخ ها بسیار سریع تر از حد پیش بینی شده است.

در سال ۱۹۷۶، لایه های این پرمافراست، یا لایۀ همیشه منجمد در ارتفاع ۳۱۰۰ متری و  بالاتر قرار داشت. امروزه دانشمندان دریافته اند که پرمافراست تنها در مناطق کوچکی در اطراف قله های ۳۷۷۶ متری  قرار دارد و افزایش حد متوسط دمای ماه اوت که در سال ۱۹۷۶، ۴٫۲ درجه سانتیگراد بود به ۶٫۶ درجه در سال ۲۰۰۹ رسیده است.

 

در یک تحقیق، یک تیم از دانشمندان دانشگاه نوادا، رینو، آمریکا به سرپرستی دکتر سادیپ چاندرا، نمونه هایی از پرمافراست سیبری، روسیه را جمع آوری کردند. آنها بر اساس تحقیقات دریافتند که زمین هایی که در ۱۰ هزار سال گذشته منجمد بودند، هم اینک به انتشار متان به جو میپردازند و این مایه نگرانی است، زیرا لایه های یخزده خاک حاوی ذخایر بسیار زیادی از گاز متان هستند که از نظر توانایی گرمایی تا ۱۰۰ برابر قویتر از  دی اکسید کربن است. 

 

این انتشارات سبب جذب گرمای بیشتر توسط جو میشود و این نیز به ذوب بیشتر پرمافراست می انجامد و به این ترتیب چرخه ای ایجاد میشود که روند گرمایش برگشت ناپذیر و پیامدهایی فاجعه بار به همراه دارد.            

 

اگر تغییر مسیر ندهیم و در خلاف جهت حركت كنیم، آنگاه بسوی نابودی همه گونه های حیات به پیش خواهیم رفت. متوجه هستید، گرمایش سیاره ای، گاز متان از هر سویی پخش می گردد: از همه جهت، نه فقط از احشام. ولی احشام موجب تحریک انتشار گاز متان از همه جا میشود، از بستر رودها و یا از پرمافراست (لایه های  منجمد دائمی زمین) از بستر اقیانوسها، از كوه ها، از جنگلهای درحال نابودی.

 

بنابراین، ما با مسائل و مشكلات محصور شده ایم. تنها یک راه حل وجود دارد؛ گیاهخوار باشید. این تنها راه است، آنگاه شاید ما بتوانیم فرصت داشته باشیم.   

 

 

ارسال به داغ کن - کلوب دات کام

Loading

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *